شهرستان کاشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان کاشان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان اصفهان
مرکز کاشان
نام‌های پیشین قاشان، کاه‌افشان
سال شهرستان شدن ۱۳۱۶
مردم
جمعیت ۴۸۲'۳۶۴ نفر[۱]
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۴٬۳۹۲ کیلومترمربع
شهرها
کاشان، مشکات، برزک،
جوشقان قالی، کامو و چوگان، نیاسر، قمصر
تعداد بخش‌ها
مرکزی، قمصر، نیاسر، برزک

شهرستان کاشان از شهرستانهای استان اصفهان است که دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای شش شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان قالی، کامو و چوگان و برزک) می‌باشد.[۲]

در نیمه دوم سال 1357 شهرستان کاشان از استان مرکزی منتزع و به استان اصفهان الحاق گردید.[۳]

حدود شهرستان کاشان[ویرایش]

شهرستان کاشان از طرف شمال و شمال غربی به استان قم، از طرف شرق و شمال شرقی به آران و بیدگل و دشت کویر، از طرف جنوب به شهرستان نطنز، از طرف غرب به شهرستان محلات منتهی می‌گردد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: کاشان و مشکات

شهرها: قمصر، جوشقان قالی، کامو و چوگان

شهر نیاسر

شهرها: برزک

روستاهای شهرستان کاشان[ویرایش]

آب و هوای شهرستان کاشان[ویرایش]

آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان‌های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت‌های مرتفع آن سردسیر است دامنه‌های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می‌باشد. آب روستاهای کوهستانی از چشمه و قنات و آب روستاهای جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می‌باشد.

رودخانه‌های شهرستان کاشان[ویرایش]

در شهرستان کاشان رودخانه مهمی وجود ندارد ولی خشک رودهایی از شمال غربی به جنوب شرقی جاری هستند که نام برخی از آنها عبارتنداز: رودخانه دهنار، سار، وادقان، کله، اردهال، نابر، قمصر، گپرکن، قهرود، جهق و چند رودخانه دیگر. در میان این رودها تنها نابر، قمصر، قهرود و گپرکن هستند که مختصری آب دایم دارند. هم چنین برخی از معروفترین چشمه‌های کاشان عبارتند از: چشمه سلیمانیه، چشمه نیاسر، چشمه نابر

دیدنی‌های کاشان[ویرایش]

شهرستان کاشان دارای مناطق توریستی و تاریخی می‌باشد که در کلیه فصول پذیرای گردشگران می‌باشد. باغ معروف و تاریخی فین در انتهای خیابان امیرکبیر و مشرف بر آزادراه کاشان-نطنز-اصفهان در منطقه مشرف بر کوهستان و خوش آب و هوا شامل باغ بزرگ با درختان سر به فلک کشیده و آب گوارا و هم چنین موزه باغ فین دیدنی می‌باشد. اطراف باغ فین مجتمع‌های پذیرایی و سفره‌خانه‌های سنتی پذیرای مسافران می‌باشند. تپه تاریخی سیلک در امتداد جاده فین قرار دارد. مجموعه خانه‌های تاریخی کاشان مشتمل بر خانه تاریخی طباطبایی‌ها، خانه بروجردی‌ها، خانه عباسیان، خانه عامری‌ها و … در محله سلطان میراحمد قرار دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

== پانویس ==ورکان

  1. نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵
  2. فرمانداری ویژه شهرستان کاشان مشخصات عمومی شهرستان بر اساس تقسیمات کشوری ۱۳۹۰
  3. احمدی، نصراله. سیمای منابع طبیعی، کشاورزی، دامپروری و صنایع جانبی استان اصفهان. اصفهان: موسسه تبلیغاتی رسانه، 1381. 8.