لرزش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رعشه)
رعشه
Writing by a Parkinson's disease patient.png
دست‌نوشته یک بیمار دچار پارکینسون
طبقه‌بندی بین‌المللی-۱۰R25.1
طبقه‌بندی بین‌المللی-۹781.0
دادگان بیماری‌ها۲۷۷۴۲
سمپD014202

لرزش یا رَعشه به حرکاتی غیرارادی و پاتولوژیک[۱] در ماهیچه‌های بدن گفته می‌شود که حالتی نسبتاً ریتمی و نوسانی (به جلو و عقب) دارند.[۲]

لرزش رایج‌ترین شکل حرکت‌های غیرارادی است و می‌تواند در دستان، بازوها، سر، صورت، تارهای صوتی، بالاتنه و پاها رخ دهد. بیشتر رعشه‌ها در دستان اتفاق می‌افتند. در بسیاری از افراد، لرزش یک سمپتوم یا نشانه برای اختلالی عصبی در بدن است.

از شناخته‌شده‌ترین لرزش‌ها می‌توان به لرزش فک و به‌هم خوردن دندان‌ها به‌دلیل سرما ویا ترس اشاره نمود. به رعشه و فلج بخش‌هایی از صورت لقوه گفته می‌شود.[۳]

علت‌ها[ویرایش]

لرزش و رعشه یک اختلال کینتیک*[۱] است. بیماری‌های مغز و اعصاب در بخش‌های کنترل‌کنندهٔ ماهیچه در مغز یا نخاع یا شرایطی که می‌تواند سبب لرزش شود از جمله ام‌اس، سکته مغزی، ضربه مغزی، بیماری مزمن کلیه و تعدادی از بیماری‌های عصبی است که بخش‌هایی از ساقه مغز و مخچه را مورد آسیب یا نابودی قرار دهد، بیماری پارکینسون نیز در بیشتر موارد با لرزش همراه است. علل دیگر شامل استفاده از داروها (مانند آمفتامین، کوکائین، کافئین، کورتیکواستروئیدها، اس‌اس‌آرآیالکل، مسمومیت با جیوه یا ترک مواد مخدر، ترک الکل یا ترک بنزودیازپین است. لرزش همچنین می‌توانید در نوزادان با فنیل کتونوری (PKU)، تیروئید پرکار یا نارسایی کبد دیده می‌شود. لرزش می‌تواند نشانه‌ای از هیپوگلیسمی بهمراه تپش قلب، عرق کردن و اضطراب ویا می‌تواند از کمبود خواب، کمبود ویتامین، یا افزایش استرس ایجاد می‌شود.[۴] کمبود منیزیم و تیامین یا ویتامین‌ب۱ نیز باعث رعشه یا لرزش می‌شود که با اصلاح این کمبود، لرزش برطرف می‌شود. برخی از انواع لرزش ارثی هستند و در دیگر اعضای خانواده نیز وجود دارند درحالی‌که برخی دیگر بدون علت شناخته شده نیازمند آزمایش‌های گوناگون برای پیدا نمودن دلیل آن هستند.[۵]

ویژگی‌های این اختلال ممکن‌است شامل لرزش آهنگین و ریتمیک در دست‌ها، بازوها، سروگردن، پاها یا لرزش در صدا باشد. دشواری در نوشتن یا نگه‌داشتن قاشق و چنگال از دیگر ویژگی‌های رعشه است. برخی از لرزش‌ها ممکن است در زمان استرس یا احساسات شدید یا زمانی‌که فرد از نظر فیزیکی خسته شده یا در یک وضعیت خاص قرار گرفتن بدن دیده شوند. لرزش از نظر آماری بین هردو جنس برابر است.[۶]

سبب‌شناسی[ویرایش]

لرزش اغلب با ویژگی‌های بالینی، علت یا منشأ آن کلاسه یا طبقه‌بندی می‌شود. برخی از شکل‌های بهتر شناخته‌شده لرزش و نشانه‌های آن شامل موارد زیر است:

لرزش مخچه‌ای[ویرایش]

لرزشی آهسته در گسترده‌ای از اندام‌های انتهایی مانند مچ دست در پاسخ به‌یک حرکت هدفمند، مانند تلاش برای بستن یک دکمه یا لمس نوک بینی خود شخص به وسیلهٔ انگشتش رخ می‌دهد. لرزش وابسته‌به مخچه دلیل ضایعات یا صدمه به مخچه ناشی از سکته مغزی، تومور، یا بیماری مانند مولتیپل اسکلروزیس یا اختلالات دژنراتیو ارثی ایجاد می‌شود.

