چرمهین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چِرمَهین
چرمهین بر ایران واقع شده‌است
چرمهین
اطلاعات
کشور: ایران Flag of Iran.svg
استان: اصفهان
شهرستان: لِنجان
بخش: باغ بهادران
جمعیت: (۱۳۹۲ (میلادی)) ۲۰٬۵۰۰
ارتفاع از سطح دریا: ۱۷۹۸ متر
پیش‌شماره تلفنی: ۰۳۱۵۲۵۵
وب‌گاه: شهرداری چِرمَهین
نگاه به پایین از آبشار شالورا

چـِرمَهین از شهرهای استان اصفهان در بخش باغ بهادران، شهرستان لنجان در مرکز ایران است. نزدیک‌ترین شهر به چرمهین باغ بهادران است که در ساحل زاینده رود قراردارد. جمعیت چرمهین ۲۰٬۵۰۰ نفر (سرشماری سال ۱۳۹۲ خورشیدی) است. از نام‌های پیشین آن قلعهٔ چَرمی را گفته‌اند.[۱]

فاصله چرمهین تا آبشار شاه لولاک حدود پنج کیلومتر و تا زاینده رود کمتر از شش کیلومتر است.

سوغات چرمهین کشک، قارا، انار، گردو، روغن حیوانی و فرش دستباف است.

مشاهیر و بزرگان[ویرایش]

علامه حاج آقا رحیم ارباب دانشمند علوم دینی از مشاهیر زاده چرمهین است، آرامگاه او در گورستان تخت پولاد اصفهان است. او شاگرد علامه جهانگیرخان قشقایی هم عصر آخوند کاشی، علامه حسین طباطبایی بروجردی و سید ابوالحسن اصفهانی مدیسه ای بوده و شاگردان بسیاری تربیت کرده‌است.

دکتر رحمت اله قدیمی چِرمَهینی دانشمند ایرانی مکاترونیک با سازمان فضایی آمریکا ناسا همکاری کرده‌است.[۱]

فرهنگ و گردشگری[ویرایش]

چرمهین در میان گذرگاه دو مرکز تمدنی بزرگ اصفهان و شهرکرد میدان رفت و آمدهای فرهنگی بوده‌است. مردم دلبستگی فراوانی به شعر و ادب فارسی داشته و به ویژه در مراسم شب نشینی دل به شعر شاعران محلی (عباس شاعر) یا ملی (سعدی، حافظ، فردوسی) می‌داده‌اند. علامه حاج آقا رحیم ارباب (زاده چرمهین) هم عصر سید ابوالحسن اصفهانی مدیسه ای (زاده مدیسه در نزدیکی چرمهین) دانش خود را نخست در محل و سپس با مهاجرت به اصفهان تکمیل کردند و از دانشمندان بزرگ زمان خود بودند.

گفته می‌شود بنای خشتی مسجد ناروندی چرمهین پیشینه تاریخی افزون بر چهارصد سال دارد که در بخشی از ساختمان آن برای نگهداری زمان و تقسیم حقآبه کشاورزی قنات‌ها پنگ و پیاله را بکار می‌برده‌اند. پنگ پیاله مسین است که در کف آن سوراخ ریزی دارد و آن را روی لگن بزرگ اب می‌گذاشته‌اند. مدت زمانی که پیاله پر شده و در لگن آب فرو می‌رفته را یک پنگ می‌گفته‌اند که با جارزدن به کشاورز سرزمین اطلاع می‌دادند.[۲]

تفریحات سالم در مجموعه گردشگری آبشار شالورا، شنبه گردی (گردش و پیاده‌روی نخستین شنبه پس از نوروز در دشت و دمن )، جشن ملی چارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر در دامان طبیعت برنامه‌های تفریحی و گردشگری هستند که در چرمهین برگزار می‌شود.

زیارت چهل دختران در مجموعه آبشار شاه لولاک، برگزاری مراسم شالورا جاری هفتاد روز پس از نوروز، چاووشی خوانی برای حاجیان، برگزاری دهل زنی و روز تیغ، نخل گردانی و مویه خوانی رویدادهای فرهنگی چرمهین بوده‌اند که امروزه بسیاری از آن‌ها همچنان برگزار می‌شوند.

راه دسترسی به آبشار شالورا

قنات‌ها و چشمه‌ها[ویرایش]

چرمهین روی یک دشت آبرفتی میان کوهی در دامنه کوه رخ از رشته کوه زاگرس است که آبخوان‌های سرشاری دارد. پیشینیان با کندن چندین رشته قنات منبع سرشاری از آب نوشیدنی و کشاورزی را برای چرمهین فراهم کرده‌اند که بسیاری از آن‌ها تا امروز جریان دارند و در مالکیت خصوصی یا عمومی مردم هستند. همچنین چشمه‌های فصلی یا دایمی در اطراف چرمهین هستند. گفتنی است که میزان آبدهی قنات‌ها و چشمه‌ها در سال‌های اخیر به خاطر میزان بارندگی‌ها تغییراتی داشته‌است. (جدول قنات‌ها و چشمه‌های چرمهین)

قنات‌های چرمهین
قنات دره زیدعلی قنات نصیر آباد قنات دره حسین خان قنات سوره
قنات مراد آباد قنات دره شورجه قنات محسن آباد قنات باغ جلال
قنات کریم آباد قنات گنج آباد قنات دره ارجنی قنات خشک آباد
قنات شیری قنات قیاس آباد قنات محمدآباد قنات دره شغالی
قنات طمع آباد قنات مبارک‌آباد  قنات دره یحیی قنات امین آباد 
چشمه‌های چرمهین
چشمه تالیوز چشمه پابلندی چشمه لاندیز
چشمه ملسکان چشمه قلعه محمدخان چشمه قاش گردی
چشمه بیده ای چشمه دره زید علی چشمه مسعود

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.
  • داده‌های آماری از : fallingrain