دهق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دهق
Weweweee.jpg
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان نجف‌آباد
بخش مهردشت
سال شهرشدن ۱۳۳۲
مردم
جمعیت 15000
جغرافیای طبیعی
مساحت ۷۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۲۲۰۴ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱
وبگاه

وب‌گاه دهق

باستان دهق
نمای درونی امامزاده

دِهَق یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است که درمنطقه مهردشت و درشهرستان نجف‌آباد قرار دارد. بر اساس برآورد سال۱۳۹۵ خورشیدی این شهربالای۱۵۰۰۰نفر جمعیت دارد.

این شهر دارای یک شهر صنعتی است که در ۸۰ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده‌است.

عبدالعلی علی‌عسکری ششمین رئیس سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران متولد این شهر است.

سخنرانی دکتر علی عسکری در مصلی امام خمینی ( ره ) شهر دهق
فلکه شهدا
ساختمان جدید امامزاده

وجه تسمیه[ویرایش]

دهق معرب دِهَک پارسی به معنای ده کوچک می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

از دیر باز زندگی و حرکت درشهر دهق وجود داشته است. غار یافته‌های متعددی از کوه‌های اطراف آن به دست آمده است که برخی از آنها توسط باستان شناسان، تاریخ آن مشخص و ثبت گردیده و می‌توانیم به آنها استناد کنیم وشهر دهق را جزء شهرهای قدیمی ایران به حساب آوریم همینطور آثار و علائمی در رودخانه‌ای که هم اکنون از جنوب آن می‌گذرد، همچنین باقی‌مانده دروازه‌های سنگی متعدد که یکی از آنها هنوز موجود است و وجود قلعه های قدیمی سنگی (قلعه سنگ در روستای تاریخی دماب) مسجد جامع قدیمی دهق که ثبت ملی گردیده است ومربوط به دوره سلجوقیان است و آثار قلعه خشتی آقا نقی (آنقی) در قدیمی ترین محله دهق (پشته) وقرار گرفتن بین دو کاروانسرای عباسی (جلوگیر) ویکی از مسیر های جاده ابریشم و سنگ نوشته‌های قبور و آداب و سنن آن ولباس سنتی دهقیها که از زمان اشکانیان وساسانیان می باشد وهنوز در افراد مسن ترکم وبیش موجود است وقنات قدیمی دهق از جمله مواردی است که ما رامتقاعد به قدمت این شهر می‌نماید. بر روی سنگ قبرهای گورستان عمومی شهر تاریخی از ۱۲ یا ۱۴۳ (قمری) حک گردیده که نشان از قدمت بالای هزار سال شهر دهق میباشد که نشان از تمدن وشهرنشینی ووضع قوانین شهری (یکجا نشینی وبیرون آمدن اززندگی در حالت عشایری) میباشد،ازکوههای متعدد اطراف دهق که جهت دیده بانی واثراتی از زندگی و معابد زرتشتیان در آن مشهود است و همینطور برای جلوگیری از حمله غارتگران ودشمنان استفاده می شده کوهی در قسمت شمال واقع شده بنام کوه کاهن که هنوز آثار قلعه وسفالهای قدیمی بر روی آن مشهود است ازپایین که به کوه نگاه میکنی شبیه قلعه است وزمانی که اعراب به آن منطقه آمدند دهقیها به سمت آن کوه وکوههای اطراف رفتند ،قلعه ای سنگی بنا نهادند و بعد از چندین سال جنگ با اعراب کم کم دین اسلام را با میل خود پذیرفتند و به پایین کوه آمده ومسلمان شدند .

نکته دیگر باغهای دهق با قنات چند کیلومتری آن و بافت زیبا با دربهای سنگی بزرگ با قدمت چندین صد ساله که چشم هر بیننده ای را متحیر میسازد.

جغرافیا[ویرایش]

🚩نام بیابان‌های دهق

دوچاهی، سه چاهی، چاه مری، چشمه پتو، چامل حیدر، سور دنبه، لازرد، لاچزون، لاقل حجی، دوتو، قاسم جازیف، بادومی، لاوج و زرد بلند

🚩نام دشت‌ها

دشت پایین، دشت بالا، کوچه عرباو سر پل دوتیشه آرییس نهرخلج

🚩نام کوه‌ها

کوه کافر، کوه لافره، کوه لجندر، و کوه پادیسف و کوه اق و واق

جنگ تحمیلی(دفاع مقدس)

دهقیها از دیرباز همانطور که درمقابل دشمنان وغارتگران از جمله آنان رضا خان جوزدانی ایستادندو از غارت وچپاول دهق جلوگیری نمودند در مقابل رژیم بعثی عراق نیز جانفشانی کردند و شهدا زیادی رابه انقلاب ومیهن اسلامی تقدیم نمودند.

مراکز آموزشی[ویرایش]

🌐 اماکن مذهبی 🌐

  • آستان مقدس امامزاده تقی بن محسن بن موسی بن جعفر (علیه السلام) 🌷
  • مسجد جامع 🌷
  • مصلی امام خمینی (ره)🌷
  • مهدیه🌷

منابع[ویرایش]

www.amar.org.ir