ویدوج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویدوج
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانکاشان
بخشبرزک
دهستانگلاب
نام محلیویوچ، آفتاب رو
نام‌های دیگرسه ده
مردم
جمعیت۱۶۳۸ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا1980
کد آماری۱۸۰۰۰۰

ویدوج، روستایی از توابع بخش برزک شهرستان کاشان در استان اصفهان ایران است.

جمعیت

روستای ویدوج در 51 کیلومتری غرب شهرستان کاشان (فاصله هوایی ویدوج تا کاشان 25 کیلومتر است) در دشت مرتفع و سرسبز و خوش آب و هوا سه ده که در دامنه های شمالی رشته کوه کرکس و جنوب کوهای اردهال قرار دارد. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۳۷۸ نفر (۳۶۵خانوار) بوده‌است. روستای ویدوج به همراه دو روستای ویدجا و ازوار، سده را تشکیل می دهند. روستای ویدوج یک مکان بسیار خوش آب و هوا به ویژه در نیمهٔ اول سال می‌باشد . این روستا از مراکز عمده تولید گل محمدی است و کشاورزان آن سالانه بیش از 2,000 تن گل محمدی در این منطقه تولید می‌کنند. از مهم‌ترین مشاغل مردان این منطقه، کاشت و برداشت گل محمدی می‌باشد . البته در سال‌های اخیر، به دلیل بالا رفتن تناژ این محصول، مشاغل سنتی دیگر نظیر گلابگیری در کنار این شغل، پدید آمده است و باعث شده‌است که این محصول خوش عطر و بو، رونقی بیش از پیش به خود بگیرد. اما زنان این روستا نیز پا به پای مردان آن، با کار بر روی قالی‌های دست بافت، در اقتصاد خانواده کمک می‌کنند و روزگار می گذرانند. لازم به ذکر است که کشاورزان این منطقه در سال‌های اخیر به کاشت درخت به و برداشت این محصول مرغوب نیز روی آورده‌اند.

همچنین ویدوج با اتحاد با دو روستای مجاور خود یعنی روستاهای ویدوجا و ازوار قابلیت شهر شدن را نیز دارد که پیگیری مسئولین را میطلبد.

منابع

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.