پاپی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پاپیکوتاه شده پاپیر به معنی پیرامون و در کنار پیر [۱]، نام یکی از طوایف لر است که بخشی از ایل بالاگِریوِه به شمار می‌روند[۲] سکونتگاه این طایفه در جنوب لرستان و شمال خوزستان است.[۳] پراکندگی جمعیتی پاپی‌ها به گونه‌ای است که در جنوب استان لرستان و بخش‌هایی از شمال خوزستان و گروهی در بویر احمد ساکن هستند.[۱] پاپی‌ها از نظر فرهنگ و آداب و رسوم نزدیکترین ایل لر کوچک به لرهای بختیاری می‌باشند.[۱]

سکونتگاه[ویرایش]

سکونتگاه اصلی ایل، بخش پاپی در جنوب لرستان و همچنین شمال خوزستان است. از دیگر سکونتگاه‌های ایل پاپی می‌توان به بخش الوار گرمسیری و شهرستان اندیمشک و دزفول و همچنین گتوند در استان خوزستان و شهرستانهای خرم آباد، دورود، ازنا، بروجرد در استان لرستان اشاره کرد.[۴]

تیره‌ها[ویرایش]

این طایفه شامل ۳۷ تیره است؛ که هر تیره به چندین تیره کوچکتر تقسیم می‌شود[۴] عمده تیره‌های طایفه پاپی عبارتند از: شهمرادی(شمه) حیدری، باقری، هادی، مرادی، مدهنی، کشوری، نخود، مالزیری، بگری، صاد، ناصری، زهره، درویشوند، یاقوند، بگ بگ، بلهیل، لیریایی، خورشیدوند، سیرمی، نصیری، مهدی خانی، گیمدی وند، منجری، شیخ، کومینه، بلوچی، سعدی وند، دوزقی، خادم (خدمه)، للرینی، لوونی، بزرکی، باولنگی، تووه‌ای، کرناسی، جعفری، موزونی، کرنوکر، و برخی مهاجر از طوایف بختیاری و گراوند و ساکی در این طایفه آمیخته و همدل و هم فرهنگ شده‌اند.

جمعیت[ویرایش]

طبق آخرین سرشماری عشایری ایران در سال ۱۳۶۶جمعیت چادرنشینان پاپی بالغ بر ۱۱۶۶۰ خانوار برآورد شده‌است.[۵] البته این رقم، رقم دقیق نیست به علت آنکه در آن زمان ضریب خطا در سرشماری زیاد بوده همچنین تعداد کمی از این ایل دارای فامیلی پاپی است. اما در سرشماری های محلی جمعیت هر طایفه بین ۳۰۰۰تا۵۰۰۰ خانوار است.

جستارهای مرتبط[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ سگوند، اردشیر (۱۳۷۸). پایگاه مجلات تخصصی نور نگاهی ژرف‌تر به ایل پاپی مقدار |پیوند= را بررسی کنید (کمک). کیهان فرهنگی. ص. ۵۸ تا ۶۱. دریافت‌شده در ۱۳ خرداد ۱۳۹۲.
  2. «پاپی». دانشنامه جهان اسلام. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹.
  3. «پاپی». لغتنامه دهخدا. دریافت‌شده در ۳ ژوئن ۲۰۱۳.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ رخشا، معصومه (۱۳۷۸). پایگاه مجلات تخصصی نور آیین سوگ و مویه در ایل پاپی مقدار |پیوند= را بررسی کنید (کمک). کیهان فرهنگی. ص. ۲۶ تا ۳۱. دریافت‌شده در ۱۳ خرداد ۱۳۹۲.
  5. پاپی، مرادحسین. شناخت ایل پاپی. قم