پرش عضلانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماهیچه‌لرزه
طبقه‌بندی بین‌المللی-۱۰R25.3
طبقه‌بندی بین‌المللی-۹781.0
دادگان بیماری‌ها18832
مدلاین‌پلاس003296
سمپD005207

ماهیچه‌لرزه[۱] یا فاسیکولاسیون (به انگلیسی: Fasciculation) به پریدن ضعیف و موزون ماهیچه در حین انقباض‌های تقریباً غیرارادی یا ناشی از طرز استقرار بدن گفته می‌شود.

ماهیچه‌لرزه عبارت است از انقباض‌های مکرر و خود به خودی یک یا چند واحد حرکتی.[۲] این حالت نشان دهنده ارسال پیام عصبی غیرطبیعی از یک نورون حرکتی تحتانی به تمام فیبرهای ماهیچه‌ای آن واحد حرکتی است. ماهیچه‌لرزه‌ها از روی پوست قابل مشاهده بوده که ممکن است به مدت نیم تا دو ثانیه به طول انجامند.[۳] این انقباضات خود به خودی ماهیچه را می‌توان از طریق الکترومیوگرافی (EMG) از روی پوست به واسطه دو الکترود، از طریق منحنی تغییرات پتانسیل‌های الکتریکی (ولتاژ) ایجاد شده که ماهیچه‌نگاشت برقی (الکترومیوگرام) نامیده می‌شود، بررسی نمود. ماهیچه‌لرزه در الکترومیوگرام که از روی پوست ماهیچه ثبت می‌شود، پتانسیل‌های دوره‌ای ضعیف را نشان می‌دهد.

جهت بررسی وجود یا عدم وجود پتانسیل‌های تارلرزه (فیبریلاسیون) ماهیچه، از الکترومیوگرافی بواسطه یک الکترود سوزنی که به داخل ماهیچه می‌رود، استفاده می‌گردد.

علل[ویرایش]

برخی از عواملی که ممکن است باعث ایجاد ماهیچه‌لرزه شوند عبارتنداز:

پانویس[ویرایش]

  1. برابرنهاده فرهنگستان زبان فارسی.
  2. برزکار، ابراهیم. ص ۴۱
  3. میناگر، علیرضا و وثوق آزاد، ژاک. ص ۶۴

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • میناگر، علیرضا و وثوق آزاد، ژاک. ترجمه: نوروآناتومی پایه و کاربردی پروفسور فیتزجرالد. انتشارات دانش پژوه.
  • برزکار، ابراهیم. ساختار و عملکرد سیستم عصبی-عضلانی. تحت نظارت:دکتر حسن عشایری. با همکاری:دکتر مسیب برزکار. چاپ اول. بهار ۱۳۸۵.ISBN 964-06-7688-8
  • Arthur C. Guyton,M.D. Textbook of medical physiology. Saunders company. ISBN 0-7216-1260-1