کلیشاد و سودرجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجوکلیشاد و سودرجان شهری در استان اصفهان و در بخش مرکزی شهرستان فلاورجان است. در لغتنامه دهخدا کلیشاد را چنین توصیف کرده‌اند:

کلیشاد. [ ک ِ ] (اِخ ) دهی از دهستان اشترجان است که در بخش فلاورجان شهرستان اصفهان واقع است و 2492 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).[۱]

این شهر از دو محل «کلیشاد» و «سودرجان» تشکیل شده‌است و حد فاصل این دو محل، یک خیابان است اما فرهنگ، لهجه و برخی از آداب و رسوم این دو محل بطور چشمگیری متفاوت است. افجد و آغچه‌بدی نیز از توابع کلیشادوسودرجان به‌شمار می‌روند.

وجه تسمیه کلیشاد و سودرجان را وجود دو قلعه قدیمی به این‌نام‌ها در این دو محل گفته‌اند.


رودخانهٔ زاینده رود از کنار این شهر عبور می‌کند که این شهر را از چشم‌اندازهای زیبایی برخوردار نموده، به ایجاد پارک ساحلی کلیشاد منجر شده‌است.
از بناهای تاریخی این شهر حمام تاریخی این شهر است که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌است. [۲]

مسجد جامع شهر کلیشاد نیز از مکان‌های دیدنی این شهر است که با ترکیبی از معماری مدرن و سنتی، بنایی زیبا به‌وجود آورده است و هم اکنون میزبان برگزاری مجالس مذهبی همچون محفل انس با قرآن کریم،[۳] اعتکاف،[۴]و ... است.

و در حال حاضر آن مکان به زورخانه تبدیل شده‌است.


این شهر دارای زمین‌های کشاورزی بسیاری است دارای باغات میوه متنوع و محصولات آن عمدتاً برنج (با کیفیت مرغوب) معروف به برنج لنجان، سیب زمینی، پیاز، گندم و جو، و کلیهٔ صیفی‌جات است


خیابان اصلی شهر کلیشاد در ایام محرم گرفته شده ع. الف

از جمله آثار مذهبی شهر می‌توان به بقعه‌های سیدابراهیم و شاه‌عبدالله در کلیشاد و شاهجرا در سودرجان اشاره کرد. [۵]

موقیعت جغرافیایی[ویرایش]

کلیشاد و سودرجان با ارتفاعی حدود ۱,۶۲۰ متر، در دشتی در ۱۹کیلومتری جنوب غربی اصفهان و ۱.۵کیلومتری شرق جنوبی فلاورجان، شرق راه اصفهان به زرین‌شهر قرار دارد. اقلیم این شهر معتدل و خشک و جمعیت آن ۲۳,۲۰۳ نفر است (۱۳۸۵ش).[۶]

این شهر از شمال به شهرستان‌های خمینی شهر و نجف آباد، از جنوب به شهرستان مبارکه، از شرق به شهرستان اصفهان و از غرب به شهرستان لنجان محدود می‌شود.

ارتفاعات[ویرایش]

ارتفاعات مهم شهر شامل: ایران کوه، کوه فیروزان و نیز گردنه آبنیل که در انتهای جنوبی ایرانکوه واقع است و راه اصفهان به گرکن شمالی (پیربکران) از آن عبور می‌نماید. این شهرستان قریب به ۱۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

آب و هوا[ویرایش]

دارای آب و هوایی معتدل است. وجود ساحل زیبای زاینده رود و درختان فراوان و انبوه سبب اصلی اعتدال هوا در کلیشادوسودرجان است زاینده رود مهم‌ترین منبع تأمین آب زراعتی در شهر می‌باشد که به وسیلهٔ انشعابات کوچک و بزرگ خود نیاز مزارع کشاورزی را پاسخگو است.

جمعیت[ویرایش]

نرخ رشد و گسترش شهرنشینی زمینه‌های اقتصادی حاصل از گسترش فعالیت‌های صنعتی در منطقه کلیشاد و سودرجان می‌باشد. تاقبل از حمله افغانها به ایران به صورت دو قلعه کلیشاد و سودرجان وجود داشته‌است و در حال حاضر باجمعیت بیست و چهارهزار نفری خود در ۱۴ کیلومتری جنوب غربی اصفهان و در حاشیه جنوب غربی زاینده رود با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.

ادب و فرهنگ[ویرایش]

کلیشاد و سودرجان از گذشته دورر یکی از مهدهای ادب و فرهنگ بوده که می‌توان به نجیبای کلیشادی[۷] و ام‌النجم سودرجانی [۸]و بانو عالم سودرجانی اشاره کرد. این شهر با تفاخر کم‌نظیر و والایی به یکصد و پنجاه شهیدش و فزون بر سیصد جانباز و آزاده اش و بالغ بر بیست مسجد و چند حسینیه و به خیرین ایثارگرش شهره است.

