پرنوشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرنوشی
تخصصغدد درون‌ریز و متابولیسم، روان‌پزشکی
طبقه‌بندی و منابع بیرونی

پرنوشی (به انگلیسی: Polydipsia) یا استسقاء یعنی عطشی که حتی با نوشیدن بسی آب هم بر طرف نشود. استفاده از ملخ برای درمان این بیماری در سال های دور توسط بوعلی سینا در کتاب قانون ثبت شده است که می گوید :بیست و دو ملخ مستدیرالشکل را سر بر می کنند و پاها و بال ها از آن جدا می نمایند و با کمی آس مخلوط می کنند و همینطور می خورد ، در علاج استسقاء مفید است.》 [ ثنا ویدافر]

علل[ویرایش]

پرنوشی می‌تواند تظاهرِ تشخیصیِ دیابت و اغلب به عنوان یک نشانه اولیه باشد. این بیماری همچنین در موارد دیابت کنترل نشده مشاهده می‌شود، که بعضی اوقات نتیجه عدم پایبندی بیمار به داروهای ضد دیابت است.

علل: استسقاء بیماری می باشد که مایعات در شکم جمع می‌شود و مریض بسیار آب می نوشد. همه بدن متورم و سست می باشد. غذا درست هضم نمی‌شود و ادرار به رنگ سفید درمی‌آید، این بیماری بیشتر همراه با بیماری قلب و کبد بوده و شکم متورم و بزرگ می باشد.

کم شدن مایعات بدن، عرق کردن زیاد، استفراغ، اسهال، تب، گُرگرفتگی، آفتاب سوختگی، رژیم غذایی، داروهای استروئیدی و احتمالاً بیماری قند در بزرگسالان باشد، شخص مبتلا به این بیماری (تشنگی) عطش زیاد برای خوردن آب دارد.

برخی عوامل دیگر عبارتند از:

مسمومیت با آنتی کولینرژیک ها

  • پرنوشی روانی(اولیه)
  • افزایش اسمولاریتی مایع خارج سلولی.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Polydipsia». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در آگوست ۲۰۱۹.