فتح‌آباد (کاشان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فتح‌آباد
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان کاشان
بخش بخش مرکزی
دهستان کوهپایه (کاشان)
مردم
جمعیت ۱۵۹ نفر
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن 031

فتح‌آباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کاشان در استان اصفهان ایران است که با شهرستان کاشان 20 کیلومتر فاصله دارد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کوهپایه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۹ نفر (۴۴خانوار) بوده‌است.

دین[ویرایش]

اکثریت اهالی مسلمان شیعه داوزده امامی هستند اما تعدادی از پیروان آیین بهائیت نیز در روستا ساکن هستند. شایان ذکر است که پیروان این دو دین با هم زندگی مسالمت آمیزی دارند.

کشاورزی[ویرایش]

عمده محصول کشاورزی این روستا انار و زردآلو است. البته محصولاتی نظیر گردو، بادام، آلوچه، انجیر و امثالهم نیز در این روستا وجود دارد اما محصول اصلی روستا انار است زیرا با شرایط آب و هوایی و کمبود آب سازگارتر و مقاوم تر است. گندم و جو نیز در سال های پر آبی کشت میشود.

قنات[ویرایش]

قنات فتح آباد دارای حدود ۹۰ حلقه چاه به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر است. در سال‌های اخیر به جهت حفر چاه‌های متعدد در بالادست مبدا قنات این روستا و همچنین به خاطر کاهش نزولات جوی دبی قنات به شدت کاهش یافته است.

مبدا قنات در نزدیکی روستای فرح آباد است و مظهر آن نیز در غرب روستا و در انتهای جاده آسفالت قرار دارد.

مطالعات زمین شناسی روستا در مجله دانشگاه تهران[ویرایش]

دکتر خدیجه اسدیان در مقاله ای با عنوان زمین شناسی دره رهق (شمال غرب کاشان، ایران مرکزی) در مجله پژوهش های جغرافیایی دانشگاه تهران (دوره: ۱۸(گزارشهای جغرافیایی) به مطالعه زمین شناسی دره رهق پرداخته است که روستای فتح آباد نیز یکی از روستاهای این دره است. چکیده تحقیقات ایشان عبارت است از: منطقه مورد مطالعه در شمال غربی کاشان قرار دارد و در دو منتهی‌الیه آن روستاهای استرک و رهق دیده می شود. روستاهای این دره شامل استرک، جوشقان استرک، فتح آباد، فرح آباد، کله، ارمک، ازناوه و رهق بوده که از موقع جغرافیایی میان دره ای برخوردار شده اند. دره رهق مانند اکثر قسمتهای مرکزی ایران منطقه ای است خشک و نسبتاً فقیر از پوششهای گیاهی که آن را برای مطالعات زمین شناسی ممتاز می نماید، جهت چین خوردگی در این منطقه جنوب شرقی، شمال غربی است.

آدرس وبلاگ فتح آباد[ویرایش]

آدرس وبلاگ فتح آباد در لیست سایت ها و وبلاگ های روستاهای ایران به ثبت رسیده و آگهی شده است. در این سایت مدیران وبلاگ ها و سایت های متعلق به روستاهای ایران میتوانند وبلاگ یا وب سایت روستای خود را به ثبت برسانند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

http://fathabadkashan.blogfa.com/

منابع[ویرایش]

1. «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. بازبینی‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. 
2. http://fathabadkashan.blogfa.com/%7B%7Bسخ}}

4. http://journals.ut.ac.ir/page/article-frame.html?articleId=7328%7B%7Bسخ}} 5. http://journals.ut.ac.ir/page/journal-main-page.html?jourId=5&%7B%7Bسخ}} 6. http://www.iranvillage.ir/article4736.html