شهرستان فلاورجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرستان فلاورجان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان اصفهان
مرکز فلاورجان
سال شهرستان شدن ۱۳۵۹
مردم
جمعیت ۲۴۷٬۰۱۴ نفر (۱۳۹۰)
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳۱۹ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۰
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی 0313
شهرها
فلاورجان، پیربکران، بهاران‌شهر،
کلیشاد و سودرجان، قهدریجان،
ابریشم، زازران، ایمانشهر
تعداد بخش‌ها
پیربکران، قهدریجان، مرکزی

شهرستان فلاورجان معرب پل ورگان از شهرستان‌های استان اصفهان است. مرکز این شهرستان شهر فلاورجان است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: پیربکران و بهاران‌شهر.

شهرها:زازران، فلاورجان، قهدریجان، کلیشاد و سودرجان، ایمانشهر و ابریشم.

دربارهٔ شهرستان[ویرایش]

شهرستان فلاورجان یکی از شهرستانهای تاریخی استان اصفهان می‌باشد که وسعت کل آن ۳۱۹ کیلومتر مربع است.

از شرق به شهر اصفهان از شمال به شهرهای درچه و کوشک (اصفهان)، از جنوب به شهرستان مبارکه، از شمال غرب به شهرستان نجف‌آباد و از غرب به شهرستان لنجان محدود می‌گردد.

در حوالی فلاورجان فعلی قریه‌ای به نام برزان بوده که از طریق مادی کوپان مشروب می‌شده. بعدها به واسطه پلی که بر روی رودخانه زده شده آن را پل ورگان و بعدها پل ورجان و نهایتاً به فلاورجان تغییر نام یافته‌است.

جمعیت آن بالغ بر ۲۵۰هزار نفر است. وجود صنایع متعدد، قرار گرفتن در حاشیه زاینده رود، دیرینه تاریخی و محصولات کشاورزی مرغوب از جمله برنج و گندم و صیفی جات این شهرستان را از جایگاه ویژه‌ای برخوردار نموده است. این شهرستان دارای ۸ شهر به نام‌های زازران و فلاورجان و قهدریجان و کلیشاد و سودرجان و پیربکران و بهاران و ایمانشهر و شهر ابریشم و ۶۰ روستا می‌باشد که با توجه به آثار تاریخی موجود در این شهرها دارای قدمت فرهنگی دیرینه می‌باشد. از گذشته، خصوصااز زمان مشروطه جمعیتی از بختیاریها نیز در فلاورجان ساکن شده‌اند. آثار تاریخی این شهرستان می‌توان خانه مویدی‌های زفره، پل قدیم فلاورجان و مسجد جامع و پل بابا محمود سهرفیروزان و برج کبوتر و شیرهای سنگی و مسجد بابا محمود سهرفیروزان و مسجد اشترجان و بقعه پیربکران و مقبره امامزاده‌گان شاه ابولقاسم سهرفیروزان سیدمحمد و زیدبن حسن را نام برد. همچنین از دوران صفویه دیواری از نزدیکی شهر پیربکران شروع و تا آخر شهر ایمانشهر (مینادشت) ادامه داشته‌است که به مرور زمان این دیوار گلی ازبین رفته‌است ولی هنوز هم جزئی از این دیوار بر جامانده‌است. فلاورجان به دلیل نزدیکی به شهر اصفهان از توسعه کمتری برخوردار بوده‌است.

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.