سار (کاشان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سار
تصویری از سار
تصویری از سار
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانکاشان
بخشبخش نیاسر
دهستانکوه دشت
مردم
جمعیت۳۷۰ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت4
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱٬۷۹۹ متر[۱]
اطلاعات روستایی
کد آماری۱۷۹۹۰۳
ره‌آوردگردو - بادام - گل محمدی - عرقیجات
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱[۲]

سار ، روستایی از توابع بخش نیاسر شهرستان کاشان در استان اصفهان است. این روستای کوهستانی و ییلاقی در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا، در ۴۶ کیلومتری غرب شهرستان کاشان واقع شده‌است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کوه دشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395 جمعیت آن 370نفر (132خانوار) بوده‌است.[۳]

معرفی سار[ویرایش]

این روستا در منتهی‌الیه جاده از طریق راوند به سه راه برزآباد و به سمت گردنه سار قرار دارد. روستای سار از چند منطقه درب حسینیه، پاچنار، میراب، سرقلعه، سرکمر، گله سنگین، پامیر، همزء، لاسمپا، سلمچ، حسین‌آباد، جمال‌آباد و دشت وادقان تشکیل شده‌است.

این روستای ییلاقی در تابستان پذیرای جمع زیادی از اهالی روستا است که به شهر مهاجرت کرده‌اند.

گلاب‌گیری[ویرایش]

فصل گل و گلاب‌گیری همانند اکثر روستاهای کاشان در اردیبهشت است. اهالی گل‌های محمدی را در چاچب‌های خود جمع کرده و به کارگاه‌های گلاب‌گیری در سطح روستا می‌آورند. پس از مخلوط کردن گل‌ها با آب و جوشاندن آن، عصاره آن را در ظرف‌هایی جمع کرده و در شیشه‌هایی بسته بندی و برچسب زده و به بازار روانه می‌کنند.

محصولات[ویرایش]

صنایع‌دستی سار شامل قالیبافی است و فرش‌هایی با طرح کاشان در این روستا تولید می‌شود. عسل از محصولات این روستا است. محصولات کشاورزی سار شامل گردو، بادام، توت، گوجه‌سبز، زردآلو و گیلاس می‌باشد.

تأسیسات زیربنایی[ویرایش]

سد بتونی و مخزنی سار در سال ۱۳۸۰ توسط اهالی و جهاد سازندگی کاشان به منظور جمع‌آوری سیلاب‌های فصلی، ساخته شده‌است.

سار ۲ قنات میراب و درکوره - در قنات و جمال‌آباد و همزر هر کدام دارای قنات مختص خود هستند.[مبهم]

وضعیت ارتباطات[ویرایش]

روستای سار دارای یک جاده اسفالته از ۳ راهی برزآباد به سمت سار می‌باشد. همچنین از آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌ها برخوردار است.

سار دارای خطوط تلفن ثابت و پوشش موبایل در امتداد دره می‌باشد. یک دکل تلویزیونی رله تلویزیونی کانال‌های ملی، کل درهٔ سار و روستاهای سار - وادقان و ون را پوشش می‌دهد.

خدمات عمومی[ویرایش]

مجموعه‌های ورزشی سار شامل زمین فوتبال، زمین والیبال و سالن تنیس روی میز و مجموعه ورزشی برای کودکان در جنب مدرسه است.

بازی‌های محلی[ویرایش]

همچنین بازی‌های محلی سار شامل پل و چفتو، آبده، هفت‌سنگ می‌باشد.

مراسم مذهبی[ویرایش]

مراسم محرم که شامل روضه خوانی در ده روز و حرکت نمادین نخل در روز عاشورا از درب حسینیه به سمت پاچنار محل شهادت شاهزاده عبدالله و برگشت به سمت حرم می‌باشد. این مراسم در روز ۲۱ رمضان نیز تکرار می‌شود.

اماکن فرهنگی[ویرایش]

مرقد شاهزاده عبدالله فرزند زین العابدین در مرکز روستا قرار دارد.

تاریخ سار[ویرایش]

از نگاه عبدالرحیم ابن محمد ابراهیم ضرابی قریه سار در دوره قاجار 96 خانه و 309 نفر نفوس داشته و یک باب حمام و یک باب مسجد نیز داشته است .1 از نگاه رزم آرا تاریخ نگار دیگر دوره قاجاریه سار sar ده منشعب از دهستان نیاسر بخش قمصر شهرستان کاشان است که در 67 درجه شمال باختری و در 16 کیلومتر باختر راه شوسه کاشان به قم است .2 سار کوهستانی سردسیر و 600 نفر سکنه - شیعه مذهب زبان فارسی و سه رشته قنات دارد - محصولات غلات و میوه جات و شغل مردم زراعت و گله داری است . از صنایع دستی زنان می توان از قالیبافی نام برد. راه مالرو نیز دارد. 2

