بیماری گریوز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Graves' disease
بیرون‌زدگی چشم‌ها و آشکار شدن سفیدی چشم‌ها در بیماری گریوز
آی‌سی‌دی-۱۰ E05.0
آی‌سی‌دی-۹ 242.0
اُمیم 275000
مدلاین پلاس 000358
ای‌مدیسین med/929 ped/899
سمپ D006111

گریوز یا بیماری بازدو ( Graves-Basedow disease) نوعی پرکاری اتوایمیون تیروئید است که معمولاً همراه بااگزوفتالمی (بیرون زدن چشم از حدقه) است. گریوز به صورت هیپرپلازی سلول‌های تیروئیدی تظاهر پیدا می‌کند و در اثر تقلیدی انتی بادی IgG بر روی گیرنده هورمون محرک تیروئید (TSH) و فرایند آپپتوزیس در تیروسیت‌ها ایجاد می‌شود.[۱] . هیپرتیروئیدی در بیماری گریوز ناشی از اثر مهاری بر روی TSH است که آنتی‌بادی TPO را فعال می‌کند .[۲]

شیوع[ویرایش]

این بیماری در حدود ۲٪ زنان و ۲/۰٪ مردان را گرفتار می‌کند[۳].نسبت شیوع بیماری در افراد مذکر به مونث، يک به ده می باشد. سن آغاز بیماری اغلب 20 تا 50 سالگی است و ابتلا به این بیماری قبل از بلوغ نادر است.

تظاهرات بالینی[ویرایش]

تظاهرات بالینی گریوز به صورت بزرگ شدن منتشر و یکنواخت غده تیروئید است که حجم آن را به ۲ تا ۳ برابر طبیعی می‌رساند همچنین سفت شدن آن و حتی گاهی شنیده شدن بروئی بر روی غده که به دلیل افزایش میزان عروق غده و جریان خون بسیار فعال آن است از تظاهرات بیماری گریوز می‌باشد.[۴] همچنین اغلب گزروفتالمی یا بیرون زدگی چشم از کاسه چشم و علائم پرکاری تیروئید مانند افزایش ضربان قلب ، عدم تحمل نسبت به گرما ، ضعف عضلانی ، لاغر شدن ، ریزش مو ، تعریق و کمخوابی بروز میکند.

درمان[ویرایش]

درمان طبی (مانند متی مازول و پروپیل تیواوراسیل ) ، درمان با ید رادیواکتیو و جراحی گزینه های درمان هستند. ميزان پاسخ به درمان در درمان طبی حدود 50% و در درمان با يد راديواكتيو حدود 80% بود كه اختلاف واضحی را نشان مي داد. در كسانی كه از يد راديواكتيو استفاده كرده بودند، ميزان هيپوتيروئيدي در يك پيگيری يك ساله حدود 50% بود

جستارهای وابسته[ویرایش]

پرکاری تیروئید

منابع[ویرایش]

  1. Leblond C.P., Fertman M.B., Puppel I.D., Cur-tis G.M. Radioiodine autography in studies of human goitrous thyroid glands. Arch Pathol Lab Med.۱۹۴۶;۴۱:۵۱۰.
  2. Sethi R., Blackburn P., Graves Disease. Medi-cal Conditions. Published by NHS, London,2005.
  3. Harvey R.D., McHardy K.C., Reid I.W., Paterson F., Bewsher P.D., Duncan A.,Robins P. Measurement of bone collagen degradation in hyperthyroidism and during thyroxine replace-ment therapy using pyridinium cross-links as specific urinary markers. J Clin Endocrinol Metab ۱۹۹۱;۷۲:۱۱۸۹-۱۱۹۴.
  4. اردلان محمدرضا. بیماری گریوز (Graves). مجله دانشگاه علوم پزشکی کردستان سال دوم، شماره هشتم، تابستان ۷۷، صفحات: ۳۸-۲۹.