زیباشهر (مبارکه)

مختصات: ۳۲°۲۳′۰۵″شمالی ۵۱°۳۴′۰۳″شرقی / ۳۲٫۳۸۴۷°شمالی ۵۱٫۵۶۷۵°شرقی / 32.3847; 51.5675
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زیباشهر (اصفهان))
زیباشهر
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانمبارکه
بخشگرکن جنوبی
نام(های) پیشینآدرگان، خولنجان، لنج
سال شهرشدن۱۳۸۱ خورشیدی
مردم
جمعیت۱۰,۲۰۰ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۶۶۵ متر
اطلاعات شهری
شهردارمهندس رحیمی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱۵۲۵۴
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۵۷۲
زیباشهر بر ایران واقع شده‌است
زیباشهر
روی نقشه ایران
۳۲°۲۳′۰۵″شمالی ۵۱°۳۴′۰۳″شرقی / ۳۲٫۳۸۴۷°شمالی ۵۱٫۵۶۷۵°شرقی / 32.3847; 51.5675

زیباشهر شهری از توابع بخش گرکن جنوبی شهرستان مبارکه در استان اصفهان ایران است. این شهر در سال ۱۳۸۱ از به هم پیوستن سه روستای خولنجان ، لنج و آدرگان تشکیل شد.

به دلیل عبور رودخانه زاینده رود از این شهر و زمین های حاصل خیز و آب وهوای مساعد کشاورزی در این شهر بسیار رونق دارد.به همین علت عمده شغل مردم کشاورزی میباشد و محصول های کشاورزی برنج-گندم-جو-و... در زمین های کشاورزی این شهر کشت میشود.به علت وجود فضای مناسب و بودن منابع طبیعی و زیرساخت های مناسب در این شهر کارخانه جاتی در این شهر پدید آمدند که مهمترین آن صنایع نسوز ایران است که به تولید آجر های نسوز میپردازد و به دلیل تولید زیاد برنج در هرسال در این شهر کارخانه جات برنج کوبیش هم وجود داردند که مهم ترین آن کارخانه برنج کوبی شرکت تعاونی توحید در محله خولنجان است.هر ساله در این شهر مراسم های عزاداری امام حسین با شور اشتیاق مردم شروع میشود و به دلیل ارادت بسیار مردم به سرور و سالار شهیدان حسینیه و مساجد بسیاری در این شهر بنا شده است.

در ۵ کیلومتری زیباشهر ، شهر مبارکه (مرکز شهرستان) قرار دارد. این شهر دارای سه برج کبوتر می‌باشد که یک برج در محله خولنجان و دوبرج دیگر در محله لنج واقع گردیده است که به دست شهرداری و میراث فرهنگی استان بافت این برج‌های تعمیر گردیده است لهجه مردم زیباشهر'لهجه سنتی و قدیمی نزدیک به لهجه نجف ابادی و شهرضایی و مبارکه ای است شما را با چند اصطلاح زیباشهری آشنا میکنیم:

پنا : گوشه ** دیفال : دیوار ** دست من لو  : شنا ** جلد  : سریع ** قایده  : اندازه ** تولکی  : برنج کاری ** هولی  : هلو

سپاس از همراهی و حضور گرمتان.

منابع