رضوانشهر (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رضوان‌شهر (اصفهان))
پرش به: ناوبری، جستجو
رضوانشهر
اسفیدواجان (شامل محله میان و محله پایین) و اران
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان تیران و کرون
بخش مرکزی
سال شهرشدن ۱۳۶۶
مردم
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۸۸۰ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱

رضوانشهر[۱] شهری است در بخش مرکزی شهرستان تیران و کرون استان اصفهان ایران. این شهر در ابتدای جاده تیران-سامان قرار گرفته و مرکز دهستان رضوانیه‌است. این شهر از به هم پیوستن روستای اسفیدواجان (شامل محله میان و محله پائین) و اران به وجود آمده‌است. صنعت سنگ در این منطقه جایگاه ویژه‌ای دارد و بسیاری از ساکنان آن به حرفه تولید سنگهای تزئینی و ساختمانی اشتغال دارند و شهرک صنعتی تخصصی در این منطقه فعال است.

مختصات جغرافیایی[ویرایش]

از آن جا که در کتاب‌ها و نقشه‌ها روستاهای این شهر به تفکیک آمده‌اند؛ برای دانستن طول و عرض جغرافیایی این شهر، طول و عرض جغرافیایی دو روستای اران و اسفیدواجان در زیر می‌آید.
اسفیدواجان - طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۰۶ دقیقه شمالی - عرض جغرافیایی ۳۲ درجه و ۴۲ دقیقه عرض شرقی - ارتفاع از سطح دریا ۱۸۸۰ متر[۲]
در حقیقت اسفیدواجان دو بخش سفلی و علیا دارد که در خود محل، به اسفیدواجان سفلی محله پائین و به اسفیدواجان علیا محله میان می‌گویند و دلیل این امر این است که قنات هر دو محله یکی است و در گذشته به محله میان و قلعه، جوی بالا نیز گفته می‌شد و همچنین از نظر ثبتی هر دو محل در یک پلاک ثبتی می‌باشند و همچنین اشتراکات فرهنگی و ریشه خانوادگی میان دو محل غیرقابل انکار می‌باشد علی‌رغم این که محله بالا از نظر جغرافیای با محله اران نزدیک‌تر است (چسبیده است).

اران - طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۰۵ دقیقه شمالی - عرض جغرافیایی ۳۲ درجه و ۴۴ دقیقه عرض شرقی[۳]

تاریخ[ویرایش]

رضوان شهر از به هم پیوستن دو روستا، اسفیدواجان (محله میان و محله پائین)٬اران در سال ۱۳۶۶ به وجود آمد.

ریشه یابی نام[ویرایش]

نام رضوانشهر نامی جدید است که از سال ۱۳۶۶ و همزمان با شهر شدن این دو روستا به آن داده شد و مانند بسیاری از نام‌های جدید بدون هیچ دلیل خاصی بوده و معنای آن (شهر بهشت) دلیل خاصی ندارد. اما ریشه یابی نام هر یک از روستاهایی که تشکیل رضوانشهر را داده‌اند از این قرار است:

اسفیدواجان - نام اسفیدواجان از دو بخش «اسفید» و «واجان» تشکیل شده، بخش اول آن (اسفید) همان سپید است، بخش دوم (واجان) پسوند مکان است؛ و بر این اساس «اسفیدواجان» به معنای روستا یا آبادی سپید می‌باشد.

اران - «اران یا آران و آلان نام سرزمینی بوده که اکنون به آذربایجان شوروی اطلاق می‌شود و شهرهای عمده آن باکو و گنجه و دربند و غیره همه از آن ایران بوده است و اینک از دست رفته است. یونانیان آن را «آلبانیا» و ارمنیان آن را «آغوان» و عرب‌ها آن را «اران» خوانده‌اند، ولی به هر صورت اران و الان نام این محل است و همچنین نام طایفه آریایی کهنی که در آن سکونت داشته‌اند. به حکم این که نام اران را در اطراف ایران در نواحی دیگر هم می‌بینیم و از جمله آران (کاشان، کرج، نهاوند)، اران (اصفهان)، ارانج (قزوین)، ارونچی (مغان)، آلان (تبریز) و الان آباد (اصفهان) می‌توان فکر کرد که قوم الان در همه جای ایران سکونت داشته و نام خود را به این نواحی داده‌اند. الان حاضر ما نیز به ناچار با قوم الان ارتباط داشته و نام خود را از آنها گرفته است و سابقه‌ای چنین کهن در تاریخ دارد.»[۴]

مکان‌های مذهبی و دیدنی[ویرایش]

 • مسجد جامع رضوانشهر - در منطقهٔ ۱ (محله پایین).
 • امامزاده حسین بن عدنان بن موسی بن جعفر (نامی به شازده حسین) - در منطقهٔ ۲ (اسفیدواجان).
 • مسجد باقر العلوم (به گفتهٔ اهالی ۲۵۰ سال قدمت دارد) - در منطقهٔ ۲ (اسفیدواجان).
 • مسجد امام حسین (ع) محله قلعه (قدیمی‌ترین محله شهر)
 • مسجد رضوانشهر واقع در اسفیدواجان
 • مسجد جامع اران (بنا شده در سال ۱۳۱۷ قمری) - در منطقهٔ ۳ (اران).
 • مسجد صاحب الزمان - در منطقهٔ ۳ (اران) محلهٔ حسرت آباد است.
 • مسجد الزهرا - در منطقهٔ ۳ (اران).
 • مصلی نماز جمعه.
 • از دیگر مکان‌های قدیمی، می‌توان به قلعه رضاخان اشاره کرد که در جاده تیران-شهرکرد در سه راهی رضوانشهر واقع شده است. این قلعه با اینکه مالکیت خصوصی دارد، جزو مکان‌های میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

منابع[ویرایش]

 1. http://gndb.ncc.org.ir/Pages/jpgMaps.aspx?end=SAyeiv1ri2A=
 2. فرهنگ آبادی‌ها و مکان‌های مذهبی کشور؛ ص ۵۸
 3. فرهنگ آبادی‌ها و مکان‌های مذهبی کشور؛ ص ۵۲
 4. فرهنگ جامع نامها و آبادیهای کهن اصفهان (دو مجلد در یک جلد)؛ استاد محمد مهریار؛ اصفهان: انتشارات فرهنگ مردم؛ چاپ اول ۱۳۸۲؛ ص ۸۱؛ ماده اران.
 • فرهنگ آبادی‌ها و مکان‌های مذهبی کشور؛ محمدحسین پاپلی یزدی؛ مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ بهمن ۱۳۶۷.