کرکوند

مختصات: ۳۲°۲۰′۳۵″شمالی ۵۱°۲۶′۵۰″شرقی / ۳۲٫۳۴۲۹۵۲۰۰°شمالی ۵۱٫۴۴۷۱۰۳۰۰°شرقی / 32.34295200; 51.44710300
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کرکوند
[[پرونده:
Unnamed (22)karkevand.jpg
|250px]]
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانمبارکه
بخشمرکزی
مردم
جمعیت۱۷،۰۵۸ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۶۸۸
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۴۴۸
کرکوند بر ایران واقع شده‌است
کرکوند
روی نقشه ایران
۳۲°۲۰′۳۵″شمالی ۵۱°۲۶′۵۰″شرقی / ۳۲٫۳۴۲۹۵۲۰۰°شمالی ۵۱٫۴۴۷۱۰۳۰۰°شرقی / 32.34295200; 51.44710300

کرکوند شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان مبارکه در استان اصفهان است. این شهر در جنوب غربی استان اصفهان و در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد.

از مکان های دیدنی این شهر می توان به خانه اربابی،برج های شش قلو کبوتر و امامزاده حلیمه خاتون اشاره کرد.

وجه تسمیه[ویرایش]

براساس شواهد ومستندات جدید کرکوند از طریق اسکان یک قبیله کوچ‌نشین و به احتمال قوی در دوره ساسانی به وجود آمده‌است این مطلب را ساختار دستوری واژه کرکوند که دارای پسوند اتصاف قبیله‌ای و عشیره‌ای است نیز تأیید می‌کند در اسناد و مدارک باقی‌مانده از دوره صفوی به ویژه در طومار شیخ بهایی کرکوند با همین نام آمده‌است. شواهدی وجود دارد که مرکزیت این محل در اوایل دوره صفویه و پیش از آن در شمال محل فعلی در سمت غرب ده کهنه باغ معروف به باغ نواب بوده‌است.

در سمت غرب باغ نواب که تا چندی پیش در سال قبل هنوز بعضی از سنگ مزارهای آن موجود بوده‌است. تاریخ سنگ‌ها و موقعیت محل گویای برجسته خاندان صفوی بنام میرزا رضی نوه دختری شاه عباس اول می‌داند و او همان کسی است که به جرم تصرف در موقوفات بدستور شاه عباس دوم اموالش توقیف و خودش کور شد. خیرآباد ا... قلی خان یکی از محله‌های کرکوند روستائی است که در دوره صفویه به همین نام موسوم بوده‌است سیاهبوم در آن زمان رمضان آباد و باغشاه یکی از مزارع محله سورچه پائین از روستای دوره قاجار که تابع سمیرم و در اوایل دوره پهلوی خرو دهستان آشیان و تابع لنجان علیا بوده‌است.

کشاورزی[ویرایش]

زاینده رود به عنوان یک منبع دائمی قابل اطمینان مهم‌ترین آنهاست که متأسفانه در سال‌های اخیر با مشکل بی آبی مواجه شده که تمام کشاورزان با معضل بی آبی مواجه شده اندو منبع در آمد بیشتر آن‌ها از طریق کشاورزی است. اما منابع آبی موقتی دیگری نیز ناشی از ریزش‌های جوی بر یک حوضه آبخیز به وسعت ۳۱۷ کیلومترمربع که از ارتفاعات غرب و جنوب شرقی این شهر سرچشمه می‌گیرد وجود دارد که این آب‌های سطحی موقتی نیز پس از مشروب کردن بخشی از کرکوند از طریق دو مسیل در شمال این شهر به زاینده رود می‌پیوندد.

محصولات کشاورزی این شهر شامل برنج،گندم،جو و.. می شود

جمعیت[ویرایش]

جمعیت شهر کرکوند طبق سرشماری مرکز آمار ایراندر سال ۱۳۹۵ ۱۷،۰۵۸ نفر بوده هست و درصد جمعیت باسواد این شهر ۱۵ درصد و این نسبت برای افراد لازم التعلیم ۲۰ درصد بوده‌است. وجود مقبره امامزاده حلیمه خاتون در این شهر از ویژگی‌های دیگر آن است.

جغرافیا[ویرایش]

شهر کرکوند متشکل از محلات کرکوند، سورچه پائین،سورچه بالا،حسن آبادتنگ بیدکان،آسیاب آباد،قرق آقا،اشیان، خیرآباد و محمدیه با جمعیتی در حدود۱۷۲۰۰ نفر در حاشیه جلگه سر سبز زاینده رود در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان و ۵ کیلومتری غرب شهر لنجان و در بین ارتفاعات زاگرس شرقی مابین چاله سنندج به سیرجان بر روی طول جغرافیایی ۴۸٫۵۱ شرقی و عرض جغرافیایی ۲۲٫۳۲ واقع شده و از جنوب به مجتمع فولاد مبارکه ، از غرب به زرین شهر، از شرق و شمال به شهرستان مبارکه محدود می‌شود و عبور مسیر ترانزیتی گذرگاه غرب از مرکز این شهر است.

نخبگان[ویرایش]

این شهر دارای نخبگان علمی بسیاری از جمله:

1- دکتر فاطمه رفیعی عضوهئیت علمی دانشگاه الزهرا و دانشجوی نمونه کشوری سال 91

2-دکتر غلامرضابهرامی از پزشکان مطرح استان اصفهان

3-دکتر مجتبی بهرامی از اساتید دانشگاه لندن و متخصص کامپیوتر و هوش مصنوعی

4-دکتر علیرضا رفیعی از اساتید دانشگاه مازندران

5-مهندس علیرضا اسماعیلی مخترع، دانشجو و نخبه‌ی نمونه کشوری

6-اسماعیل صفیری داور مطرح ایران

7-دکتر افروز بهرامی مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات کشور

منابع[ویرایش]

  • با ایجاد اصلاحاتی بر گرفته از اطلس گیتاشناسی استان‌هاایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.

پیوند به بیرون[ویرایش]

سایت شهرداری: www.karkevand.ir