صابون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فروش صابون‌های دست‌ساز در فرانسه
چگونگی عمل صابون

صابون، به تعریف علم شیمی، نمک یک اسید چرب است. صابون عمدتاً برای شست‌وشو، حمام‌کردن و پاکیزگی استفاده می‌شود، ولی در ریسیدن پارچه هم از صابون استفاده می‌گردد و جزء مهمی از روان‌سازها است. به ترکیب صابون با روغن به صورت نسبتاً جامد «گریس» گفته می‌شود. صابون‌های تمیزکاری و تطهیر عمدتاً از جمع‌آوری روغن‌ها و چربی‌های گیاهی و حیوانی با محلول غلیظ سود سوز آور(sodium hydroxide)به‌دست می‌آیند. چربی‌ها و روغن‌ها ترکیبی از تری‌گلیسریدها هستند: سه مولکول اسید چرب به یک مولکول گلیسرول متصل شده‌است.
صابون‌ها، با ایجاد امولسیون پایدار ولی ناهمگن از چرکها که چربی اند، باعث ایجاد یک کلوئید امولسیون و در نتیجه اتصال مولکول‌های صابون به چربی‌ها از بخش آلکیل (زنجیره بلند کربنی) و اتصال صابون از سرقطبی خودبه مولکول‌های آب باعث شسته‌شدن چربی‌ها می‌شوند. (قسمت باردار صابون، چربی‌ها را در آب پخش می‌کند و با آب، که «قطبی» است، جاذبه برقرار می‌نماید و قسمت هیدروکربنی هم با چربی‌ها جاذبه ایجاد می‌کند)[۱]

تاریخچه[ویرایش]

به احتمال زیاد، صابون را اولین بار مصریان باستان در درهٔ نیل ساختند. در حدود ۶۰۰ سال پیش از میلاد، ملوانان فینیقی‌ها، فن صابون‌سازی (یا صابون پزی) را به سواحل مدیترانه بردند. در قرن اول میلادی، بهترین صابون از چربی بز و خاکسترهای به‌دست‌آمده از سوزاندن چوب «درخت آلش» به‌دست می‌آمد. تا پایان قرن هجدهم، صابون را از چربی حیوانی و خاکستر چوب تهیه می‌کردند. در همان هنگام، معلوم شد که می‌توان به‌جای خاکستر چوب، از سود سوزآور، که قلیای حاصل از نمک معمولی است، استفاده کرد. در همین زمان، روغن‌های گیاهی نظیر روغن زیتون، روغن نخل، روغن نارگیل، روغن کنجد و روغن سویا جانشین چربی‌های حیوانی شدند.[۲]

در ایران[ویرایش]

حدود زمان صفویه در بروجرد صابون سازی شکل گرفت و حدود ۱۵۰ سال پیش در زمان قاجار به شهر مراغه برده شد هم اکنون نیز شهرهای بروجرد و مراغه قطب های مهم صابون پزی شناخته می‌شود. در شهر بروجرد نظیر فروش صابونهایی با رنگ و بوی خاص (فانتزی) معمول است که در آنجا با نام صابون آجز شناخته می شود.از مراغه نیز هرسال نزدیک 200 تن صابون تولید شده و به اقصی نقاط کشور ارسال میشود که به عنوان صابون مراغه معروف است.

روش تهیهٔ صابون[ویرایش]

1- روش ناپیوسته[ویرایش]

یکی از روش‌های قدیمی تولید صابون می‌باشد که در واحدهای تولیدی با ظرفیت نسبتاً کم و برای تولید محصولات خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده اولیه اصلی مورد استفاده در تولید صابون شامل انواع چربی‌ها بوده که می‌تواند منشأ حیوانی (مانند تالو) یا گیاهی (مانند روغن پالم و نارگیل) داشته باشد. حدود ۷۵ درصد از کل چربی مصرفی در صنایع صابون سازی دنیا را تالو (Tallow) تشکیل می‌دهد که دارای منشأ حیوانی است. این ماده شامل مخلوطی از گلیسیرین‌ها بوده و از چربی‌های جامد که به وسیله بخار پالایش شده‌است، به دست می‌آید. در این روش اسید چرب درون مخزن ریخته شده و توسط سدیم هیدروکسید یا پتاسیم هیدروکسید، خنثی می‌شود.

2- روش پیوسته[ویرایش]

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تولید صابون بیشتر به صورت پیوسته انجام می‌گیرد. در این روش ابتدا چربی توسط آب در دما و فشار بالا هیدرولیز می‌شود و اسید چرب و گلیسیرین تولید میکند. اسید چرب به دست آمده، توسط محلول سدیم هیدروکسید (محلول سود) خنثی شده و صابون تشکیل می‌شود.[۳]همهٔ صابون‌های دستشویی با اضافه‌کردن روغن نباتی یا چربی حیوانی (عمدتاً دنبه و پیه) به یک قلیای قوی ساخته می‌شوند. این کار در دما و فشار بالا صورت می‌گیرد. آنچه حاصل می‌شود، صابون و مادهٔ دیگری به نام گلیسیرین یا گلیسرول است. گلیسیرین را با یک محلول غلیظ نمک جدا می‌کنند. سپس صابون مذاب را در دستگاه همزن می‌ریزند. در آنجا عطر و مواد نگهدارنده یا رنگ به آن اضافه می‌کنند. بالاخره صابون مذاب را سرد می‌کنند و در اندازهٔ معین قالب‌گیری می‌کنند یا بُرش می‌دهند.[۲]

تاریخچه صابون‌های مایع[ویرایش]

صابون‌های مایع تا قرن نوزدهم هنوز کشف نشده‌بودند. در سال ۱۸۶۵، ویلیام شپهارد،صابون مایع را اختراع کرد.

صابون‌های مایع[ویرایش]

اگر در مولکول صابون در بخش کاتیونی به جای Na یکی از یون‌های آمنیوم(+NH4) یا پتاسیم(+K)قرار گیرد،نقطه ذوب صابون پایین رفته و حالت مایع پیدا خواهدکرد.

منابع[ویرایش]

  1. Wikipedia contributors, "Soap," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Soap (accessed October 15, 2015).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ دانشنامهٔ آکسفورد
  3. روش‌های تولید صنعتی صابون

کتاب آموزش صفر تا صد ساخت صابون گیاهی