دامنه (فریدن)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دامنه (شهر))
پرش به: ناوبری، جستجو
دامنه
Damanehcity.jpg
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان فریدن
بخش مرکزی
نام(های) دیگر دُمِنِهُٔ-پرتیکان
سال شهرشدن ۱۳۷۷
مردم
جمعیت ۱۰٬۰۰۰ تن{برآورد سال ۱۳۸۵}
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۰۰۰ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۸
میانگین بارش سالانه ۲۵۰ میلی‌متر
روزهای یخبندان سالانه ۱۰۰ روز
اطلاعات شهری
شهردار حسن بهارلویی[۱]
ره‌آورد سیب زمینی، پیاز
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱–۵۷۳۶
وبگاه پورتال شهرداری دامنه
شناسهٔ ملی خودرو ایران ۴۳.ب
تابلوی خوش‌آمد به شهر
تصویر ماهواره ایی شهر دامنه

دامنه یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.دامنه شهری در میان کوه‌های سر به فلک کشیده دالان کوه است که در مساحتی ۳ هزار هکتاری و با جمعیتی ۱۰ هزار نفری در قلب شهرستان فریدن قرار گرفته است.

دامنه در ۱۲۰ کیلومتری غرب اصفهان در 50 درجه و 25 دقیقه طول شرق و32 درجه و 58 دقیقه عرض شمالی واقع شده است.این شهر با جمعیت ۱۰۰۰۰ نفر (برآورد سال ۱۳۸۵) در بخش مرکزی شهرستان فریدن قرار دارد. به نوعی دامنه را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای غرب استان اصفهان نامید که زندگی روستایی و قبیله‌ای درآن قدمتی در حدود چندصد و یا حتی هزار ساله دارد. دامنه به واسطه آستان امامزادگان و همچنین تولیدات کشاورزی در حجم بسیار بالا شناخته شده‌ترین شهر در شهرستان فریدن است. با توجه به وجود تعداد بسیار زیاد زاغه‌های زیر زمینی که هم برای نگه داری دام استفاده می‌شده و هم دارای محلی برای سکونت و پناهگاه بوده به شهر دو طبقه ایران معروف شده است.

شهر دامنه که به قولی شهر متحرک کشور نیز نام گرفته است از دوران شکل‌گیری با توجه به جنگ‌ها و لشکر کشی‌های مختلف جابجا شده و قدمت مکان فعلی این شهر به ۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. دامنه در ابتدا مرکزشهرستان فریدن بوده و بعد از آن مرکزیت شهرستان فریدن به داران منتقل گردیده است.

تاریخچه ی شهر دامنه[ویرایش]

شهر دامنه با قدمتی بیش از 300 ساله، عرصه ی تاخت و تاز پادشاهان گذشته بوده است. در جنگی كه بین «علیمردان خان» به پشتیبانی از «ابوتراب میرزا» نوه ی دختری شاه سلطان حسین صفوی و از طرفی دیگر «ابوالفتح خان بختیاری» كه ازجانب «شاهرخ شاه نادری» حاكم اصفهان، در گرفت؛ علیمردان خان مغلوب شد و دوباره تهیه سپاه دید و از كریم خان زند كمك طلبید و كریم خان زند كه در یكی از بلوك ملایر سكنی داشت با نیروهای خود در چمن قهیز به علیمردان خان پیوست و از طرف دیگر ابوالفتح خان، سلیمان خان افشار و حسن قلی خان افشار و فتح علی خان افشار و سی چهل نفر دیگر از خوانین بختیاری با عساكر زیاد وارد اصفهان شده و از آنجا به دفع علی مردان خان به جانب قهیز شتافتند تلاقی فریقین رخ داد و شكست فاحشی از علیمردان خان یافته و به طرف شهر فراری شدند. این جنگ در روز بیستم جمادی الاولی سال 1360 هجری قمری رخ داد.

