مهاباد (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مهاباد
مَهباد
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاناردستان
بخشبخش مهاباد
نام(های) دیگرموبو-ماه آباد-مه آباد-مه باد
نام(های) پیشینمَه اباد
مردم
جمعیت۱۲۱۳۷
جغرافیای طبیعی
مساحت۱۴۳۷٫۷۵ کیلومتر مربع
ارتفاع۱۳۸۰ متر
اطلاعات شهری
شهردارعلی عباسی
ره‌آوردانار، انجیر، انگور، پسته، صیفی‌جات، محصولات دامی، محصولات کشاورزی، گیاهان دارویی، قالی دست بافت، گوشت قرمز، لبنیات
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱۵۴۴۰

مهاباد یکی از شهرهای مرکزی ایران است که در مسیر جنوب به شمال جاده شماره 71 (یزد - کاشان) قراردارد. شهر مهاباد مرکز بخش مهاباد است که از توابع شهرستان اردستان استان اصفهان ایران می‌باشد.

منقول است که این شهر به دستور ماه بانو نوهٔ رستم (پهلوان ایران باستان) ساخته شده‌است و در تاریخ پیشدادی ایران زمین به عنوان اولین پایتخت این مرز و بوم معرفی شده‌ است. خرابه‌های آتشکده این شهر گواه بر قدمت و سابقه آن در قبل از اسلام می‌باشد. این شهر از توابع شهرستان اردستان می‌باشد و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری اصفهان، ۸۵ کیلومتری کاشان و ۲۲ کیلومتری اردستان قرار دارد. مهاباد از سال ۱۳۷۲ دارای شهرداری و در سال ۱۳۹۷ صاحب بخشداری شده‌است.[۱]

وجه تسمیه و تاریخ مهاباد[ویرایش]

مه به معنی بزرگ است که در نتیجه مه آباد معنای آباد کرده بزرگی را می‌دهد که این بزرگ بنا بر نقل سینه به سینه اهالی، مه بانو یا ماه بانو همسر برزو نوه رستم دستان بوده‌است که هم‌اکنون نیز دشتی در مهاباد به نام دشت برزین وجود دارد که برگرفته از نام برزو است. مهاباد همچنین نام پیغمبر بزرگ ایرانیان است و نیز مهابادیان دسته‌ای از پادشاهان پیشدادی ایران زمینند.[۲]سرجان ملکم در کتاب تاریخ ایران از مهابادیان به عنوان اولین سلسله‌ای که بر ایران حکومت کرده‌اند نام برده‌است که مرکز فرمانروایی آن‌ها مهاباد بود. بر اساس فرهنگ قاطع، مه آباد نام اولین پیغمبر عجم قید شده که کتابی به نام دساتیر داشته‌است.

در کتاب دساتیر، زرتشت را از سلسلهٔ «مه آبادیان» معرفی کرده که البته در اوستا و هیچ‌یک از نامه‌های پهلوی و هیچ‌یک از نوشته‌های باستانی سابقه ندارد، بنابر گفته‌های دساتیر سلسلهٔ مه آبادیان هزاران سال قبل از کیومرث سر سلسلهٔ پیشدادیان می‌باشند که تقریباً ده هزار سال قبل از میلاد بوده‌اند.

مه آباد در واقع از دو لفظ «مه» و «بود» به معنی روشن ضمیر است و به صورت «مها بودیان» یعنی روشن ضمیران بزرگ بوده که به مرور زمان «واو» بود به الف مبدل گشته و مهابادیان یا مه آبادیان شده‌است که اگر هم به اصطلاح امروزه مه آبادیان بگیریم به معنی آبادی بخشندگان بزرگ می‌شود که در اوستا نیز بارها از سوشیانس یا سیوشانس به معنی سودرسان بزرگ یاد شده که این لفظ برای وخشوران و روشن ضمیرانی اطلاق شده که از سلسلهٔ مه آبادیان باشند و از سلسلهٔ مه آبادیان سوشیانس‌های متعدد ظهور نموده‌اند تا آنکه اشو زرتشت کامل‌ترین سوشیانس پدیدار شده و آیین یکتاپرستی را تکمیل و در آن سلسله ختم کرده‌است.

