شهرستان کاشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان کاشان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان اصفهان
مرکز کاشان
نام‌های پیشین قاشان، کاه‌افشان
سال شهرستان شدن ۱۳۰۹
مردم
جمعیت ۳۰۲٬۶۳۷ نفر
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۴٬۳۹۲ کیلومترمربع
شهرها
کاشان، مشکات، برزک،
جوشقان قالی، کامو و چوگان، نیاسر، قمصر
تعداد بخش‌ها
مرکزی، قمصر، نیاسر، برزک

شهرستان کاشان با وسعت ۴٬۳۹۲ کیلومترمربع و جمعیت ۳۰۲٬۶۳۷ نفر بوده. کاشان دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای شش شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان قالی، کامو و چوگان و برزک) می‌باشد.[۱]

حدود شهرستان کاشان[ویرایش]

مساحت کل شهرستان کاشان ۴۳۹۲ کیلومتر مربع است و از طرف شمال و شمال غربی به شهر قم. از طرف شرق و شمال شرقی به آران و بیدگل و دشت کویر. از طرف جنوب شرقی به اردستان. از طرف جنوب به شهرستان نطنز از اصفهان و از طرف غرب به گلپایگان و محلات منتهی می‌گردد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: کاشان و مشکات

شهرها: قمصر، جوشقان قالی، کامو و چوگان

شهر نیاسر

شهرها: برزک

روستاهای شهرستان کاشان[ویرایش]

آب و هوای شهرستان کاشان[ویرایش]

آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان‌های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت‌های مرتفع آن سردسیر است دامنه‌های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می‌باشد. آب روستاهای کوهستانی از چشمه و قنات و آب روستاهای جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می‌باشد.

رودخانه‌های شهرستان کاشان[ویرایش]

در شهرستان کاشان رودخانه مهمی وجود ندارد ولی خشک رودهایی از شمال غربی به جنوب شرقی جاری هستند که نام برخی از آنها عبارتنداز: رودخانه دهنار، سار، وادقان، کله، اردهال، نابر، قمصر، گپرکن، قهرود، جهق و چند رودخانه دیگر. در میان این رودها تنها نابر، قمصر، قهرود و گپرکن هستند که مختصری آب دایم دارند. هم چنین برخی از معروفترین چشمه‌های کاشان عبارتند از: چشمه فین، چشمه نیاسر، چشمه نابر

دیدنی‌های کاشان[ویرایش]

شهرستان کاشان دارای مناطق توریستی و تاریخی می‌باشد که در کلیه فصول پذیرای گردشگران می‌باشد. باغ معروف و تاریخی فین در انتهای جاده فین و مشرف بر بزرگراه کاشان اصفهان در منطقه مشرف بر کوهستان و خوش آب و هوا شامل باغ بزرگ با درختان سر به فلک کشیده و آ ب گوارا و هم چنین موزه باغ فین دیدنی می‌باشد. اطراف باغ فین مجتمع‌های پذیرایی و سفره‌خانه‌های سنتی پذیرای مسافران می‌باشند. تپه تاریخی سیلک در امتداد جاده فین قرار دارد. مجموعه خانه‌های تاریخی کاشان مشتمل بر خانه تاریخی طباطبایی‌ها، خانه بروجردی‌ها، خانه عباسیان، خانه عامری‌ها و ... در محله سلطان میراحمد قرار دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. فرمانداری ویژه شهرستان کاشان مشخصات عمومی شهرستان بر اساس تقسیمات کشوری ۱۳۹۰