مناطق دیدنی شهر دامنه[ویرایش]

  • آستانه امامزادگان عبداله و ابراهیم از فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) که قطب مذهبی، گردشگری شهرستان فریدن می‌باشد.
  • حمام قدیمی شهر دامنه با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال از آثار باستانی به ثبت رسیده می‌باشد و اولین و تنها موزه شهرستان فریدن است.
  • تل‌های باقی‌مانده از دوران قدیم و زاغه‌های دوطبقه باقی‌مانده از وضعیت دامداری در قدیم.
  • آبشار «سیاه دره» و چشمه‌های حوضه شاه.
  • پارک جنگلی پرتیکان.
  • پیست اسکی در ۱۲ کیلومتری شرق دامنه.
  • دالانکوه مرتفع‌ترین کوه که در سمت جنوب شهر دامنه واقع شده که ارتفاع آن حدود ۴۰۰۰ متر می‌باشد.
  • حلقه چاه‌های کشاورزی در فصل بهار و تابستان در منطقه قهیز که با هوای مطبوع و زمین‌های کشاورزی سر سبز.
  • در جنوب دامنه سه چشمه «قلندوز، ميانه و بيخه » و در كنار چشمه قلندوز بر فراز كوه آثار سنگربندي و استحكامات نظامي كاملاً مشهود است كه اگر بازسازي شود مي توان به عنوان يك منطقه ی نظامي قديمي مورد بازديد قرار گيرد. به طرف شرق دامنه در حدود سه كيلومتري دره ایست با نام «دره آب» كه در فصول بهار آب بسيار كمي دارد و از لحاظ وجود درختان بياباني مانند «ارژن و عود و شنگ و گونه هاي گون» بسيار غني است. بعد از آن به «چشمه سراج» واقع در «دهانه ی بيغش» مي رسيم. در دره ی بيغش اول حوض مياني بيغش و بعد در زير دست آن دو چشمه بنام هاي «حوض شاه» است و در جنوب حوض شاه سياه دره با چشمه هاي متعدد است. درباره چگونگي نام حوض شاه و سياه دره مي توان گفت چون در ذهن مردم هر چيز بزرگ را به شاه يعني بزرگ مطرح مي كردند مثل شاه كليد يا شاه فنر چون آن دو حوض مدت آب دهي شان بيشتر بود به حوض شاه معروف شده اند اما سياه دره چون از سه طرف مغرب و مشرق و جنوب محصور در بين كوه ها مي باشد و عرض دره هم در ابتدا صد متر و به تدريج كم مي شود و به جز در ساعات ميان روز بقيه ي ساعات در سايه يا همان تاريكي قرار دارد به سياه دره مشهور شده. در مشرق سياه دره و حوض شاه چشمه ی «آب باريك» و «دره دبه» است كه با توجه به گونه هاي گياهي فراوان ازجمله لاله هاي واژگون در اين محل؛ مي تواند به يك گردشگاه طبيعي تبديل شود. «دره دبه» دهانه ای است که از مغرب به مشرق کشیده شده است و داراي دو چشمه و يك غار طبيعي مي باشد. در جنوب دره به رشته كوه دالان و در شمال آن يك تپه به «دره دبّه» معروف شده است. روبروي دره دبه، شمال دشت قهيز دره اي است معروف به «دهانه كلنگ». در اين دره يك غار طبيعي وجود دارد كه با توجه به موقعيت آن در شرايط زيست محيطي يكي از پناهگاه هاي انسان هاي غاز نشين بوده است. در غرب اين دره به طرف دامنه سه دره كنار هم وجود دارد كه در ابتداي يكي از آن ها چند سنگ آب طبيعي است كه هر كدام دو تا چهار متر مكعب آب گنجايش دارد و يكي از آبشخورهاي طبيعي براي حيات وحش محسوب مي شود. در بالاي اين منطقه چندين سنگر نظامي ساخته شده از سنگ با اسلوبي خاص در محوطه اي بسيار وسيع در اطراف ساخته شده است كه حكايت است از استقرار نيروهاي بسيار در زماني بسيار طولاني براي دفاع كه اگر كمي مرمت شوند مي تواند جاذبه بسيار عالي گردشگري داشته باشد. (لازم به ذكر است با توجه به

داشتن پوشش گياهي بسيار عالي در اين منطقه يكي از مفيدترين و كمياب ترين گياهان دارويي دنيا با نام «اكليل كوهي» یا «رُز ماری»در اين منطقه به فراواني يافت مي شود.