ملک الشعرای بهار در منظومه آیینه عبرت در مورد این بخش از تاریخ می‌نویسد:

کز مهابادی شد ایران سال‌ها بهروز و شاد

بد نخستینشان اژوسس خسرو با فر و داد

شهر اکباتان به آئینی عجب بنیان نهاد

خود مهابادی مِدی‌دان سرزمین ماه، ماد[۳]

آب مهاباد از قنات بسیار معتبری در شهرستان نطنز (قنات کویر یا کبیر) و نیز چشمه‌ای در همین شهرستان (چشمه خالخالی) است که آب آن‌ها یک کاسه می‌شود و قریب شش فرسنگ را تا رسیدن به مهاباد می‌پیماید. داستان قنات مهاباد جالب است و حکایت از قدمت زیاد این شهر دارد. اهالی مهاباد می‌گویند که میلاجرد و ماه بانو خواهر و برادر بوده‌اند و برزو دلداده ماه بانو. این خواهر و برادر پس از حفر قنات، آب آن را به نسبت یک (برادر) و سه (خواهر) تقسیم می‌کنند و از سهم برادر روستای میلاجرد در همان محل قنات و از سهم خواهر، مهاباد در چند فرسنگ دورتر به سمت شرق متولد می‌شوند. مشکل دلدادگی برزو هم با همین قنات حل می‌شود. ماه بانو شرط ازدواج را این می‌گذارد که برزو در پیش جریان آب پرتوان قنات جوی باز کند و در این کار نماند و این جوی باز کنی فرسنگ‌ها ادامه می‌یابد تا ماه بانو با دیدن بوته خودروی گندمی دستور بس است را می‌دهد! مهاباد علی‌رغم قدمت کم‌نظیر تاریخی خود، آثار تاریخی زیادی ندارد و علت آن هم دو بار (به گفته اهالی) آب سیاه بالا آوردن که ظاهراً مکیده شدن به درون زمین و غرق شدن در لجن یا نفت خام بوده، است. آثاری از دو مهاباد نابود شده در پایین مهاباد فعلی و ضلع شمال شرقی آن بر جای مانده‌است. به هر حال، نکته درخور پژوهش این است که شواهد عدیده‌ای حکایت از آن دارند که اساساً محل زندگی خانواده رستم دستان، پهلوان نامدار ایرن، مهاباد و اطراف آن بوده‌است (به عنوان نمونه شهر کوچک هم جوار مهاباد، زواره، نیز نام برادر رستم را بر خود دارد و یکی از وجوه تسمیه احتمالی اردستان ارگ دستان می‌باشد).

زکریا بن محمد بن محمود قزوینی در کتاب خود آثارالبلاد و اخبارالعباد، می‌نویسد: مهاباد دهی است بزرگ نزدیک کاشان. و اهل آن از قدیم الایام شیعه دوازده امامی بوده‌اند. حسن بن علی بن احمد ملقب به باباافضل از اهل این ده بوده، ادیب شاعر و فاضل است.

غلامحسین خورشیدی استاد دانشگاه شهید بهشتی در «شبکه اجتماعی شاعران» در یک منظومه زیبا داستان مشهور تولد مهاباد را که مردم سینه به سینه نقل کرده‌اند، آورده‌است.

در سال ۱۳۱۵ بر اساس اقدام فرهنگستان وقت ایران و بنا بر پیشنهاد نادرست غلامرضا رشید یاسمی و تصویب فرهنگستان نام شهر ساوج بلاغ مکری آذربایجان غربی به مهاباد تغییر یافت و از این راه لطمه‌ای سخت به شناخت مهاباد اصفهان وارد آمد.

