ادم مغزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ادم مغزی
CT brain tumor.jpg
Edema (darker areas) surrounding a secondary brain tumor.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصعصب‌شناسی
آی‌سی‌دی-۱۰G93.6
آی‌سی‌دی-9-CM348.5
دادگان بیماری‌ها2227
سمپD001929

ادم مغزی به معنی تجمع آب در فضای داخل سلولی یا خارج سلولی در مغز است.

فشار داخل جمجمه‌ای (ICP)[ویرایش]

فضای داخل جمجمه فضای بسته‌ای است که قابلیت اتساع ندارد . خون از سرخرگ به داخل حفره مغز وارد و از طریق سیاهرگ خارج می‌گردد. محتویات داخل کاسه جمجمه شامل این موارد می‌باشد :

۱ - بافت خود مغز که به‌طور متوسط در بزرگسالان ۱۴۰۰ gr وزن دارد .

۲ – جریان خون داخل مغز که ‎ ۷۵ cc در ثانیه‌است .

۳ – مایع مغزی نخاعی (CSF) که ‎ ۷۵ cc است .

فشار داخل جمجمه (ICP) ناشی از این سه جزء می‌باشد.حد نرمال آن(‎ ۱۰ – ۲۰ mmHg) است . برای اینکه ICP در این حد حفظ شود لازم است تعادل بین این سه جزء پایدار باشد . در صورت تغییر حجم یکی از این سه عامل معمولاً حجم یا مقدار دو عامل دیگر نیز تغییر می‌یابد تا ICP در حد نرمال حفظ شود . البته توانایی بافت مغز نسبت به دو عامل دیگر در فشرده شدن و کاهش حجم آن کمتر است لذا عمده تغییرات در حجم خون یا CSF ایجاد می‌شود .

علل ادم مغزی[ویرایش]

۱. ادم وازوژنیک ناشی از آسیب به سد خونی مغزی (BBB) : ادم ناشی از فشار خون بالا، تومور مغزی و صعود به ارتفاع در این گروه بحث می‌شوند.

۲. ادم سیتوتوکسیک : ناشی از اختلال عملکرد سلولهای نوروگلیا مانند مسمومیت با ایزونیازید و هگزاکلروفن، سندرم رای، هیپوترمی، انسفالوپاتی و ایسکمی.

۳. ادم اسموتیک : ناشی از کاهش فشار اسمزی پلاسما مانند هیپوناترمی، دیابت بی مزه، همودیالیز و اصلاح سریع هایپرگلیسمی در کمای دیابتی.

۴. ادم بافت بینابینی : اغلب در هیدروسفالی حاملگی دیده می‌شود.

درمان[ویرایش]

اگر درمان محافظه کارانه مانند تجویز مانیتول و مدر، سرم سالین هایپرتونیک و ... جواب نداد ممکن است مداخله جراحی برای کاهش فشار داخل جمجمه‌ای و اجتناب از فتق مغزی ضروری باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

فشار داخل جمجمه‌ای

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • بیماریهای مغز و اعصاب امینوف ویرایش ۲۰۰۲