اختلال رشد کودک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اختلال رشد بچه به ناتوانی کودکان و شیرخواران از رشدطبیعی گفته می‌شود. تا زمانی که تشخیص خاصی برای توجیه این مشکل نباشد از اصطلاح اختلال رشد بچه صحبت می‌شود سنی که این بیماری آن رادربرمیگیرد ۵-۱سالگی است .

علائم شایع[ویرایش]

دور سر، وزن و قد این کودکان به‌طور طبیعی رشد نمی‌کند. مهارتهای حرکتی این گونه کودکان از جمله چرخیدن در تخت ونشستن وایستادن و راه رفتن معمولاً" دیرتر از حالت طبیعی سایر کودکان ظاهر می‌شود. مهارتهای ذهنی و اجتماعی مانند صحبت کردن، رابطهٔ اجتماعی و غذا خوردن بدون کمک دیگران و اختیار ادرار و... نیز غالباً" از حالت طبیعی و نرمال خود به تآخیر میفتد

علل[ویرایش]

در بعضی از این کودکان مقصر اصلی خود کودک نیست بلکه عدم تغذیهٔ مناسب کودک به وجود می ایدو علت اصلی بروز این مشکل معمولاً" به مشکلات جسمی مانند گوارشی یا به دستگاه عصبی مربوط می‌شود.

عوامل تشدیدکنندهٔ بیماری[ویرایش]

نوزاد زود رس یا بیمار بی‌تجربگی والدین محیط عاطفی نامناسب و عدم رسیدگی به بچه بیماری‌های مزمن مثل نارسایی کلیه یا عفونت مزمن بیماریهای ژنتیکی مثل نشانگان داون سوءتغذیه محیط زندگی شلوغ یا غیر بهداشتی بیماری‌های غدد مثل غدهٔ تیرویید و... شیر خواری که نا هنجاری جسمی دارد.

پیشگیری[ویرایش]

برای پیشگیری ازچنین بیماری‌هایی بایدکودک خود رابه طور مرتب به پزشک یا مراکز درمانی برد ومحیط زندگی سالم و ارامش بخش برای آن‌ها فراهم اورد و والدین خوبی برای آن‌ها شد.

عواقب مورد انتظار[ویرایش]

اگر اختلال رشد بچه براثربی توجهی وبی تجربگی یامشکلات روانی والدین باشد به نظرمیرسد که می‌توان بااموزش به آن‌ها ازبروز چنین حوادثی جلوگیری کرد همچنین اگر این بیماری بر اثر یک اختلال زمینه‌ای مانند سوءتغذیه باشد بهبودی بیماری بستگی به این دارد که این اختلال زمینه‌ای قابل درمان باشد یا خیر.

عوارض احتمالی[ویرایش]

این بیماری می‌تواند عوارض سوئی رابه همراه داشته باشدمانند کوچک باقی ماندن کودک ناتوانی ومعلولیت دائمی ذهنی وعاطفی یا جسمی وکودک از لحاظ رشدونمو نیز دچار نقض خواهد شد.

درمان[ویرایش]

  • اصول کلی

برای درمان این گونه کودکان ابتدا از اقدامات تشخیصی از جمله اندازگی مکرر قد وزن دورسر کودک ازمونهای سنجش توانی‌های ذهنی و روانی مثل ازمون دنور که معیاری ازرشدونمو بچه به دست می‌دهد وازمایش خون که مهم‌ترین بررسی بررسی هورمونی عکس برداری از مچ دستها برای تعیین سن استخوانی کودک که معیار خوب ومناسبی برای تعیین رشد کودک به‌شمار می اید.

  • والدینی که نمی‌توانند به خوبی با کودک خود رابطهٔ عاطفیبر قرار کنند می‌توان آن‌ها راتحت روان درمانی یا مشاوره قرار داد.
  • والدین باید کتابهای مخصوص بچه داریو بزرگ کردن کودک را بخوانند یا برای اموزش به کلاسهای مربوطه بروند یا از یک پرستار خانه در امر مربوطه کمک بگیرند.

داروها[ویرایش]

داروی خاصی برای درمان کودکان تجویز نمی‌شود .اگر یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد که منجر به این بیماری شده امکان دارد داروی لازم آن بیماری تجویز شود. همچنین با دادن ویتامینها، مواد معدنی و سایر نیازهای تغذیه‌ای کودک سعی در کاهش عوارض می‌شود.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری[ویرایش]

هیچگونه محدودیتی برای فعالیت در زمان بیماری وجود ندارد.

رژیم غذایی[ویرایش]

برای کودک یک رژیم غذایی مناسب و متعادل تهیه کنید . اگر عدم رشد کودک بر اثر سوءتغذیه باشد باید رژیم غذایی مخصوص ان بیماری تجویز شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]