به هر حال، در قابوس‌ها و کتب تاریخی معتبر معانی مختلفی برای این نام ذکر شده‌است. نظر به اینکه در بسیاری از متون قدیمی، ماد و ماه به هم تبدیل شده‌اند و نمونه‌های زیادی در این زمینه وجود دارد به احتمال زیاد مهاباد یا ماه آباد شکل دیگری از ماد آباد باشد که به معنی سرزمینی است که توسط مادها آباد شده‌است.[۴]

وضعیت جغرافیایی[ویرایش]

از نظر توپوگرافی منطقه مهاباد صاف و منتهی به دشت کویر می‌گردد. اما در جنوب آن امتداد کوه خارزن با جهت غربی و شرقی کشیده شده‌است و به‌طور کلی از شمال به جنوب و از شمال شرقی به جنوب غربی شیب زمین افزوده می‌گردد. منطقه مهاباد از نظر پوشش گیاهی جزء ایران مرکزی محسوب می‌شود و پوشش گیاهی آن به علت نامساعد بودن آب و هوا، جنس خاک و قلت بارندگی فقیر و از نوع استپ بیابانی و نیمه بیابانی می‌باشد. این منطقه بعلت مسطح بودن و عدم ارتفاعات و همچنین اراضی کویری و شنزاری میزان بارندگی آن کمتر می‌باشد این منطقه دارای آب و هوای گرم و خشک و پوشش گیاهی فقیر می‌باشد و دارای تیپ گیاهی متفاوت از گونه‌های سالسون، اسفند، آشنان، تاغ، خارشتر، قیچ، لخ، شوره و گز می‌باشداین شهر بعلت واقع شدن در کنار کویر دارای آب و هوای بیابانی با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و خشک می‌باشد. میزان بارندگی کم و بیشتر آن در فصل زمستان است.

به‌طور کلی مهاباد در قدیم بلوک مستقلی را تشکیل داده و به تدریج جز اردستان به‌شمار آمده‌است اطراف آن مسطح و هموار و تا کویر فاصله زیادی ندارد. مهاباد دارای ۱۷ رشته قنات بوده و روستاهای اطراف مهاباد همه سر سبز و در آن کشاورزی می‌شده و جمعیت زیادی در آن‌ها زندگی می‌کرده‌اند. امروز بعلت خشک شدن قنوات بیشتر روستاهای اطراف یا خالی از سکنه شده یا جمعیتی مختصر را در خود جای داده‌است. در قسمت شمال و شمال شرقی مهاباد در حاشیه کویر روستاها و حتی شهرهای زیادی وجود داشته که بر اثر وزش بادها و حرکت دادن ریگ‌های روان ویا وقوع زلزله روستاها و مزارع در زیر خاک فرورفته و تلی از شن باقی‌مانده‌است. از نظر کشاورزی این منطقه یکی از حاصلخیزترین مناطق استان می‌باشد در قدیم مازاد غله این محل به یزد و کرمان و بنادر حمل گردیده‌است. امروزه نیز گندم و جو محصول عمده این منطقه می‌باشد که به سیلوها داده می‌شود. میوه‌هایش انار، انجیر به ندرت انگور، توت، زردآلو و آلوچه و محصول عمده از این میوه‌ها که به نقاط دیگر صادر می‌گردد انار و انجیر می‌باشد.

 • مهاباد یکی از قطب‌های مهم پرورش دام سبک و تولید گوشت قرمز در استان و حتی کشور است.

