بادرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بادرود
Badrood-MainSQ.JPG
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاننطنز
بخشبخش امامزاده
نام(های) دیگرباد. ده
نام(های) پیشینباد-بادافشان
مردم
جمعیت۱۴،۷۲۳ نفر (۱۳۹۵) نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۹۸۹
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۲۸
میانگین بارش سالانه۱۰۸ میلی‌متر
روزهای یخبندان سالانه۳۰
اطلاعات شهری
شهردارمجید صفاری
ره‌آوردانارنادری، قالی دستباف،
لبنیات، خیار، پسته و طالبی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱۵۴۳۴
کد آماری۱۴۴۱

بادرود شهری از توابع بخش امامزاده است که در شهرستان نطنز در استان اصفهان قرار دارد.

وجه تسمیه[ویرایش]

بادرود با پیشینه‌ای تاریخی دارای محوطه‌های باستانی است که به عنوان نمونه می‌توان به محوطه‌های باستانی ریگ تخت پادشاه- کرملک (تنور ملک)- شهر باستانی باد- محوطه بادافشان و قلعه اُسپی اشاره کرد که همگان روزگاری مرکز مدنیت بوده‌اند. نام بادرود بر گرفته از آخشیجان چهارگانه آب، باد، خاک و آتش است که به علت تقدس نام باد در نزد ایرانیان پیش از اسلام این سرزمین را باد نام نهاده‌اند و تقدس کلمه باد تا بدانجا بوده که ایرانیان پیشین روز ۲۲ هر ماه خورشیدی را روز باد یا بادروز می‌نامیدند که بادرود برگرفته از همان بادروز است.

جغرافیا[ویرایش]

این شهر در ۱۳۵ کیلومتری شمال اصفهان، ۲۵ کیلومتری شمال نطنز، ۶۰ کیلومتری جنوب شرق کاشان و ۵۵ کیلومتری غرب اردستان و درحاشیه شاهراه ترانزیت تهران - بندرعبارس قرار دارد. دیاکونوف در کتاب تاریخ ماد از حمله آشور ناسیراپال (پادشاه آشور) به بادرود نوشته‌است.
مساحت شهر بادرود در سال ۱۳۶۷ طبق نقشه‌های هادی ۳۶۰۰ کیلومتر مربع بوده‌است که طی سالهای اخیر به آن افزوده شده‌است. این منطقه از نظر نوع خاک به قسمت تقسیم می‌شود:

  1. قسمت جنوبی: که از آبرفتهای کوه کرکس نطنز تشکیل شده، دشت حاصلخیزی است و دارای خاک رس و ماسه نرم و مستعد برای کشاورزی و دارای منابع آب زیرزمینی نسبتاً خوب است. این منطقه در طول ۳۰ کیلومتر و عرض ۱۵ کیلومتر (به مساحت ۴۵۰ کیلومتر مربع) است.
  2. قسمت مرکزی: به طول ۳۰ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر (به مساحت ۳۰۰ کیلومتر مربع) از تپه‌های شن‌های روان پوشیده شده و منطقه کویری است که از سال ۱۳۵۴ با ایجاد ایستگاه تثبیت شن و نهال کاری و بذر پاشی منطقه نسبتاً حالت آرام به خود گرفته‌است.
  3. قسمت شمالی و شمال شرقی: به طول ۹۰ تا ۹۵ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر که ابتدای محدوده و حد و مرز شهر ورامین است و دارای یک رشته کوه (به نام سیاه کوه) بوده که نسبتاً نمکزار است.[۲]

از محلات بادرود می‌توان به محله‌های حسینیه، گلستان، باغ، کرملک، تخت پادشاه، میدان، خیرآباد، پاشا، کشاورز، ابوالفضل، خرم، پروینی، شهرک شهید رجایی و پاسگاه و محله کوئه اشاره نمود.

مردم[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

جمعیت شهر بادرود طبق سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۱۲۰ نفر است.

گویش محلی مردم بادرود «گویش بادی» است از دسته زبان‌های ایران مرکزی است. این گویش که از زیر مجموعه‌های گویش راجی است در شهرستان‌های نطنز و کاشان با لهجه‌های مختلف و آهنگ‌های دگرگون وجود دارد. برخی واژه‌ها مانند «زج: کشک سیاه» که در آثار اولین شاعران زبان فارسی بکار رفته، هنوز در محل کاربرد دارد.

