جندق

مختصات: ۳۴°۰۲′۱۸″شمالی ۵۴°۲۴′۵۰″شرقی / ۳۴٫۰۳۸۳۱۳۰۰°شمالی ۵۴٫۴۱۳۹۰۵۰۰°شرقی / 34.03831300; 54.41390500
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جندق
جَنْدَق
بام قلعه جندق.jpg
نمای داخلی قلعه جندق.jpg
قلعه جندق.jpg
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانخور و بیابانک
بخشمرکزی
مردم
جمعیت۴،۶۶۵ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۹۸۵
اطلاعات شهری
تأسیس شهرداری١٣٧۴
پیش‌شمارهٔ تلفن٠٣١۴۶٣۴
وبگاه
شناسهٔ ملی خودروپلاک ایران بیست و سه ۲۳ و پلاک ایران ۴۳ مربوط می شود به سایر شهرستان های استان اصفهان.همچنین پلاک های ۶۷ ، ۱۳ و ۵۳ مربوط می شود به شهر اصفهان (مرکز استان اصفهان)
کد آماری۲۲۰۳
جندق بر ایران واقع شده‌است
جندق
روی نقشه ایران
۳۴°۰۲′۱۸″شمالی ۵۴°۲۴′۵۰″شرقی / ۳۴٫۰۳۸۳۱۳۰۰°شمالی ۵۴٫۴۱۳۹۰۵۰۰°شرقی / 34.03831300; 54.41390500

جَندَق شهری در بخش مرکزی شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان ایران است که در حاشیهٔ جنوبی دشت کویر ایران می‌باشد. این شهر در شمال‌شرقی استان اصفهان واقع شده‌است.

موقعیت[ویرایش]

جندق از توابع شهرستان خور در ۳۵۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی آن عرض ۳۳:۵۶:۲۳ شمالی و طول ۵۴:۲۱:۲۹ شرقی ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد ۹۷۷ متر می‌باشد. جندق از شمال به کویر بزرگ، از غرب به کویر ریگ جن و سلسله کوه‌های جندق، از جنوب به بیاباتهای اطراف خور و از شرق به حاشیه جنوبی دشت کویر محدود می‌شود.

شهر جندق در زمان‌های گذشته در مسیر شاه راه ارتباطی کاروان گذر جندق به بیدستان قرار داشته و کاروانهایی که از سمت جنوب ایران قصد عزیمت به ری و شمال کشور را داشته‌اند، قبل از عبور از دریای کویر در جندق اتراق می‌کرده‌اند.

سون هدین کویر نورد بزرگ سویدی در کتاب کویرهای ایران به نام جندق اشاره کرده و ۲ روز را قبل از عزیمت به طرود در جندق سپری کرده‌است. در حال حاضر جندق محور ارتباطی اصفهان-نایین-جندق-دامغان-مشهد است و مسافرانی که از اصفهان و شهرهای جنوبی ایران قصد عزیمت به مشهد را دارند از این محور استفاده می‌کنند.

روستای زیبای مصر از توابع جندق در۴۰ کیلومتری شمال شرق واقع است که بخاطر طبیعت خاص آن و آسمان پرستارهٔ کویری و ماسه‌های روانش جذابیت زیادی برای توریست‌های داخلی دارد.

پیشینه[ویرایش]

این شهر قدمتی بیش از هزار سال دارد و قلعهٔ خشتی باستانی در شمال آن مربوط به دورهٔ ساسانی می‌باشد.

سرشناسان[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منبع[ویرایش]