آثار تاریخی شهر مهاباد[ویرایش]

 • یخچال تاریخی و منحصر به فرد مهاباد
 • مسجد جامع شهر مهاباد
 • مقبره پیراویس (پیر بر حق) مهاباد
 • خانه‌های قدیمی
 • آتشکده و خندق مهاباد
 • کاروانسرای تاریخی مهاباد
 • آب انبارهای قدیمی
 • قلعه‌های کویری بخش مهاباد
 • مقبره هفت تایی‌ها / هفت سید بزرگوار
 • آسیاب‌های قدیمی (آسیاب خان/آسیاب بالا)
 • قنات و چشمه مهاباد باقدمت چندهزار ساله (که ازسال ۱۳۹۲برای رسیدگی به مشکلات ولایروبی قنات ازسمت کشاورزان تصمیم به ایجادشورای قنات گردیدکه ریاست فعلی به عهده آقای حسین محلوجی می‌باشد)
 • خانه تاریخی شیخ الملک مهابادی
 • ساباط باستانی و زیبای مهاباد
 • خانه تاریخی ایلخانی مهابادی
 • خانه تاریخی ارباب حسین مهابادی
 • خانه[ مدرسه] تاریخی جناب مهابادی


بافت تاریخی مهاباد شامل ۳۵ خانه تاریخی، ساباط، آب انبارها، یخچال قدیمی، حسینیه بزرگ مرکزی، مقبره پیر برحق و مقبره پیراویس در اجرای قانون حفظ آثار ملی ایران مصوب آبان ۱۳۰۹ و نظامنامه اجرای آن مصوب ۱۳۱۱، به شماره ۳۱۱۳۸ مورخ ۹۳/۸/۲۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌است.

مشاهیر گذشته[ویرایش]

۱. سلطان نادر قلی فرزند عباسعلی مهابادی

۲. استاد محمد مهابادی و استاد حسین (سلیمان) مهابادی فرزندان استاد مصطفی از معماران طراز اول و صاحب شهرت

۳. محمد طالب مهابادی از خوشنویسان قرن یازدهم (ه-ق)

۴. احمد بن علی مهابادی از شاگردان عبد القادر جرجانی صاحب تألیفات شرح المعمه در نحو و کتاب التبیان در نحو و کتاب البیان در صرف و مسائل النادر در اعراب.

۵. ضریر نحوی : احمد بن عبداله مهابادی معروف به ضریر نحوی از مردم مهاباد اردستان و از تلامزه عبدالقاهر جرجانی متوفی در سال (۴۷۱ ه‍.ق) می‌باشد که از فحول نحات و از نویسندگان در ادب بوده‌است از جمله آثار کتاب او شرح المع در نحو است که متن آن را ابن جنی تألیف کرده‌است.

۶-افضل الدین حسن مهابادی ۵۸۵ (ه-ق) از مشاهیر و علما و متبحر در کلیه علوم صاحب شرح نهج البلاغه، شرح شهاب، شرح لمعمه و کتاب در نجوم و کتاب در اعراب و دیوان شعر و رسالاتی در نثر.

۷. خطیر الدین ابوالمعالی حسن بن محمد مهابادی از فضلا قرن هشتم (ه-ق) و یادگاری در مسجد جامع اصفهان در ایوان درویش به خط خود نوشته‌است.

۸. عز الدین بن احمد مهابادی مؤلف دو کتاب پزشکی به نام ادویه و پادزهر

۹. کلبعلی مهابادی از شعراء نیمه دوم قرن ۱۱(ه-ق) و در حل معما متبحر بوده‌است.

۱۰. محمد علی مهابادی از شعراء قرن ۱۱(ه-ق) و شرحی در مثنوی مولوی نوشته‌است.

۱۱. پیر اویس مهابادی از عرفا و ارادتمندان به اهل بیت.

۱۲. خواجه سعید و خواجه قدرت مهابادی از پهلوانان قرن چهارم (ه-ق).

۱۳. ملا علی بن ملا سید علیجان ملا احمد که امام جماعت بوده‌است.