مکان‌های دیدنی[ویرایش]

امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد (از فرزندان موسی کاظم) منزل محقق الدوله مربوط به عهد قاجار، سرا موزه رهگشای، حمام نوغه و موزه مردم‌شناسی، منطقه باستانی تخت پادشاه، خانه‌های قدیمی و… از اماکن دیدنی بادرود می‌باشد. برگزاری جشنواره انار در فصل پاییز هر سال از دیگر جاذبه‌های گردشگری می‌باشد.

آب و هوا[ویرایش]

بادرود دارای آب و هوای گرم و خشک کویر است. دارای تابستانی نسبتاً گرم و بارندگی بسیار کم و شب‌های تقریباً خنک و دارای زمستانی سرد و در بعضی اوقات با بارش بسیار کم برف همراه است. بارش باران در دو فصل زمستان و تابستان نسبتاً کم است و بیشتر در فصل‌های بهار و پاییز باران می‌بارد. گرم‌ترین زمان بادرود ماه تیر و اوایل مرداد بوده و سردترین زمان آن هم آذر و دی و تا اواسط بهمن می‌باشد؛ ولی میانگین هوا در تابستان ۳۰ درجه سانتیگراد و در زمستان روزها ۶ درجه و شب‌ها بین -۲ تا ۲ درجه سانتیگراد می‌باشد. ارتفاع شهر از سطح دریا حدود ۹۵۵ متر بوده و متوسط بارندگی سالانه در بادرود حدود ۱۰۸ میلی‌متر می‌باشد. نقدی بادی، حسین، یادمان کویر بادرود، ۱۳۹۰، ص ۴۲ کتاب ناردانه انار نوشته حسین نقدی بادی.

بازی‌های محلی بادرود[ویرایش]

از بازی‌های معروف شهر بادرود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :
۱- هفت سنگ ۲- یک قل دو قل ۳- گندم گل گندم ۴- مورچه گزید ۵- هوو دارم، هوو ۶- بشکن بشکن ۸- پنجره ۹- طاق یا جفت ۱۰- پر و پوچ ۱۱- عمو زنجیر باف ۱۲- شیر - خط ۱۳-دوازده سوک ۱۴- خاله رو رو رو ۱۵- خروس جنگی ۱۶- سه سوک ۱۷- بازی قر قور ۱۸- بازی شک ۱۹- بازی دوده خروس ۲۰- رشتی و …[۳]

اشتغال[ویرایش]

شغل بیشتر مردم بادرود تا چندین سال قبل باغداری و کشاورزی بوده‌است ولی حالا با توسعه شهر بادرود شغل مردم نیز به کارهای دیگر تغییر کرده‌است و هر روز شاهد افزوده شدن مغازه‌ای به مغازه‌های شهر بادرود هستیم. گرچه بخش صنعت و خدمات هم در آن رونق دارد. محصول مهم شهر بادرود انار است که به خارج از کشور هم صادر می‌شود[نیازمند منبع]. پس از انار میوه‌هایی مانند انجیر، انگور و سیب هم در آن تولید می‌شود. وهم چنین صیفی جات نظیر: خیار - طالبی و خربزه هم در سطح بالایی کشت و برداشت می‌شود. امروزه بیشتر کشاورزان در این شهر به علت کمبود منابع آب و کاهش آب چاه‌ها روی به کاشت گیاهان دارویی و درخت پسته کرده‌اند که با شرایط آب و هوایی بادرود بسیار سازگار است همچنین درآمد خوبی نصیب کشاورزان خواهد شد. پیشینهٔ شهر همچون شهرهای مهم کارهای صنعتی شده‌است که بافت شهری را به حالت یک شهر نیمه پخته برای آلوده کردن محیط گرفته می‌شود در امده‌است. انار نادری بادرود جز پنج رقم انار مشهور کشور است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منظرهای از شهر بادرود

منابع[ویرایش]

  1. https://www.amar.org.ir/سرشماری-عمومی-نفوس-و-مسکن/نتایج-سرشماری/جمعیت-به-تفکیک-تقسیمات-کشوری-سال1390
  2. نقدی بادی، حسین، یادمان کویر بادرود، 1390، ص 43 و 44
  3. نقدی بادی، حسین، یادمان کویر بادرود، 1390