پاپی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پاپی کوتاه شده پاپیر[۱] به معنی کنار و پیرامون پیر، نام یکی از ایلات مستقل لر ساکن جنوب لرستان و شمال خوزستان است.[۲] پراکندگی جمعیتی پاپی‌ها به گونه‌ای است که در جنوب استان لرستان و بخش‌هایی از شمال خوزستان و گروهی در بویر احمد ساکن هستند.[۱] پاپی‌ها از نظر فرهنگ و آداب و رسوم نزدیکترین ایل لر کوچک به لرهای بختیاری می‌باشند.[۱]

سکونتگاه[ویرایش]

سکونتگاه اصلی ایل، بخش پاپی در جنوب لرستان و همچنین شمال خوزستان است. از دیگر سکونتگاه‌های ایل پاپی می‌توان به بخش الوار گرمسیری و شهرستان اندیمشک و دزفول و همچنین گتوند در استان خوزستان و شهرستانهای دورود ، ازنا، بروجرد در استان لرستان اشاره کرد.[۳]

طوایف[ویرایش]

این ایل شامل ۲۴ طایفه است؛ که هر طایفه به چندین تیره تقسیم می‌شود[۳] عمده طوایف ایل پاپی عبارتند از: هادی، مرادی، مدهنی، کشوری، نخود، مالزیری، بگری، صاد، لونی ،ناصری، زهره، درویشوند، یاقوند،بگ بگ، بلهیل، لیریایی، خورشیدوند، سیرمی ، گیمدی وند، سعدی وند، دوزقی، شیخ، خدمه، حیدری، موزونی و برخی مهاجر از طوایف بختیاری و گراوندو ساکی در این ایل آمیخته و همدل و هم فرهنگ شده اند.

جمعیت[ویرایش]

طبق آخرین سرشماری عشایری ایران در سال ۱۳۶۶جمعیت چادرنشینان پاپی بالغ بر۱٫۱۶۶ خانوار برآورد شده است.[۴] که البته این سرشماری شامل نزدیک به حداکثر بیست درصد از جمعیت اصلی ایل پاپی بوده است. زیرا ایل پاپی از طوایف و تیره های مختلفی تشکیل شده است که اکثر آنها نام خانوادگی رسمی و ثبت شده غیر از کلمه پاپی دارند. و در دلیل دوم اینکه جمعیت سال ۱۳۹۶ نسبت به ۱۳۶۶ بسیار تفاوت دارد.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ سگوند، اردشیر. پایگاه مجلات تخصصی نور نگاهی ژرف‌تر به ایل پاپی. کیهان فرهنگی، ۱۳۷۸. ۵۸ تا ۶۱. بازبینی‌شده در ۱۳ خرداد ۱۳۹۲. 
  2. «پاپی». لغتنامه دهخدا. بازبینی‌شده در ۳ ژوئن ۲۰۱۳. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ رخشا، معصومه. پایگاه مجلات تخصصی نور آیین سوگ و مویه در ایل پاپی. کیهان فرهنگی، ۱۳۷۸. ۲۶ تا ۳۱. بازبینی‌شده در ۱۳ خرداد ۱۳۹۲. 
  4. پاپی، مرادحسین. شناخت ایل پاپی. قم