۱۴. محمد باقر مهابادی از فضلا و افراد خیر و بانی مدرسه باقریه در اصفهان

۱۵. ملا میرزا مهابادی از شعرا و علماء دوره شاه عباس صفوی

۱۶. میرزا عباس مهابادی فرزند جعفر از فرهنگیان فاضل ودارای لیسانس ریاضی در سال ۱۳۱۲ که ریاست فرهنگ گرگان و مدتی ریاست دبیرستان صارمیه اصفهان و در سال ۱۳۴۶ وفات یافت.

۱۷. آقا پیش نماز (موسوی مهاباد) از روحانیون بزرگ و دارای کرامات بوده‌است.

۱۸. میرزا عباس مهابادی ایشان پس از سال‌ها تحصیل اصول و معارف اسلامی در حوزه نجف، و با درجه اجتهاد و به عنوان مجتهد جامع‌الشرایط به ایران و اصفهان آمده و در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی و تا زمان وزارت داور، به عنوان ریاست عدلیه (دادگستری) اصفهان و حاکم شرع مشغول بود.

۱۹. شیخ الملک مهابادی که به‌دلیل حسن شهرت در میان عوام و خواص در اواخر دوره قاجار از سوی ظل السلطان حاکم اصفهان به اداره امور مهاباد و موغار منصوب شد.توضیحات تکمیلی اینجانب بهرام مهابادی،نوه مرحوم شیخ الملک مهابادی،قاضی ووکیل دادگستری اصفهان راجع به مشاهیر مهاباد: درمورد بند16متن تصدیع میدهم که مرحوم،حضرت ایت اله حاج میرزا عباس مهابادی فرزند محمد جعفر که سالها درشهرنجف اشرف به تحصیل علوم دینی اشتغال داشته درزمان حکومت ظل السلطان حاکم اصفهان،به این شهر امده وباعنوان عماد السلام مهابادی بعنوان حاکم شرع مشغول ودرزمان وزارت مرحوم داور بعنوان ریاست عدلیه اصفهان ادامه میدهد.تنها فرزند ذکور ایشان مرحوم میرزاابوالفضل مهابادی ازبرجسته ترین فرهنگیان ایران بوده ومدتی ریاست فرهنگ گرگان همدان راداشته ودرنهایت به اصفهان امده ودرحین تدریس درس ریاضیات،ریاست دبیرستان صارمیه راداشته.برادران ایت اله عمادالاسلام مهابادی،شیخ الملک بوده که فرمان حکومتی کوهپایه صفهان ورودشتین واردستان ومهاباد راداشته وبرادردیگرشان حاج محمد باقر جناب بوده که بلحاظ تسلط به امور دینی. کارتدریس قران وعلوم دینی دردربار احمد شاه قاجار راعهده داربوده.

مشاهیر معاصر[ویرایش]

۱- محسن فخری زاده مهابادی؛[۵] استاد سابق فیزیک هسته‌ای دانشگاه امام حسین و عضو ارشد سابق سپاه پاسداران که نام وی به عنوان یکی از پنج شخصیت ایرانی که در فهرست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که از سوی نشریه آمریکایی فارن پالیسی منتشر شده‌است، دیده می‌شود.

۲-غلامعلی مهابادی:(۱۳۱۳–۱۳۹۵ ه-ش) معاون پارلمانی وزارت نیرو و قائم مقام وزیر نیرو (۱۳۵۶–۱۳۵۸)، برق‌رسانی به مهاباد در زمان نامبرده صورت پذیرفت.

۳- رضا کریمی؛ از فرماندهان لشکر ۲۱ حمزه ارتش جمهوری اسلامی ایران که طی جنگ ایران و عراق بعد از ۱۷ روز نبرد به همراه همرزمانش در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۵۹ کشته شد

۴- هادی مهابادی؛ استاد و رئیس دپارتمان مهندسی شیمی دانشگاه واترلو کانادا و معاون آموزش و پژوهش شرکت بین الملی زیراکس.[۶]

۵- رحمت‌اله مه آبادی؛ رئیس کمیته حمل و نقل مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران.

