فرماندار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فرماندار فردی است که اداره یک شهرستان یا محدوده اداری کوچکتر از استان را بر عهده دارد و نام و وظایفش در کشورهای گوناگون متفاوت است. این مقام مسئولیت اجرای برنامه‌های انتخاباتی را نیز عهده‌دار است.

برای کشورهایی که نظام تقسیمات کشوری آن‌ها ایالتی است برای اشاره به رئیس ایالت، از واژه فرماندار استفاده می‌شود.

فرماندار در ایران[ویرایش]

در ایران مسئولیت اداره یک شهرستان با فرماندار است. فرماندار بالاترین مقام مسئول در سطح شهرستان محسوب می‌شود و مدیریت برنامه‌ها، بودجه و هماهنگی ادارات دولتی و نهادهای دولتی در سطح شهرستان را بر عهده دارد.

وظایف فرماندار[ویرایش]

ارتباط و هماهنگی ادارات، نهادهای انقلابی، نهادهای انتظامی، شورای اسلامی شهرهای بخش، شهرداری‌ها و موسسات عمومی غیردولتی فعال در سطح شهرستان از وظایف فرماندار است.[۱]

جایگاه فرماندار در تقسیمات کشوری ایران[ویرایش]

همچنین در دودمانهای مختلفی که بر ایران حکومت می‌کردند، دارای نامهای گوناگونی بوده‌است. نام زیردستان و وظایف وی در نظام جمهوری اسلامی ایران که هم‌اکنون بر کشور ایران حکومت می‌کند به شرح جدول زیر است:


فرمانداری[ویرایش]

فرمانداری یک اداره دولتی در هر شهرستان در تقسیمات اداری و کشوری ایران است که محل استقرار فرماندار و کارکنان تحت فرمان وی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «وظایف فرماندار و بخشدار». فرمانداری شهرستان تهران. جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۴ مهر ۱۳۹۵. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)