ابریشم (شهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ابریشم
حسن آباد و باغ ابریشم و یزداباد
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان فلاورجان
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی باغ ابریشم
سال شهرشدن ۱۳۷۵ خورشیدی
مردم
جمعیت ۲۰٬۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۱۰
اطلاعات شهری
شهردار علیرضا خامسی
پیش‌شماره تلفنی ۷۴۴–۷۴۵ ۰۳۱۱
وبگاه شهرداری ابریشم

اَبریشَم یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

این شهر در بخش مرکزی شهرستان فلاورجان قرار دارد. جمعیت آن در سال ۱۳۸۳ برابر با ۱۴٬۸۸۸ نفر برآورد شده و در سال ۱۳۸۶ در حدود ۲۰ هزار نفر.[۱]

این شهر از شمال به شهر اصفهان، از جنوب به شهر بهاران و کلیشاد و از شرق به شهر اصفهان و از غرب به اتوبان ذوب آهن و رودخانه زاینده رود محدود می‌باشد.

شهر ابریشم در تاریخ ۴ تیرماه ۱۳۷۵ از ادغام روستاهای یزدآباد، حسن‌آباد و باغ ابریشم از توابع بخش مرکزی شهرستان فلاورجان تأسیس شد. شهردار آن نیز از آغاز تا سال ۷۸ قدرت‌الله قاسمی، از ۷۸ تا ۸۲ حسین پناهی بوده و از ۸۲ تا کنون مهدی نصیری است. سپس فرهاد سلیمی عهده دار شهرداری ابریشم بود و سپس علیرضا خامسی پور شهردار ابریشم شد تا سال ۱۳۹۰ و پس از ایشان آقای مهدی مختاری عهده دار سمت شهردار شهر ابریشم می‌باشند . [۲]

در روزگار تیمور میرزا روستای باغ ابریشم، باغ بزرگی بوده‌است.

این شهر دارای یک پاسگاه انتظامی به آدرس ابریشم - باغ ابریشم - جنب زمین‌های شهرک نور - کلانتری ۱۶ انتظامی فلاورجان. در شهر ابریشم اردوگاه کشوری شهید بهشتی نیز وجود دارد. اهالی این شهر خواستار این هستند هر چه زودتر به شهر اصفهان بپیوندند. مرکز بهینه‌سازی نزاجا (وابسته به تحقیقات و جهاد خودکفایی ارتش) در شهر ابریشم واقع شده است (جنب گلزار شهدا). این مرکز وظیفه بازسازی تجهیزات خودرویی نظامی و غیرنظامی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به عهده دارد و به آمادگاه اصفهان متصل می‌باشد. خط راه آهن مجزا نیز برای این مرکز در نظر گرفته شده است.

صنایع[ویرایش]

کارخانجات سیمان اصفهان ومعادن سنگ، کارخانه ایرانیت اصفهان، کارخانه داراکار (تولیدکننده شیلنگ‌های آب و لوله‌های پولیکا)، کارگاه‌های موزائیک سازی و ده‌ها واحد صنعتی کوچک و متوسط دیگر.

مشاغل[ویرایش]

علی‌رغم وجود کارخانه جات و کارگاه‌های صنعتی و الاینده‌های سمی وصنعتی بر روی محیط زیست
این شهر شغل اکثر مردم این شهر کشاورزی در زمینه کشت‌های گلخانه ایی و دامپروری است
ودرصد کمی از کارکنان این واحدهای صنعتی از افراد بومی شهرابریشم هستندو مردم این شهر
خواستار جابه جایی وانتقال کارخانه سیمان اصفهانومرکز بهینه‌سازی نزاجابه نقطه‌ای
غیر مسکونی در خارج از شهر هستند.

منابع[ویرایش]