۶- علی اصیلیان؛ پزشک و صاحب تألیفات و مقالات متعدد فارسی و انگلیسی، مدیرگروه پوست، مسئول دفتر توسعه آموزش و معاون پزشکی عمومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

۷- حسین اشرفیان؛ متخصص مغز و اعصاب، عضو نورولوژیست مرکز گامانایف ایران.[۷]

۸- مهندس سیدرضا کسائی زاده مهابادی؛ معاون اسبق وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

۹- غلامحسین خورشیدی؛ اقتصاددان و دانشیار گروه مدیریت بازرگانی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی.

۱۰- حسن اصیلیان مهابادی؛ معاون پیشین سازمان حفاظت محیط زیست کشور و دانشیار گروه بهداشت دانشگاه تربیت مدرس.

۱۱- محمد علی عامری؛ عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی، مدیر سازمان بنادر و کشتیرانی ایران، کارآفرین نمونه.

۱۲- کامران کلانی؛ مدیرکل اجتماعی، فرهنگی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری.

۱۳- محمدرضا عابدین زاده؛ متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه، عضو هیئت علمی، دانشیار و عضو شورای آموزشی سازمان نظام پزشکی.

۱۴- فرزاد اشرافی؛ عضو هیئت علمی و دانشیار، عضو محققین مرکز تحقیقات کاربردی جراحی مغز و اعصاب، مدیر دپارتمان مغز و اعصاب و مرکز تحقیقات کاربردی جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو شورای آموزشی سازمان نظام پزشکی

رییس دفتر بازاموزی جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مدیر گروه بیماری های مغز واعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

رییس بخش مغز واعصاب بیمارستان شهدای تجریش

۱۵- احمد معبادی؛ استاد دانشگاه و نویسنده مقالات بین المللی و پژوهشگر در زمینه امنیت شبکه های کامپیوتری و متخصص و تحلیلگر حوزه کارآفرینی و مدیریت و حقوقدان و وکیل دادگستری کانون وکلای دادگستری مرکز.

۱۶- ابراهیم عامری؛ متخصص ارتوپدی، فوق تخصص جراحی ستون فقرات و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران.

۱۷- امیر احمد زندآور؛ دبیرکل حزب مردم سالاری شعبه استان اصفهان، مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری دراستان اصفهان و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان دردوره پنجم

۱۸- سرهنگ مهدی ریاحی مهابادی؛ (۱۳۰۱–۱۳۷۴ ه-ش) فرمانده ضداطلاعات مرکز توپخانه اصفهان، مرکز پیاده و سپاه ۲ شیراز و خرم‌آباد، دادستان لشکر ۹۲ زره‌ای اهواز، رئیس بازرسی ژاندارمری ناحیه خوزستان و معاون اداری ناحیه ژاندارمری استان اصفهان در دوران حکومت پهلوی.

۱۹- عرفان میرانزاده مهابادی (فرزند ابراهیم)؛ حائز رتبهٔ اول آزمون سراسری رشتهٔ علوم انسانی درکنکور۹۶.[۸]

۲۰- علی فایضی؛ دبیرکل کانون همبستگی فرهنگیان ایران.

۲۱- داوودمهابادی؛ فوتبالیست پیشین تیم‌های ذوب آهن، استقلال تهران، استقلال اهواز، راه‌آهن، تیم ملی ایران و مربی کنونی فوتبال.

۲۲- امیر سرتیپ دوم خلبان منصور کاظمیان؛ کمک خلبان عباس دوران در حمله به هتل الرشید

۲۳- مرحوم علی خان جناب مهابادی فرزند محمد باقر، از مدیران ارشد و برجسته آموزش و پرورش ناحیه یک استان اصفهان، که خدمات بسیار شایسته ای به موطن خود مهاباد و اصفهان، نموده است.