زیارت گاه های شهر دامنه[ویرایش]

در سه کیلومتری شرق شهر دامنه در مرکز چمن قهیز در کنار خرابه های شهر باستانی «کییز» دو گنبد در کنار یکدیگر خود نمایی می کنند در زیر گنبدی که سمت شمال واقع است قبر امامزاده ی عظیم الشأن واجب التعظیم شاهزاده عبدالله ابن موسی ابن جعفر (ع) قرار دارد و در زیر گنبدی که در سمت جنوب واقع است چاه آبی است که می گویند شاهزاده ابراهیم ابن موسی ابن جعفر (ع) از دست دشمنان به این چاه پناه برده و مخفی شده است. مدفن این دو بزرگوار میعادگاه عاشقان و هیئات مذهبی شهر دامنه در تمام ایام سوگواری و همچنین زیارتگاه زائرین در تمام اعیاد و شب های جمعه می باشد و بنام امامزاده «چاه موسی» معروف می باشد.

دالانکوه[ویرایش]

ضلع جنوبی شهردامنه را دومین قلهٔ بزرگ بخش غربی استان یعنی دالانکوه در برگرفته است. دالانکوه، کودالان یا دارابشاه یک قلهٔ بسیار زیبا و چشم نواز در شرق شهرستان فریدن و در مجاورت شهر دامنه است که به علت استفاده‌های فراوان بسیار مشهور است. ارتفاع دالانکوه از سطح دریا در حدود ۳۹۱۵ متر است.[۲]دالانکوه از اهمیت فراوانی برخوردار است. مجموعه این کوه‌ها یک زیست بوم بسیار پر اهمیت است. در بهار و تابستان دامنه‌ها و دشت‌های این کوه محل بسیار مناسبی برای چرای دام هاست. در اواسط بهار برف‌های باقی‌مانده از فصل زمستان شروع به آب شدن می‌کنند و چشمه‌های کوجک و بزرگ بسیار زیادی را پدید می‌آورند که پذیرای گردشگران و مهمانان زیادی هستند. این چشمه‌ها که بزرگترین آن سیاه دره نام دارد علاوه بر جنبهٔ گردشگری و استفاده دام و طیور در مصارف کشاورزی نیز بکار برده می‌شوند.

استفاده‌های ورزشی[ویرایش]

دالانکوه علاوه بر موارد ذکر شده از نظر ورزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کوهنوردی و اسکی سالانه ورزشکاران زیادی را از سراسر کشور جذب دالانکوه می‌کند.

در كتاب تاریخ بختیاری نوشته لسان السلطنه سپهر صفحه 92 چنین آمده است[ویرایش]