جاذبه‌های دیدنی[ویرایش]

از جاذبه‌های گردشگری شهر می‌توان به پارک زیبای ساحلی این شهر در حاشیه رودخانه زاینده رود (با امکانات تفریحی و ورزشی) و برجهای کبوتر خانه (مربوط به دوره قاجاریه) اشاره کرد.

گرفته شده توسط شهرداری

اماکن مذهبی[ویرایش]

امامزاده سید عبداله شاهجرا سودرجان - مسجد اعظم سودرجان- مسجد بقیه الله سودرجان - مسجد جامع کلیشاد-امام زاده سید ابراهیم کلیشاد-حسینیه حضرت ابالفضل کلیشاد

گرفته شده توسطشهرداری
شده توسطشهرداری
گرفته شده توسط شهرداری
گرفته شده شهرداری
گرفته شده توسط شهرداری
گرفته شده توسط شهرداری

اماکن فرهنگی[ویرایش]

دانشگاه هنر -دانشگاه علمی کاربردی - کتابخانه مرکزی عمومی - سالن ورزشگاه سودرجان

صنعت[ویرایش]

کارخانه ایرانیت - شرکت داروسازی امین -شرکت سایکو - بیمارستان کلیشاد

شعر[ویرایش]

ببینید شما شهر زیبای عشق کلیشاد ز ایثار چو دریای عشق کلیشاد بود شهر جاوید من چو باغی که دارد گل یاسمن به باغ گلشن بلبلان سرمدی بخوانند ز وصف گل احمدی به شهری که پیوسته با لاله هاست به سوز و دعایی که از ناله هاست روید بلبلان سوی بازار عشق نوا سر دهید بهر دیدار عشق نوا بهر دین خدا سر دهید به عشقی که دارید شما سر دهید بخوانید ایِ سربداران عشق بنام خدای شهیدان عشق که این شهرما شهر دین پرور است قلوب رجالش پر از انور است رجالش چو دارند عشق حسین چو اصحاب پیغمبراند در حُنین رجالش چو اصحاب احمد بوند هوادار دین محمد بوند به سرحد جان دین حمایت کنند به عشقی که دارند روایت کنند روایت شود پیش اهل یقین از آن سربداران مخلص به دین همه مردمانش تراز اولند به وقت صلات هم نمازاولند به هر وقت نمازی جماعت کنند که امر خدا را اطاعت کنند همه عاشقان صف به صف در رکوع که هستند چو خورشید وقت طلوع زسیمایشان نور پراکنده است چه دیدست خورشید شرمنده است کلیشاد چنین دارد، عشق و صفا ز مردان مخلص بی ادعا همه جان به کف قامت آراسته جواب دعا از خدا خواسته به عشقی که آن‌ها دعا خواننده‌اند برای جواب منتظر ماننده‌اند اگر شهر من شور دارد چنین زمردان مؤمن نه از جاهلین هدایت که مسجد بود سنگرش چه شد با دعا آمد اشگ ترش همه تارو پودش شکست در دعا به عشقی که با چشم تر گفت خدا یکی شهر عشق و دگر کشورش خدایا بکن حفظ تو این سنگرش

علیرضا هدایت کلیشادی

منابع[ویرایش]

  1. «معنی کلیشاد | لغت‌نامه دهخدا». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۹.
  2. «ثبت حمام تاریخی ارباب کلیشاد در فهرست آثار ملی ایران | نیوزفلاورجان،فلاورجان نیوز». دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۸.
  3. قرآن، iqna ir | خبرگزاری بین المللی (۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۰۹:۰۱). «تصاویر محفل انس با قرآن در مسجد جامع کلیشاد». fa. دریافت‌شده در 2019-12-18. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  4. «لیست مساجد برگزار کننده اعتکاف در شهرستان فلاورجان | نیوزفلاورجان،فلاورجان نیوز». دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۸.
  5. «معرفی آستان مقدس امامزاده سیدعبدالله (علیه السلام) ـ کلیشاد و سودرجان». www.emamzadegan.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۹.
  6. «کلیشاد - ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی». wikijoo.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۹.
  7. «نجیب نجیبای اصفهانی». www.aftabir.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۹.
  8. «تأثیر و نقش زنان در تاریخ وفرهنگ اصفهان تا پایان عصر صفوی». hawzah.net. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۱۹.

iirancafe@