۲۴- محمد رضا جناب مهابادی فرزند علی، بازیکن اسبق تیم بسکتبال استان اصفهان و تیم های ملی بسکتبال امید و بزرگسالان ایران، دارای مقام سوم بسکتبال آسیا(اندونزی-۱۳۶۹)- ۹ بار مقام اول قهرمانی جام بسکتبال سوپر لیگ باشگاه های ایران- یک مقام اول مسابقات قهرمانی ملی پوشان بسکتبال کشور- ۶ مقام اول مسابقات بسکتبال قهرمانی کشور - ۳ مقام دوم و سوم مسابقات بسکتبال قهرمانی کشور -بازیکن جام های مسابقات آسیایی، اندونزی(۱۳۶۹)، مالزی(۱۳۷۱)، مالزی(۱۳۷۵)، مجارستان(۱۳۷۷)

25-سرهنگ ستاد حشمت اله عامری مهابادیان فرزند محمد رحیم خان (از بزرگان مهاباد)از فرماندهان ارشد نیروی زمینی ارتش در سال 1361 با سمت رئیس دبیرخانه نیروی زمینی ارتش بازنشست گردید.

26- محمودرضا اشرفی، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ایران

مراکز آموزش عالی[ویرایش]

 • دانشگاه جامع علمی کاربردی مهاباد[۹]

مراکز بهداشتی و درمانی[ویرایش]

 • مرکز خدمات جامع سلامت مهاباد
 • پایگاه سلامت مرکز شهر مهاباد
 • مرکز فوریت‌های پزشکی مهاباد
 • پایگاه اورژانس جاده ای مهاباد

مکان های ورزشی[ویرایش]

 • سالن ورزشی چند منظوره انقلاب اسلامی مهاباد
 • سالن ورزشی چند منظوره بانوان
 • زمین فوتبال چمن مهاباد
 • زمین فوتبال چمن مصنوعی مهاباد

در چند سال اخیر یکی از مطالبات مردمی و موضوعات پیگیری حوزه ورزش و جوانان توسط مسئولان شهر ساخت استخر شنای مهاباد می‌باشد .

شرکت ها و صنایع[ویرایش]

 • مجتمع کارخانجات ریسندگی مهابادریس[۱۰]
 • مجتمع کارخانجات بافندگی مهاباد میلان
 • شرکت بزرگ کشت و صنعت ( کشاورزی و دامپروری ) یاقوت کویر مهاباد
 • شرکت فولاد کویر مهاباد

همچنین تعدادی از صنایع در شهرک صنعتی مهاباد مشغول فعالیت می‌باشند.

منابع[ویرایش]

 • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
 1. «شهر مهاباد اردستان به بخش ارتقا یافته است». خبرگزاری جمهوری اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۳-۱۵.
 2. کتاب آتشکده اردستان و همچنین کتاب الاصفهان
 3. «گنجور» ملک‌الشعرای بهار» منظومه‌ها» آیینهٔ عبرت» بخش اول - از کیومرث تا سربداران». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۰-۱۹.
 4. وبلاگ غلامحسین خورشیدی
 5. «خبر ترور محسن فخری زاده».
 6. "Xerox's Hadi Mahabadi Awarded Printing Industries of America's Robert F. Reed Technology Medal". Archived from the original on 17 September 2017. Retrieved 2017-09-17.
 7. User، Super. «گامانایف». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۰-۲۱.
 8. «عرفان میران زاده». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۱۷.
 9. «نشانی در وبگاه دانشگاه علمی کاربردی». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۵ آوریل ۲۰۲۰.
 10. «شرکت مهاباد ریس».
 • تاریخ اردستان تألیف آقای مهرآبادی
 • خبرگزاری تسنیم
 • مهاباد در گذر زمان تألیف حسن فایضی
 • آثار البلاد و اخبار العباد نوشته زکریا قزوینی ترجمه و اضافات از جهانگیر میرزا قاجار

پیوند به بیرون[ویرایش]