هورمون پاراتیروئید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پاراتیروئید
سلول چیف.png
جزئیات
لاتین parathyroidae
دستگاه دستگاه درون‌ریز
واژگان کالبدشناسی

هورمون پاراتیروئید (پاراتورمون) از سلول های چیف غدد پاراتیروئید ترشح میشود و ماهیت آن پلی پپتیدی است. انگیزه ی ترشح هورمون پاراتیروئیدی هایپوکلسمی می باشد. غدد پاراتیروئیدی چهار عدد بوده و اغلب در قسمت خلفی غده تیروئید واقع هستند و وظیفه کنترل سطح سرمی کلسیم را برعهده دارند.

مکانیسم اثر[ویرایش]

هورمون (PTH) با افزایش جذب روده‌ای کلسیم، کاهش دفع کلیوی و افزایش فعالیت استئوکلاستها ( جهت تخریب بافت استخوانی ) موجب افزایش سطح کلسیم خون می‌شود. باید توجه شود که اثر این هورمون بر افزایش جذب کلسیم از روده، غیر مستقیم می باشد و واسطه ای بنام ویتامین D3 فعال در این امر نقش دارد.

همچنین هورمون پاراتیروئید (PTH) بر متابولیسم فسفر (بصورت فسفات) نقش دارد. PTH در کلیه سبب کاهش بازجذب فسفات از لوله پیچ خورده نزدیک (نام علمی: proximal tubule) میشود و در روده سبب افزایش جذب آن میگردد که تمام این متابولیسم ها در جهت افزایش کلسیم خون و کمک به آن رقم میخورند.

همانطور که میدانیم هورمونی تحت عنوان کلسی تونین از لحاظ فیزیولوژیکی با این هورمون رقابت کرده و در جهت کاهش کلسیم خون گام بر می دارد.

فعال شدن ویتامین D3[ویرایش]

ویتامین D3 (کوله کلسیفرول)، عموماً در پوست وجود دارد این ماده در کبد به 25-هیدروکسی کوله کلسیفرول تبدیل میشود. هورمون PTH سبب افزایش فعالیت آنزیم 1-α-هیدروکسیلاز در کلیه میشود و این آنزیم نیز سبب تبدیل 25-هیدروکسی کوله کسیفرول به شکل فعال آن، یعنی 1-25-دی هیدروکسی کوله کلسیفرول میگردد

اثرات ناگوار پرکاری غدد پاراتیروئید[ویرایش]

از آنجایی که این هورمون به استئوکلاست ها، دستور تجزیه ی ماتریکس استخوان را میدهد، پرکاری غدد پاراتیروئید میتواند سبب پوکی استخوان (نام علمی: Osteoporosis) شود. باید توجه داشت که پرکاری این غدد، گاهی به دنبال پرکاری غدد تیروئیدی نیز رخ میدهند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

غده پاراتیروئید

کلسی تونین

منابع[ویرایش]

  • واشنگتن ،درمانهای طب داخلی. تهران ۲۰۰۷
  • فیزیولوژی گایتون. تهران ۲۰۱۰