دیسکینزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیسکینزی
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصصعصب‌شناسی
آی‌سی‌دی-۱۰G24.9
آی‌سی‌دی-9-CM333.8
دادگان بیماری‌ها17912
پیشنت پلاسدیسکینزی
سمپD020820

دیسکینزی (Dyskinesia) یک اختلال حرکتی است که اغلب شامل کندی حرکات ارادی یا حرکات مکرر غیر ارادی مانند تیک و کره است.

علل[ویرایش]

دیسکینزی گاه ناشی از علل حاد است مانند دیستونی حاد و عوارض دارویی مانند لوودوپا گاه مزمن مانند بیماری‌های عصبی مانند پارکینسون، اختلالات روانی مانند سایکوز و اختلال خلقی، عوارض داروهای آنتی سایکوتیک به خصوص نسل اول با عوارض خارج هرمی بالا مانند هالوپریدول

دیسکینزی دارویی و تاخیری (Tardive Dyskinesia)[ویرایش]

دیسکینزی تاردیو یا تاخیری (Tardive Dyskinesia) به حرکات مکرر غیر ارادی دائمی و یک شکل (Steretypic) گفته می‌شود که بعلت داروهای بلوک‌کننده گیرنده دوپامین (DRA) ایجاد شود. علائم این بیماری می‌تواند شامل دیستونی (Dystonia)، پرش‌های عضلانی یا میوکلونوس (Myoclonus)، لرزش یا ترمور (Tremor)، تیک (Tic)، و بی قراری و نیاز به حرکت دائمی یا آکاتیژی (Akathisia) باشد. تمامی علائم در یک بیمار ممکن است دیده نشوند. علت اینکه به این بیماری عنوان تاخیری (Tardive) داده می‌شود این است که اولاً معمولاً بلافاصله پس از مصرف دارو رخ نمی‌دهد و ثانیاً حتی با قطع داروی مقصر نیز معمولاً ادامه می یابد (و گاهی حتی تشدید می‌شود). این بر خلاف دیستونی حاد (Acute Dystonia) و آکاتیژی حاد (Acute Akathisia) است که با همین داروها رخ میدهند ولی معمولاً در عرض چند ساعت یا چند روز از شروع مصرف این داروها بروز میکنند و در عرض چند ساعت یا چند روز از بین میروند یعنی تاخیری نیستند.

درمان[ویرایش]

درمان دیسکینزی به عامل ایجادکننده مرتبط است اصولاً در دیسکینزیهای دارویی حاد با قطع دارو علائم از بین میروند ولی دیسکینزی دارویی تاخیری بسختی به درمان پاسخ مناسب میدهد؛ بنابراین بهترین کار این است که تا حد ممکن از مصرف داروهای مقصر اجتناب شود و در صورت لزوم با حداقل دوز و حداقل مدت ممکن مصرف شوند، و حتی المقدور داروهای آتیپیک ترجیح داده شوند.

داروهایی که ممکن است در درمان این بیماری بکار روند: والپروات سدیم (Valproate Sodium)، کلونازپام (Clonazepam)، گاباپنتین (Gabapentine)، لاموتریژین (Lamotrigine )، خود داروهای آنتی سایکوتیک ولی از نوع آتیپیک (نظیر کلوزاپین و کوئتیاپین یا سروکوئل)، تترابنازین (Tetrabenazine or Revocon)، و تارویل (Tarvil).

جستارهای وابسته[ویرایش]

داروهای آنتی سایکوتیک

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی