توهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
توهم
August Natterer Meine Augen zur Zeit der Erscheinungen.jpg
My eyes at the moment of the apparitions by August Natterer.
طبقه‌بندی و منابع بیرونی
تخصص روان‌پزشکی، medical psychology، روان‌درمانی
آی‌سی‌دی-۱۰ R44
آی‌سی‌دی-9-CM 780.1
دادگان بیماری‌ها 19769
مدلاین پلاس 003258
پیشنت پلاس توهم
سمپ D006212

توهم یا به فارسی پریشان‌پنداری به دو صورت حسی و اطلاعاتی می‌باشد:

۱- حسی: درک اشتباه یکی از حواس پنجگانه است که در فقدان یک محرک خارجی مربوط به آن حس به وجود می‌آید و توسط شخص درک می‌شود.[۱] مثلاً فرد فکر می‌کند که صدای حرف زدن فرد دیگری را در تنهایی می‌شنود یا او را می‌بیند. برای اینکه یک ادراک توهم محسوب شود، دو معیار لازم است: اول اینکه به صورت یک ادراک واقعی حس می‌شود و نه به صورت یک تصور و دوم اینکه به نظر می‌رسد که از دنیای خارج شخص نشأت می‌گیرد. در صورتیکه یک تجربه ادراکی فقط یکی از دو معیار لازم را داشته باشد، آن گاه توهم کاذب نامیده خواهد شد. اغلب توهم جزئی از علائم یک بیماری مانند سایکوز است.

۲- اطلاعاتی: درک اشتباه یکی از حواس پنجگانه دربارهٔ وجود درد یا لذت یا عدم وجود حس

یک نوع توهم ادراکی نیز داریم که بخاطر باورها واعتقادات غلط وغیر واقعی نسبت به مساعل و دنیای اطرافمان است و مقدار زیادی از عمرمان را در آن بسر میبریم

توهم در افراد سالم[ویرایش]

گاهی در افراد سالم هم در هنگام به خواب رفتن یا برخاستن از خواب، توهم ایجاد می‌شود. توهم‌های هنگام به خواب رفتن را توهم هیپناگوژیک و توهم‌های هنگام برخاستن از خواب را توهم هیپناپومپینگ می‌گویند. این توهم‌ها معمولاً بسیار کوتاه و ساده می‌باشند و مثلاً به صورت شنیدن صدای زنگ یا نام شخص به وجود میایند. توهم ممکن است در قالب تصویر یا یک محرک جسمی در ذهن یا واقعیت به وجود اید . ناگفته نماند که برخی از توهمات واقعی و برخی در اثر کم خوابی است .

پانویس و منابع[ویرایش]

  1. Kaplan & Sadock, Clinical Psychiatry, 2001.