لرزش دیستونی[ویرایش]

در همه سنین و در بیماران دچار دیستونی رخ می‌دهد.

لرزش اساسی[ویرایش]

شایع‌ترین نوع لرزش و رعشه است. این لرزش می‌تواند در برخی افراد خفیف و ناوخیم شونده بماند و در دیگران به آرامی پیشرونده باشد به‌طوری‌که ابتدا در یک طرف بدن آغاز شده اما در کمتر از سه سال در هر دو طرف بدن مشاهده شود.

لرزش اورتواستاتیک[ویرایش]

لرزش وضعیتی با فرکانسی بیش از ۱۲ هرتز در پاها و هنگامی رخ می‌دهد که فرد از حالت نشسته یا خوابیده بر روی دوپای خود قرار می‌گیرد.

لرزش پارکینسون[ویرایش]

ناشی از آسیب به ساختارهای مغزی است که کنترل حرکت را به‌عهده دارند. این لرزش در هر حالتی وجود دارد حتی زمانی که شخص در حالت استراحت است اما لرزش در اندام قابل مشاهده است.

لرزش فیزیولوژیک[ویرایش]

درحالتی طبیعی رخ داده و اهمیت بالینی ندارد. امری که به ندرت قابل مشاهده است و ممکن است در هیجان شدید مانند اضطراب یا ترس به اوج برسد.[۷] از دیگر علت‌ها می‌توان به افت قند خون یا هیپوگلیسمی، تب، خستگی شدید فیزیکی و گرسنگی اشاره نمود. بسامد این لزش حدود ۱۰ هرتز است.[۸]

لرزش روان‌زاد[ویرایش]

لرزش سایکوژنیک یا وابسته به وضعیت روحی‌روانی که بانام لرزش هیستریک نیز شناخته می‌شود و می‌تواند در حال استراحت ویا هنگام حرکت و تغییر وضعیت در بدن رخ دهد. ویژگی‌های این‌گونه لرزش از شخص به شخص متفاوت است، اما به‌طور کلی شامل شروع ناگهانی و فروکش ناگهانی، افزایش شدت لرزش با افزایش استرس بوده و تا حد زیادی هنگامیکه شخص از ذهنیت و موقعیت حاضر به بحث یا موضوعی دیگر منحرف شود، لرزش کاهش یافته یا ناپدید می‌شود. بسیاری از بیماران مبتلا به ترمور سایکوژنیک یک اختلال تبدیلی یا بیماری روانی دیگر نیز دارند.

لرزش روبرال[ویرایش]

لرزشی از نوع زبر و خشن و آهسته که در حال استراحت، با تغییر وضعیت در بدن یا با قصد و هدف یک حرکت مشخص، ظاهر می‌شود. این لرزش به‌شرایطی در هسته قرمز مغز میانی یعنی بخش جانبی از دستگاه خارج هرمی وابسته است.

پانویس[ویرایش]

^ کینتیک بمعنای جنبش و پاسخ بدن ویا ارگانیسم به هرگونه عامل ویا محرک خارجی‌است.

منابع[ویرایش]

  1. "tremor" at Dorland's Medical Dictionary
  2. Jankovic J, Fahn S. Physiologic and pathologic tremors. Diagnosis, mechanism, and management. Ann Intern Med. 1980;93:460-5. PMID 7001967
  3. دهخدا[پیوند مرده]
  4. «Tremor Fact Sheet». NIH. دریافت‌شده در ۳اوت۲۰۱۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  5. George Krucik, MD, MBA. «What causes tremor». Healthline. دریافت‌شده در ۳اوت۲۰۱۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  6. «Epidemiology of movement disorders». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ اوت ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۳ اوت ۲۰۱۴.
  7. Allan H. Goroll; Albert G. Mulley (1 January 2009). Primary care medicine: office evaluation and management of the adult patient. Lippincott Williams & Wilkins. p. 1178. ISBN 978-0-7817-7513-7. Retrieved 30 May 2011.
  8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC497216/pdf/jnnpsyc00292-0020.pdf

جستارهای وابسته[ویرایش]

پارکینسون