خورزوق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خورزوق
خورزوک
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان برخوار
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی خورزوک
سال شهرشدن ۱۳۴۵ خورشیدی
مردم
جمعیت ۳۳۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۷۲ متر
اطلاعات شهری
شهردار مهندس احتشام زاده
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱۴۵۴۶

خورزوق معرب خورزوک است. خور به معنی خورشید و روشنایی و زوک به معنی سرزمین است و خورزوک به معنای سرزمین خورشید می‌باشد. در مجاورت شهر اصفهان در مرکز ایران و در شهرستان برخوار واقع شده‌است. این شهر در ۳۲ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۱ درجه و ۳۷ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ با ۱۵۷۲ متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد که از ارتفاع اصفهان ۳ متر کمتر است. این شهر در دو کیلومتری شمال اصفهان و تا تهران ۴۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان برخوار شهرستان برخوار قرار دارد.[۱] و جمعیت آن بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر است.[۲]

جمعیت این شهر امرزوه بالغ بر سی هزار نفر است. شهرک سیمرغ یا شهرک هوانیروز یکی از مناطق توسعه این شهر است. خورزوق در زبان عامیانه خورزوک گفته می‌شود.[۳][۴] مردم خورزوق به زبان محلی که از زبان‌های ایرانی مرکزی است صحبت می‌کنند. این زبان در شهر گز و چند نقطه دیگر استان هم صحبت می‌شود.[نیازمند منبع] مسجد جامع شهر خورزوق حدود هفتصد سال قدمت دارد.[نیازمند منبع]

محله‌های این شهر عبارت‌اند از: خورزوق دلیگان اسلام‌آباد شهرک سیمرغ .آب و هوای این شهر به خاطر کشتزارهای پیرامون آن خنک‌تر از مناطق شهری اصفهان است. این کشتزارها به مرور به مناطق مسکونی و صنعتی تبدیل می‌شوند. سفره قلمکار یکی از مهمترین صنایع دستی است که در محله دلیگان درست می‌شود.

خوروزق در گذشته قلعه بزرگی داشته که شهررا از دستبرد و تهاجم اشرار و سارقین مصون می‌داشته‌است. خانه‌های مسکونی خشت و گلی که علاوه بر سکونت انبار غله و نگهداری حیوانات نیز بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.
  2. شهرداری خورزوق
  3. شهرداری خورزوق
  4. شهرداری خورزوق