ورنامخواست

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ورنامخواست
ورنامخواست
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانلنجان
بخشمرکزی
نام(های) پیشینورنامخواست
سال شهرشدن۱۳۶۸
مردم
جمعیت۲۵،۰۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۷۵۰ متر
اطلاعات شهری
شهردارآرمین سلیمیان
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱۵۲۲۵ و ۰۳۱۵۲۳۶
وبگاه[۱]

ورنامخواست شهری در جنوب شهرستان لنجان و جنوب غربی استان اصفهان و در۱/۵ کیلومتری مرکز شهرستان لنجان در محور ارتباطی ریز ـ مبارکه بر روی جلگهٔ رسوبی زاینده رود واقع شده‌است.

موقعیت[ویرایش]

از لحاظ مختصات جغرافیائی در طول "۲۱ و °۵۱ و عرض °۲۲ و °۳۲ قرار گرفته و نواحی شمال غربی شهر توسط ارتفاعات نه چندان بلند معروف به کوهچهٔ کلودان مشرف به زاینده رود محصور گردیده‌است. اختلاف ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۵۰ متر است و محدودهٔ جغرافیائی آن طبق یک نقشه و کروکی قدیمی به نقاط ذیل می‌رسید: از شمال به زاینده رود، از شرق به اراضی کشاورزی و روستائی آشیان، از جنوب به مجتمع صنایع دفاع و از غرب به اراضی کشاورزی چمگردان و سده و دره میر آبی ورنامخواست منتهی گردیده‌است. ورنامخواست بعلت قرارگرفتن در کنار رودخانهٔ زاینده رود و برخورداری از اراضی حاصلخیز یکی از نواحی پر رونق کشاورزی در استان اصفهان محسوب می‌گردد.

نام‌گذاری[ویرایش]

نام ورنامخواست مبین قدمت زیاد آن می‌باشد و حتی بنای آن را قبل از دوره ساسانیان می‌دانند[نیازمند منبع] اما چنانچه از قرائن برمی آید (ور) در زبان فارسی به معنی خانه، قلعه و قصر است که در آن افراد نامدار و دلیری زندگی می‌کرده‌اند[نیازمند منبع]. روستاها و آبادی‌های منطقه را در گذشته با پسوند ورنامخواست می‌شناختند مانند ریز ورنامخواست یا سده ورنامخواست، کلمه ورنامخواست خاص این شهر می‌باشد و در هیچ‌کجای ایران چنین نامی وجود ندارد [نیازمند منبع] و کلمه غلام خاص که در گذشته در لهجه‌های محلی برآن اطلاق می‌شد یک تحریف بیجاست و نام درست آن برحسب دفاتر دیوانی و مالیاتی ورنامخواست است.

زبان[ویرایش]

زبان مردم بومی شهر ورنامخواست فارسی است با تأثیر از گویش محلی. این گویش محلی زیرمجموعه‌ای است از زبان‌های ایرانی مرکزی[نیازمند منبع].

آثار و بناها[ویرایش]

  • امامزاده سیّد ابراهیم: سیّدابراهیم ابن سیّد بهاءالدین محمدابن الامام موسی ابن جعفر

تاریخ دقیق ورود و همچنین تاریخ دقیق وفات امامزاده سید ابراهیم در ورنامخواست بدرستی معلوم نیست که در چه سنه‌ای رخ داده‌است. بنا به سابقه موجود در ادارة اوقاف زرین شهر مربوط به سنه ۴۲۴ هجری قمری مکتوب گردیده‌است.

  • مسجد سرآب و حاج جلال
  • کبوترخانه (برج)
  • قلعه‌های قدیمی

از مشاهیر و نام آوران این شهر می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:رضا قاسمی ورنامخواستی


ویژگی‌های جمعیتی و اجتماعی[ویرایش]

وضعیت شهر ورنامخواست در دیدگاه اداری ـ آماری همواره در حال تغییر بوده‌است. ورنامخواست در سالهای ۴۵ و ۵۵ بنا به تعبیر آماری که نقاط مسکونی بیش از ۵۰۰۰نفر را جزء نقاط شهری به حساب آورده، به عنوان شهر شناخته می‌شود ولی در آمارگیری سال ۱۳۶۵ از آنرو که فاقد شهرداری بوده جزء مناطق روستائی بحساب امده‌است پس از آن با برخورداری از شهرداری در سال ۱۳۶۸ طی مصوبه هیئت وزیران به شماره ۶۳۰۴/ت ۱۲۳ مورخ ۲۵/۲/۱۳۶۸ به عنوان شهر شناخته می‌شود.

منابع[ویرایش]