همچنین آقا محمد خان قاجار در زمان سلطنت خود دو جنگ با بختیاری كرد كه در جنگ اول شكست سختی خورد؛ چون ایل هفت لنگ و چهار لنگ با هم دست اتحاد داده و ابدال خان برادرزاده ی علیمردان خان را به ریاست خود پذیرفتند. پس از چندی دوباره آقا محمد خان با سپاهی بزرگ برای قلع و قمع بختیاری كمر همت بست و در نواحی فریدن (قهیز) تلاقی فریقین دست داد و ایل بختیاری كه به تدبیر آقا محمد خان بین آنها دودستگی ایجاد شده بود شكست خورده و ابدال خان زند دستگیر و كشته شد. (به نقل از تاریخ بختیاری صفحه 160 این دو جنگ هر دو در چمن قهیز به سالهای 1999 و 1200 هجری قمری واقع شد). در سال 1246 هجری قمری «شاهزاده اردشیر میرزا» به حكومت خوزستان و لرستان و بختیاری و نظم اراضی چعب و رامهرمز مأمور شد. نامبرده با دو فوج سرباز كمره و گلپایگان و دو فوج لشگر لرستان و یك فوج سرباز فریدن و چهارصد تن سوار شاهسون و چهارصد سوار جنگی قزوین و جمعی از ملازمان ركاب و دویست تن توپچی و هشت عراده توپ و قورخانه لایق در عشر آخر ربیع الاخر از دارالخلافه تهران خارج شد و نخست از اراضی كمر و گلپایگان و خوانسار و فریدن عبور كرد و در چمن قهیز سركشان را گوشمالی سختی داد و بعد از شش ماه چمن سنگباران و چمن قهیز را شكار گاه كرده و بعد از نظم آن جا آهنگ لرستان كرد. (به نقل از تاریخ بختیاری صفحه 519)

وجه تسميه[ویرایش]

1-قرار گرفتن این شهر در دامنه شیب دار كوه

2-ختم شدن ني زار دشت قهيز(در زمانهاي گذشته) در ابتداي شهر كه در اصطلاح به آن «دُمِّ ني »يا آخر نيزار كه با مرور زمان به دنبنه و به گويش محلي به (دُمِنه) تبديل شده است.

آب ها[ویرایش]

در حال حاضر نیز آب آشامیدنی شهر از طریق دو حلقه چاه تأمین می گردد و با استناد به استعلامات انجام شده، شهر در این زمینه دچار كمبود نمی باشد. همچنین مخزن ذخیره ی آب این شهر به حجم 600 متر مكعب از نوع زمینی است. و تقریباً حدود 900 حلقه چاه كار آبیاری 6000 (شش هزار) هكتار از اراضی زراعی را به صورت غرقابی و بارانی زیر پوشش دارند.

زندگی جانوری[ویرایش]

از حیوانات وحشی در این منطقه خرگوش، روباه، شغال، گرگ، پلنگ، گراز، بز كوهی و از خزندگان لاك پشت، مارمولك، انواع مار و حتی به نقل از گفته مردم بخصوص چوپانان افعی شاخدار و افعی سوت كش كه موقع حركت صدای فش فش محسوس از خود سر می دهد كه ماری سمی و خطرناك است دیده می شود. مار«كورال» كه در این منطقه به مار جعفری مشهور است و نیز ماری زهر دار و دارای لكه های قرمز روی پوست خود دارد. از پرندگان می توان به باز، باشه، عقاب، تیهو، كبك، لك لك، كلاغ، زاغ، چلچله، چكاوك، سار و گونه بسیار نایاب بلدرچین نام برد.

دامنه، شهر دو طبقه ایران[ویرایش]

شهر دامنه که به قولی شهر متحرک کشور نیز نام گرفته است از دوران شکل‌گیری با توجه به جنگ‌ها و لشکر کشی‌های مختلف سه بار جابجا شده و قدمت مکان فعلی این شهر به ۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

اما پیدا شدن شهری زیر زمینی در دامنه فعلی توجه بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی را به خود جلب کرده است به گونه‌ای که با توجه به وسعت تخمین زده این شهر می‌توان دامنه را از این پس شهر دو طبقه ایران نامید.

