دهق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دهق
[[پرونده:
دهق.jpg
امامزاده لافرح دهق.jpg
ساختمان جدید امامزاده.jpg
میدان شهدای شهر دهق.jpg
میدان صنعت دهق.jpg
شهرک صنعتی دهق.jpg
مسجد-جامع-شهر-دهق.jpg
[[File:مسجد-جامع-شهر-دهق.jpg spacing = ۲|300px]]
|250px]]
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان نجف‌آباد
بخش مهردشت
نام(های) قدیمی دهِ حق
سال شهرشدن ۱۳۳۲
مردم
جمعیت ۱۴۰۰۰
جغرافیای طبیعی
مساحت ۷۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۲۲۰۴ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 14/2
میانگین بارش سالانه 142 میلی‌متر
اطلاعات شهری
شهردار مهندس رضا طباطبایی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱
وبگاه شهرداری دهق
به دیار هنر و صنعت شهر دهق
خوش آمدید.


دِهَق یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان در مرکز ایران است که در منطقه مهردشت و درشهرستان نجف‌آباد قرار دارد. بر اساس برآورد سال ۱۳۹۰ خورشیدی این شهر ۱۴۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

این شهر دارای یک شهر صنعتی است که در ۸۰ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده‌ است و ایستگاه چهارم تقویت فشار گاز از خطوط لوله سراسری گاز در این شهر واقع شده‌ است.

ایران متولد این شهر است.

  • استاد رجبعلی راعی از استادان بنام قلمزنی نقش برجسته ایران متولد وساکن این شهر است .


سخنرانی دکتر علی عسکری در مصلی امام خمینی شهر دهق

تاریخچه شهر[ویرایش]

از دیرباز زندگی در دهق با توجه به آثار به جای مانده چه قبل از اسلام و بعد از اسلام وجود داشته‌ است . دهق شهری با مردمانی سختکوش ،مجاهد و مبارز در تاریخ از خود شهرتی خاص به جای گذاشته است.

دهق با قرار گرفتن بین دو کاروانسرای عباسی و جاده ابریشم و با داشتن آثار تاریخی در این مسیر از شهرهای قدیمی ایران است.

بر روی سنگ قبرها آثاری به جای مانده که خود گویای باستانی بودن شهر، اسلامی بودن و تاریخی بیش از هزار سال دارد در قسمت شمالی دهق کوهی قرار دارد که به کوه کاهن‌‌ها شهرت دارد و آثار و اثرات زندگی بیش از هزار سال گویای این نکته است که مردمانی با سعی وتلاش و مبارزه با سختی‌های زمان خود بر روی آن سکنی گزیده‌اند و مکانی را با بیش از هزار سال قدمت برای خود و خانواده خود برگزیده‌اند که طرز فکر و سبک معماری آن‌ها برای مبارزه با حوادث طبیعی و غیرطبیعی را نمیتوان نادیده گرفت و باید آن‌ها را نسبت به زمان خود تحسین کرد . ساکنانش بعد از مدتی کاهن یا کافر بودن را کنار گذاشتند و با آغوش باز دین اسلام را پذیرفتند و آن را بر دین زرتشت برتری دادند.

ساخت دربهای سنگی و هفت دروازه سنگی ورودی شهر برای مبارزه با غارتگران وهمینطور استفاده از بهترین آلیاژ در زمان خود در خور تحسین است سنگی بزرگ به نام دروازه که هنوز دو تا از آن‌ها ایستاده و استوار در مقابل این دربهای جدید و ماشینی رخ می نمایاند.در دهق مساجد قدیمی وجود دارد که از جمله می توان مسجد جامع را نام برد که در نزدیگی یک از هفت دروازه شهر و دارای درهایی از سنگ یک تخته و بزرگ بوده اند . این مسجد که تاریخ بنایش به 700 سال پیش می رسد با خشت خام ساخته شده به صورت سقفهای کوتاه است و همچنین ستونهای سنگی یک متر در یک متر که شباهتهایی هم می توان گفت با شبستان مسجد جامع اصفهان دارد ولی بودن گچ بریها و در نهایت سادگی بدون پتزیینات اما محکم و مقاوم ساخته شده است . همچنین روی این شبستانها نیز یک سالن بزرگ ههمانند طبقه زیرین وجود دارد . نوع معماری این مسجد به سبک ساختمان سلجوقیان می باشد.

موقعیت جغرافیایی شهر دهق[ویرایش]

شهر دهق با فاصله ۹۵ کیلوتری غرب اصفهان قرار گرفته است و طبقه نوشته فرهنگ آبادیهای ایران بر روی نقطه ای به مشخصات جغرافیایی ۰۸/۵۱ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و عرض جغرافیایی با مدار ۰۳/۳۳ درجه عرض شمالی و ارتفاع ۱۹۵۸ متر از سطح دریا قرار گرفته است ، بیجا نیست . به آنچه از معرفی دهق در دایره المعارف فارسی آقای غلامحسین مصاحب تالیف سال ۱۳۴۵ نوشته شده ، اشاره ای می کنیم . ( . در شمال غربی شهرستان نجف آباد استان دهم

( اصفهان ) واقع گردیده است و دارای ۱۳ آبادی است . ارتفاعات شمالی آن کوه صالح ( بلندترین قله ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ) و ارتفاعات جنوبی کوه مکه بلندترین قله ۱۸۰۰ متر از سطح دریا هست و شعبه از رود مرغاب از کوههای آن سرچشمه می گیرد. شهر دهق در ۶۲ کیلومتری شمال غربی نجف آباد است و شهر دیگرش علویجه می باشد.


وجه تسمیه[ویرایش]

دهق معرب دِهَک پارسی می‌باشد.

ویژگیهای اساسی اقلیم و منابع آب در منطقه[ویرایش]

  • باد : میانگین نسبت هوای آرام یعنی سرعت کمتر از یک نات در دهق در طول

سال ۴۲ درصد می باشد . بیشترین میزان ناآرامی هوا در فصل بهار و کمترین آن در فصل پایین و زمستان است.

  • درجه حرارت : میانگین درجه حرارت سالیانه ۲/۱۴ درجه است . حداکثر مطلق

۵/۴۰ درجه و حداقل مطلق ۱۷- درجه می باشد . تعداد متوسط روزهای یخبندان سالانه ۹۳ روز است . میزان بارندگی متوسطه سالیانه ۱۴۲ میلیمتر است .

  • رطوبت نسبی: در دیماه ۴/۶۵ و در تیرماه ۹/۲۳ است.

جغرافیا[ویرایش]

نام بیابان‌های دهق:[ویرایش]

دوچاهی، سه چاهی، چاه مری، چشمه پتو، چامل حیدر، سور دنبه، لازرد، لاچزون، لاقل حجی، دوتو، قاسم جازیف، بادومی، لاوج و زرد بلند

نام دشت‌ها:[ویرایش]

دشت پایین، دشت بالا، کوچه عربا و سر پل دوتیشه آرییس نهرخلج

نام کوه‌ها:[ویرایش]

کوه کافر، کوه لافره، کوه لجندر، و کوه پادیسف و کوه اق و واق

مراکز آموزشی[ویرایش]

اماکن مذهبی[ویرایش]

شهرداری دهق
اقامتگاه بومگردی شهر دهق
کوچه-باغ های-دهق
کوچه باغ های دهق


منابع[ویرایش]

۱۳۸۳خ.