شهرستان کاشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان کاشان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان اصفهان
مرکز کاشان
نام‌های پیشین قاشان، کاه افشان
سال شهرستان شدن ۱۳۰۹
مردم
جمعیت ۳۵۰٬۰۰۰ نفر
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۲۰۰۰ کیلومترمربع
شهرها
کاشان، مشکات، برزک،
جوشقان قالی، کامو و چوگان، نیاسر، قمصر
تعداد بخش‌ها
مرکزی، قمصر، نیاسر، برزک

شهرستان کاشان با وسعت ۲۰۰۰۰ کیلومترمربع و جمعیت ۵۰۰۰۰۰ نفر بوده. کاشان دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای شش شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان قالی، کامو و چوگان و برزک) می‌باشد.

حدود شهرستان کاشان[ویرایش]

کاشان از طرف شمال و شمال غربی به شهر قم. از طرف شرق و شمال شرقی به آران و بیدگل و دشت کویر. از طرف جنوب شرقی به اردستان. از طرف جنوب به شهرستان نطنز از اصفهان و از طرف غرب به گلپایگان و محلات منتهی می‌گردد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: کاشان و مشکات

شهرها: قمصر، جوشقان قالی، کامو و چوگان

شهر نیاسر

شهرها: برزک

روستاهای شهرستان کاشان[ویرایش]

آب و هوای شهرستان کاشان[ویرایش]

آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان‌های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت‌های مرتفع آن سردسیر است دامنه‌های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می‌باشد. آب قریه‌های کوهستانی از چشمه و قنات و آب قریه‌های جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می‌باشد.

رودخانه‌های شهرستان کاشان[ویرایش]

در شهرستان کاشان رودخانه مهمی وجود ندارد ولی خشک رودهایی از شمال غربی به جنوب شرقی جاری هستند که نام برخی از آنها عبارتنداز: رودخانه دهنار، سار، وادقان، کله، اردهال، نابر، قمصر، کپرکن، قهرود، جهق و چند رودخانه دیگر. در میان این رودها تنها نابر، قمصر، قهرود و گپرکن هستند که مختصری آب دائم دارند. هم چنین برخی از معروفترین چشمه‌های کاشان عبارتند از: چشمه فین، چشمه نیاسر، چشمه نابر

دیدنی‌های کاشان[ویرایش]

شهرستان کاشان دارای مناطق توریستی و تاریخی می‌باشد که در کلیه فصول پذیرای توریست‌های میاشد. باغ معرف و تاریخی فین در انتهای جاده فین ومشرف بر بزرگراه کاشان اصفهان در منطقه مشرف بر کوهستان و خوش آب و هوا شامل باغ بزرگ با درختان سربفلک کشیده و آ ب گوارا - همچنین موزه باغ فین دیدنی می‌باشد. اطراف باغ فین مجتمع‌های پذیرایی و رستوران‌ها پذیرای مسافران می‌باشد. هتل مجلل نگارستان در جاده فین قرار دارد. تپه تاریخی سیلک در امتداد جاده فین قرار دارد. مجموعه خانه‌های تاریخی کاشان مشتمل بر خانه تاریخی طباطبائی‌ها - خانه بروجردی‌ها - خانه عباسیان - خانه عامری‌ها و ... در محله سلطان میر احمد قرار دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

مطالب تکمیلی را در این دو سایت پیگیری کنید: