شهرستان ایرانشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرستان ایرانشهر
تصویری از شهرستان ایرانشهر
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان سیستان و بلوچستان
مرکز شهرستان ایرانشهر
سال شهرستان شدن ۱۳۲۶ خورشیدی
مردم
جمعیت ۱۹۳،۷۵۷ نفر (۱۳۹۵)
تراکم جمعیت ۱۲
نفر بر کیلومتر مربع
مذهب اهل سنت و شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۶،۶۴۸ کیلومتر مربع
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۶ درجه سانتی گراد
بارش سالانه ۱۲۶ میلی‌متر
داده‌های دیگر
فرماندار ابوذر کوثری
پیش‌شماره تلفنی ۰۵۴
شهرها
ایرانشهر،بزمان
تعداد بخش‌ها
مرکزی،بزمان،دامن

شهرستان ایرانشهر (نام قدیم پهره) یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان است. مرکز این شهرستان، شهر ایرانشهر است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۱۹۳،۷۵۷ نفر بوده‌است.

جغرافیا[ویرایش]

شهرستان ایرانشهر با مساحت ۱۶۶۴۸ کیلومتر مربع در مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان ۳۲۱ کیلومتر است.این شهرستان از شمال به شهرستان های خاش و زاهدان،از جنوب شرقی به شهرستان سرباز،از جنوب غربی به شهرستان نیکشهر،از شرق به شهرستان مهرستان،از شمال غربی به شهرستان ریگان در استان کرمان و از غرب به شهرستان های بمپور و دلگان منتهی می شود.

سرچشمه رودخانه و منتهی به رودخانه‌های کاجوباهو و رابیچ در این شهرستان واقع می‌باشد.

آب این شهرستان از طریق ۱۰۴۲ حلقه چاه ۱۳ رشته قنات ---رشته چشمه با میزان آبدهی ۵/۹۵ میلیون متر مکعب و رودخانه‌های کاجو با میزان آبدهی ۵۰۰ میلیون متر مکعب به‌طور متوسط سالانه تأمین می‌شود.

شهرستان ایرانشهر دارای اقلیم بیابانی گرم و خشک می‌باشد. میانگین بارش سالانه در این شهرستان ۵/۱۰۵ میلی‌متر و متوسط دمای آن در سال ۸۲ از ۲/۴۷ الی ۲/۲- درجه سانتی گراد در تغییر است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرستان ایرانشهر دارای ۳ بخش،۶ دهستان و ۲ شهر به شرح زیر است:

شهرستان ایرانشهر[ویرایش]

بخش مرکز بخش شهر جمعیت شهر ۱۳۹۵ نام دهستان مرکز دهستان جمعیت دهستان ۱۳۹۵
مرکزی ایرانشهر ایرانشهر ۱۱۳،۷۵۰ نفر حومه شهردراز ۴۶،۱۶۲ نفر
ابتر ابتر ۱۰،۶۲۴ نفر
بزمان بزمان بزمان ۵،۱۹۲ نفر بزمان گیمان ۵،۰۱۴ نفر
آب رئیس مسجد ابوالفضل ۱،۶۲۱ نفر
دامن زهلنفان ******* ********* دامن کوران سفلی ۵،۹۲۹ نفر
آبادان آبادان ۵،۴۶۳ نفر

زبان و مذهب[ویرایش]

مردم شهرستان ایرانشهر بلوچ و به زبان بلوچی تکلم می‌کنند در این شهرستان ۹۰ درصد جمعیت را اهل تسنن تشکیل می دهند و ۱۰ درصد دیگر بلوچ های شیعه می باشند.[۱] اکثر بلوچ‌های شیعه در شهر ایرانشهر و بخش بزمان زندگی می‌کنند.

آثار تاریخی و سیاحتی[ویرایش]

قلعه ناصریهایرانشهر
تصویر سراسرنما از قلعه ناصری
تصویر سراسرنمای اسراسر نما جاده ایرانشهر خاش دامنبلوچستان ایرانشهر
تصویر سراسرنما از جاده ایرانشهر-خاش،روستای دامن

صنایع دستی[ویرایش]

کشاورزی و منابع طبیعی[ویرایش]

در سال زراعی ۸۳–۱۳۸۲ سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان ایرانشهر بالغ بر ۳۸۰۸۴ هکتار بود که ۷/۲۳ درصد از سطح کشت زیر کشت استان را تشکیل می‌داد. از این مقدار ۲۵ درصد به کشت باغات و۷۵ درصد به زراعت‌های سالانه اختصاص دارد. محصولات عمده زراعی شهرستان غلات می‌باشد. طی همان سال، ۱۵ واحد صنعتی پرورش و نگهداری دام و طیور در سطح شهرستان فعال بوده‌است. همچنین میزان تولید شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ و عسل به ترتیب ۵/۱۵، ۱/۳، ۶/۰و۰۰۲/۰ هزار تن بوده‌است. لازم است ذکر شود این شهرستان دارای ۴۴ واحد پرورش ماهی با تولید ۱۳۲هزار تن می‌باشد.

صنعت و معدن[ویرایش]

تعداد صنایع موجود شهرستان ایرانشهر ۷۶ واحد می‌باشد که تعداد – واحد آن در نقاط روستایی و تعداد – واحد بقیه در نقاط شهری مستقر می‌باشند. در سال ۱۳۸۲ تعداد ۲ کارگاه فعال مسئولیت استخراج معادن را به عهده داشته که عمده‌ترین معادن موجود در سطح این شهرستان عبارت‌اند از: آهک – مرمر – منگنز – تالک – (صادره در سال ۸۳) سهم شهرستان از کارگاه‌های معدنی فعال استان ۳/۱۳ درصد می‌باشد. همچنین نیروگاه سیکل ترکیبی ایرانشهر از منابع تأمین انرژی در این شهرستان است.

منابع[ویرایش]