مزرعه همزر[ویرایش]

عبدالرحیم ابن محمد ضرابی تاریخ نگار عصر قاجاریه در کتاب تاریخ کاشان نوشته است و رودخانه هشتم همزر است و آن چنان است که از کوه های مزرعه اکبر آباد که آن طرفش رودخانه وصف و شاه اسمعیل و بلوکات قم است الی دهنه رودخانه مزبوره همه رودخانه ها هم وصل می شوند و سیل بزرگی برخواسته و سراشیب از مزرعه همزر گذشته و سر به به جلگه و همواری کاشان می گذارد . این آب از وسط مزرعه همزر که متعلق به اهالی سار است گذشته و در انتها به قریه مشکان و نصرآباد رسیده و وارد کویر و دریای نمک می شود. (3)

تاریخ علما و تبار شناسی اهالی قریه سار[ویرایش]

سلسه النسب علمای سار تا 11 پشت و تا 450 سال قبل دوران سلطنت شاه عباس کبیر برگرفته از دستخط حاج شیخ رضا نجفی زاده در سال 1337 شمسی

حاج شیخ رضا نجفی زاده (1384-1305) ابن حاج ملا آقا جعفر (متوفی 1344) ابن حاج ملا ابراهیم (متوفی 1270) ابن حاج اسماعیل - ابن میرزاعلی ابن حاج ملا علی محمد ابن حاج عبدالغفار ابن حاج مبین ابن حاج محمد جعفر ابن حاج محمد حسن ابن حاج محمد حسین کاشانی (4)

در زمان صدرات محمد شاه قاجار پدر ناصرالدین شاه دو برادر در سار زندگی می کردند بنام حاج اسماعیل و حاج ملا علی محمد . این دو برادر به تهران رفته و ملا مکتبی وزرا و درباریان شده بودند. پس از فوت محمد شاه، حاج اسماعیل که فرزندان زیادی داشت به سار برگشت و ملا علی محمد که اولاد نداشت به نجف مهاجرت کرد. ملا علی محمد از نجف به برادر خود حاج اسماعیل در سار پیام فرستاد که دو پسر خود را برای تدریس در حوزه علمیه نجف بفرس و خرج آنها با من . حاج اسماعیل تصمیم می گیرد دو پسر خود بنام ابراهیم و علی اکبر را به نجف بفرستد. ابراهیم در نجف عالم می شوند ولی علی اکبر به سار بر می گردند. سپس حاج ملا ابراهیم که اینک عالم بزرگی شده است نیز به سار بر می گردد و فاطمه شیخ حسن را به همسری بر می گزیند. از این همسر دو پسر بنام ملا علیرضا که پدربزرگ حاج نظامی ها و چاوشی ها و جونمردی ها و مهدی زاده است و پسر دیگر بنام ملا محمد که پدر بزرگ شریعت زاده ها و پدر ملا اقا جواد(سردفتر سار در دوران پهلوی اول و دوم) و ابراهیمی ها و اشرفی ها است بدنیا می آورد. همچنین حاج ملا ابراهیم از این همسر دو دختر گوهر که مادربزرگ محمودی ها و دختر دیگر بنام ساره که مادر بزرگ خانواده گنجی ها است بدنیا می آورد. سپس حاج ملا ابراهیم به کاشان مهاجرت کرده و دختر یکی از مجتهدین کاشان بنام نظاره بگم را به همسری می گیرد . از این همسر نیز چند پسر که دو نفر آنها بنام ملا علی اکبر راه کربلا فوت نموده و دیگری ملا حسن در مشهد به همراه پسرش فوت نموده و پسران دیگر بنام حاج ملا علی محمد که پدر بزرگ نجفی زاده ها و ملا آقا جعفر که پدر حاج شیخ رضا و پدربزرگ مرحوم دکتر محمد نجفی زاده و دختری بنام هاجر خاتون که مادربزرگ شهیدان قاری است بدنیا می آورد. 4

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «پایگاه جستجوی نامهای جغرافیایی». سازمان نقشه‌برداری کشور. دریافت‌شده در ۱۴ اوت ۲۰۱۴.
  2. «اجرای طرح هم کد سازی تلفن ثابت». وبگاه شرکت مخابرات ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۴.
  3. «جمعیت و خانوار تا سطح آبادی براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹5». مرکز آمار ایران. دریافت‌شده در ۱۴ اوت ۲۰۱۴.
  • 1.ضرابی ، تاریخ کاشان ص 157
  • 2.رزم آرا . فرهنگ جغرافیای آبادی ها ج 3 ص 146
  • 3.ضرابی . تاریخ کاشان ص 67 و 68
  • 4. سلسه النسب علمای سار با دستخط حاج شیخ رضا نجفی زاده به نقل از پدرش حاج ملا آقا جعفر و به نقل از پدربزرگش حاج ملا ابراهیم


پیوند به بیرون[ویرایش]