بازیهای محلی[ویرایش]

بازیهای محلی مردم در قدیم كه تا سه دهه ی اخیر نیز رونق داشت؛ شامل: لِك لِكی، اَلیچ بازی، دُرونه بازی، كمربند بازی، زو بازی، كفش پازنی، كُپولی، خَرُم گازگاز، از مَن داری، قائم بازی، پرتاب سنگ، وزنه برداری، كوزه برداری، مرده برداری، كوزول، سنگ زنی. این بازی ها مخصوص پسران و مردان بوده اما در خصوص بازی های دختران غیر از بازی هایی مانند خاله بازی و عروسك بازی و تاب بازی، «توتو عباسی» در بین دختران طرفدار فراوان داشت كه به شرح آن می پردازیم: این بازی نه به وسیله ی خاص و نه جای وسیع نیاز داشت. حتی می شد در داخل خانه روی گل قالی آن را انجام داده و به این شكل كه یك دایره به قطر یك متر یك نفره ایستاده ودر حالی كه دست ها را به صورت افقی می گرفت و با گفتن و تكرار عبارت «توتو عباسی، خدا منو نندازی» شروع به چرخش به دور خود می نمود و سپس چندی می ایستاد و چرخش را به جهت عكس انجام می داد و تا زمانی كه پای او از دایره بیرون نمی رفت یا بر اثر دَوَران سر، به زمین نمی نشست بازی را ادامه می داد. در پایان برنده ی بازی كسی بود كه بیشترین چرخش و گردش را انجام داده بود. بازی های «دوز بازی» و «ریج جیله بازی» مخصوص كلیة اعضای خانواده بود كه همه حتی در كنار یا روی كرسی با هم در آن شركت می كردند و ریگ جیله به این شكل شروع می شود: ابتدا هر یك از اعضا سنگ های خود را در كف دست قرار می داد و پرتاب كردن به بالا با پشت دست آنها را می گرفت. هر كس بیشترین سنگ را با پشت دست خود می گرفت آغاز كننده بازی بود و به این عمل «یك من، دو من» می گفتند. بعد تمام سنگ ها را كف دست آغاز كننده قرار می دادند و او همان کار اول را انجام داده و با سنگ هایی كه در پشت دست او می ماند می توانست آن ها را دوباره به بالا پرتاب نموده و بگیرد و همزمان بقیه سنگ ها را از زمین بر می چیند. در این عمل ظرافت خاصی بود كه مثل دانه بر چیدن مرغ از زمین انجام می شد. برنده یا برنده گان بازی بازندگان را با نیشگون تنبیه می كردن

نمایی از داخل خانه زیر زمینی در شهر دامنه در عمق ۱۵ متری زیر زمین - حفره سمت چپ حوض آب می‌باشد که در داخل دیوار حفاری شده و با ملات ساروج عایق بندی شده است

دست کندهایی شبیه به دوران صفوی[ویرایش]

شهر دامنه در طول تاریخ چندین بار جابجا شده است، در ابتدا محل تأسیس این شهر در دشت قهیز بوده و در ادامه در کنار امام زادگان عبدالله و ابراهیم (ع) که تا محل فعلی شهر دامنه حدود دو کیلومتر فاصله دارد مستقر شده است.

دامنه فعلی از اواخر دوره صفویه و اوایل دوره قاجار شکل گرفته و در دوره‌های مختلف مورد هجوم قرار گرفته است به صورتی که محمود افغان نیز به این سرزمین حمله و خساراتی را به آن وارد کرده است. حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ خانه زیر زمینی در این شهر و در زیر خانه‌های فعلی وجود دارد که تا کنون ۲۵ مورد از این خانه‌های زیر زمینی کشف شده و یک نمونه بعد از آماده‌سازی جهت بازدید عمومی باز گشایی شده است و در نوروز ۱۳۹۴ بیش از ۵۰۰۰ بازدید کننده داشته است. تعدادی ازاین خانه‌های زیر زمینی از زیر زمین به هم راه داشته و تعدادی نیز به صورت دو طبقه حفر شده‌اند.

این خانه‌های زیر زمینی شامل یک دالان ورودی، هشتی، محل نگهداری گوسفند، محل نگهداری گاو، دالان ورود به حیاط مرکزی، حیاط مرکزی و تعدادی اتاق می‌باشد. در حیاط مرکزی چاه آب، حوض آب و سکوی نماز وجود دارد.

