گل‌دشت (اصفهان)

مختصات: ۳۲°۳۹′۰۰″شمالی ۵۱°۲۷′۱۸″شرقی / ۳۲٫۶۵۰۱°شمالی ۵۱٫۴۵۵۱°شرقی / 32.6501; 51.4551
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گلدشت
شهرک امام
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستاننجف‌آباد
بخشمرکزی
نام(های) دیگرقلعه‌شاه
نام(های) پیشینشهرک قلعه‌شاه
سال شهرشدن۱۳۷۱
مردم
جمعیت۲۳٬۱۹۲نفر براساس سرشماری سال ۹۰[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۶۰۸ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه۷۰ روز
اطلاعات شهری
شهردارمحمد مهدی فردوسی
ره‌آوردانار و توت
پیش‌شمارهٔ تلفن۴۲۲۴ , ۴۲۲۳
وبگاهwww.citygoldasht.ir
گلدشت بر ایران واقع شده‌است
گلدشت
روی نقشه ایران
۳۲°۳۹′۰۰″شمالی ۵۱°۲۷′۱۸″شرقی / ۳۲٫۶۵۰۱°شمالی ۵۱٫۴۵۵۱°شرقی / 32.6501; 51.4551

گُلدَشت شهری با جمعیتی حدود ۲۵ هزار نفر؛ در بخش مرکزی شهرستان نجف‌آباد استان اصفهان است. نام قدیمی این منطقه، قلعه‌شاه بوده و پس از انقلاب به شهرک‌امام تبدیل گردید. این شهر تا ۱۶ بهمن ۱۳۷۰ و تا زمان اعطای شهرداری، شهرک‌امام نام داشت که در آن تاریخ با نام قلعه‌شاه به عنوان شهر رسمیت یافت و نام آن به گلدشت تغییر داده شد.[۲] دلیل نام‌گذاری این منطقه به قلعه‌شاه نیز وجود قلعه‌ای تاریخی در این شهر بوده که متاسفانه در دههٔ هشتاد با بی‌تدبیری و عدم هوش گردش‌گری توسط شهرداری تخریب و نابود گردید.

همچنین بیشتر جمعیت این شهر را مهاجرین تشکیل می‌دهند و افراد بومی آن کمتر از مهاجرین می‌باشند و علت مهاجرت به این شهر وجود کارخانه جات و شرکت‌های مهمی است که در حال فعالیت در این شهر می‌باشند. این شهر از طرف شرق منتها به کهریزسنگ و از غرب به نجف آباد و از جنوب منتها به شهر بزرگ قهدریجان می‌شود؛ از همین رو این شهر رابطی است برای متصل شدن راه‌های نجف آباد- قهدریجان و همچنین از نجف آباد به اصفهان و بلعکس.

شغل اکثر ساکنین شهر و بومیان کشاورزی و دامداری است و شغل اکثر مهاجرین و بومیان کارگری و کارمندی در کارگاهها و کارخانجات شهر گلدشت می باشد.

از جمله خصوصیت‌های شهر می‌توان به وجود صدها شرکت و کارخانه‌های مهم در شهر گلدشت همچون صنایع کاشی اصفهان و کاشی نیلو، شرکت آرد و نشاسته آدرینه ، صنایع بافندگی و ریسندگی سپیدنخ ، صنایع فرش مرینوس ، صنایع فرآورده‌های لبنی بی نظیر (صبحگاه) وکارخانه نساجی فدک , کارخانه نساجی اطلس چاپ , نساجی میهن باف و چندین صنایع بزرگ دیگر که منجر به اشتغال ده هاهزار نفر گردیده‌اند. شهر گلدشت به دلیل مسافت اندک تا مرکز شهر اصفهان در سالیان اخیر مهاجران زیادی از استان‌های همجوار پذیرفته است که این امر خود موجب رونق اقتصادی در شهر شده است.

طبق آخرین آمار جمعیتی نفوس و مسکن بالغ بر 28 هزار نفر برآورد گردیده ، مذهب مردم این شهر مسلمان و شیعه می باشد ، زبان آنها فارسی است.

ضمنا شهر گلدشت از دیر باز دارای باغات و باغچه های زیبا و سرسبز بوده اند و از طرفی به منطقه ویلایی هم تبدیل شده ، چنانچه اکثر سرمایه داران شهرستانهای اطراف و بازاریان مرکز استان قطعه ای باغ خریداری و بعنوان ویلا جهت گذراندن تعطیلات آخر هفته به اتفاق خانواده، اقوام و دوستان ... مورد استفاده قرار میدهند.

باغات گلدشت دارای میوه های فصلی از قبیل انار ، آلبالو، گیلاس ، سیب ، زردآلو، به، توت و هلو سبز و قرمز می باشد که هلوی آن در کشور حرف اول را می زند و در تمام نقاط ایران به هلوی قلعه شاهی مشهور است.

گردش در شهر

شهر گلدشت از سه محله تشکیل شد که محله اول محله مرکزی که اکثر ساکنین این محله بومی شهر می‌باشند و محله دوم گلشهر که بیشترین ساکنین آن محل را مهاجرین لر و ترک و محله سوم بومیان قلعه سفید می‌باشند.

دیدنی‌ها

قلعه تاریخی قلعه سفید

پارک ساحل ، پارک معلم ، پارک ولایت ، پارک کوهستان ، بوستان خلیج فارس

مسجد تاریخی امام صادق در قلعه سفید

منابع

' ' ' '