با توجه به شواهد موجود تعدادی از این خانه‌های زیر زمینی طی سالهای گذشته در نتیجه عملیات‌های راه‌سازی و ساخت و ساز منازل مسکونی تخریب شده و تلاشهای گسترده‌ای جهت مرمت، حفظ و نگهداری آثار باقی‌مانده توسط شهرداری و شورای شهر صورت گرفته است.

دالان ورودی به خانه زیرزمینی در شهر زیرزمینی دامنه - طول دالان ورودی ۳۰ متر با شیب که ۱۷ متر اول آن سنگ چین شده و بدون ملات است

صنايع دستي و هنرهاي مردم شهر[ویرایش]

از جمله صنایع دستی که از زمان های گذشته تا به امروز در این شهر رایج بوده قالی بافی است. قالی های دست بافت زنان این شهر در نقش های متنوع «صولتی، ماهی، کربلایی بیگم، حوضی، هشت خوانی، شاه عباسی، ترنجی، سفره آردی، بوته سر کج، بادامی، خشتی، سینه ریز، درویشی، جنگلی، لیلی و مجنون، تخت جمشید» و نقش های دیگر می باشد که در کمال دقت و ظرافت بافته می شوند و از شهرت بسزایی برخوردار می باشند.

از دیگر صنایع دستی که در گذشته رایج بوده پارچه بافی و گلیم بافی است و از صنایع دستی که در حال حاضر رایج می باشد می توان به معرق، مشبک، هویه کاری، انواع بافتنی، گل سازی و... اشاره نمود.

کشاورزی[ویرایش]

شهر دامنه باتوجه به دشت حاصلخیز و کم‌نظیر قهیز و همچنین سفره آب‌های زیرزمینی زیاد به یکی از قطب‌های کشاورزی استان اصفهان تبدیل شده است. محصولات دامنه که در حجم و کیفیت بالا تولید شده به تمام مناطق کشور صادر می‌شوند. پیشهٔ اکثر مردم دامنه از سالیان دور کشاورزی بوده وقدمت کشاورزی در این شهر هم پایهٔ قدمتِ خودِ شهر است.

محصولات تولیدی[ویرایش]

از گذشته تا کنون محصولات متعددی در دشت دامنه کاشت می‌شده و در طول زمان با توجه به نیاز مردم این محصولات تغییر می‌کردند. عمده محصولات تولیدی یک دهه اخیر دامنه عبارتند از:

سیب زمینی[ویرایش]

مهم‌ترین محصول تولیدی دامنه سیب زمینی بوده و هست. به نوعی شاید مشهورترین سیب زمینی سراسر کشور به خصوص از لحاظ طعم و کیفیت، سیب زمینی دامنه (فریدن) است که همه ساله در دشت قهیز کشت و به مناطق مختلف کشور صادر می‌شود. در چند سال اخیر حتی این محصول توسط بازرگانان به خارج از کشور نیز صادر شده و مقصد نهایی آن کشورهایی نظیر روسیه، عراق و ... بوده است. همه ساله هزارن تن سیب زمینی در این شهر تولید می‌شود که با توجه به شرایط بازار انبار شده و یا به فروش می‌رسند.[۳]

پیاز[ویرایش]

پس از سیب زمینی، محبوب‌ترین محصول یک دهه اخیر برای کاشت نزد کشاورزان دامنه پیاز بوده است. پیاز تولیدی دامنه بسیار مرغوب، خوش رنگ و پرطرفدار است و در حجم بسیار بالا (بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تن در سال) کاشته می‌شود.[۴] بخش بسیار بزرگی از حمل و نقل کالایی غرب استان اصفهان در فصل تابستان مربوط به صدور پیاز دامنه است که همه روزه بارگیری و به بسیار از مناطق کشور از جمله میدان‌های میوه و تره بار مراکز استان‌ها به ویژه تهران منتقل می‌شود.

چغندرقند[ویرایش]

چغندرقند هم یکی دیگر از محصولاتی است در دشت قهیز دامنه کشت می‌شود. با توجه به باردهی زیاد چغندر و سهولت کاشت این محصول نیز چند سال است که در بین کشاورزان دامنه به محبوبیت رسیده و در مقیاس نسبتاً بالا کشت می‌شود. کاشت چغندر با همکاری کارخانه‌های تولید قند و شکر استان اصفهان انجام شده و این همکاری منجر به صنعتی تر شدن کشاورزی در دامنه شده است. هر سال ده‌ها هزار تن چغندرقند در دامنه برداشت می‌شود که از این نظر دامنه را به یکی از رکورد داران استان اصفهان تبدیل کرده است. البته با توجه به شرایط آب و هوایی فریدن کاشت چغندرقند به اندازهٔ پیاز و سیب زمینی در دامنه رونق ندارد.[۵]

ذرت[ویرایش]

ذرت و دانه‌های روغنی از دیگر محصولاتی است که در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال کشاورزن دامنه و فریدن قرار گرفته و در دشت قهیز کشت می‌شود. شرایط آب و هوایی دامنه بسیار برای کشت ذرت مناسب است به همین دلیل از نظر وسعت کشت تقریباً ذرت را می‌توان چهارمین محصول دامنه نامید.

گندم[ویرایش]

گندم به نوعی قدیمی‌ترین محصولی است که در دامنه کشت می‌شده اما در حال حاضر خیلی مورد استقبال کشاورزان دامنه قرار نمی‌گیرد. سیر نزولی سطح کشت گندم و جو در دامنه از ده سال پیش آغاز شد به طوری که امروزه کاشت این محصول تنها به صورت دیم در دامنه رونق دارد.[۶]

سایر محصولات[ویرایش]

علاوه بر موارد ذکر شده بسیاری دیگر از محصولات کشاورزی در دامنه و در حجم پایین‌تر تولید می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به: نخود، لوبیا، شلغم، هویج، کلم، خیار، گوجه، کلزا، یونجه، زعفران و ... اشاره کرد.

جشن و عزاداری مذهبی[ویرایش]

عزاداری[ویرایش]

مراسم عزاداری - شب تاسوعا - محرم ۹۲ - هیئت ابوالفضل (ع) شهر دامنه

دامنه به نوبهٔ خود یکی از مذهبی‌ترین شهرهای توابع استان اصفهان است که به نسبت جمعیتش مساجد و حسینیه‌های بسیاری را در خود جای داده است که با زیبایی منحصربه فرد مراسم عزاداری ایام ماه محرم و صفر و دیگر ایام شهادت را در طول سال برگزار می‌کنند. تجمع‌های چندین هزار نفری هیئت ابوالفضل (ع) این شهر در روزهای عاشورا و تاسوعا در میدان اصلی شهر که همراه با حضور گستردهٔ مردم از سراسر استان و حتی کشور همراه است جلوهٔ خاصی به مراسم‌های عزاداری این شهر می‌بخشد. مدت عزاداری در دامنه در سال قریب به دوماه مداوم طول می‌کشد (محرم - صفر). در این مدت حجم بسیار زیادی از بازدیدکنندگان از این مراسمات دیدن می‌کنند.

تجمع عظیم هیئت حضرت ابوالفضل (ع) شهر دامنه در روز تاسوعا در میدان اصلی شهر دامنه-محرم۱۳۹۳

جشن‌ها[ویرایش]

علاوه بر عزاداری، جشن‌های میلاد ائمه نیز به بهترین نحو در شهر برگذار می‌شود و حجم بالای جمعیت مراسم‌های بسیار شکیل را رقم می‌زند که شهرت کشوری دارند. بیشتر این جشن‌ها در ماه شعبان و به همت هیئت ابوالفضل (ع) و در مقابل حسینهٔ بیت العباس انجام می‌شود.

مشاهیر آقای سید احمد قاسمی دارای دکتری حقوق خصوصی می‌باشد که زحمات فراوانی در خصوص اعتلای فرهنگ حقوقی شهر داشته است.

منابع[ویرایش]