ایل زعفرانلو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ایل زعفرانلو یکی از ایل‌های کرد ایران و ایلی کوچ نشین در استان آذربایجان غربی است که محل قشلاق آنها شاهین‌دژ و محل ییلاق آنها شمال غرب شهرستان شاهین‌دژ در ارتفاعات سلیم خان قرار دارد. این ایل پنجمین ایل منطقه آذربایجان بعد از جلالی و میلان و هرکی و مامش از لحاظ خانوار می‌باشد.

زعفران لو افزون بر اینکه نام ایلی است نام قومی در شهرستان است که دارای فرهنگ و آداب و رسوم و گویش کرمانجی خاص خود هستند.


ایل شقاقی- یکی از ایلات کرد از مناطق شمال کردستان (کردستان ترکیه ) که حدود محل سكونت شان استانهاي ماردین و اورفا ودیاربکر بوده و بعد از پايان جنگ امپراطوری عثمانی در منطقه بالکان ،دولت عثماني جنگجویان کردی راكه در جنگ شركت داشتند را به منظور جلوگیری از شورش انها علیه دولت به مناطقی در اذربایجان ایران تبعید كرد که گاهاً به کردهای بالکانلو یا بلوکانلو نیزهم معروف بودند و دلیل این نامگذاری هم به کردهایی که در جنگ بالکان حضور داشتن گفته میشد و داراي طوايف مختلفي ازجملهشا طایفهطرانلو شاطرانلو، وخالتانلو ، کلوکشانلو ، هو یر انلو ، مونتانلو ، نصر انلو ( اصلان لو) ودلیکانلو بلوکانلو و ... غیره بودند . این ایل پس از ورود به ایران مانند بقیه اقوام ساکن در ایران شیعه شدند که در شهرهاي سراب هشترود و ميانه و خلخال ساكن بودند و در طول تاريخ هم در كنار لشكريان شاه عباس صفوي و نادر شاه و همچنين قاجار و پهلوي در جنگها حضور داشتند اما به دليل پراكندگي در بين اذري زبانها به مرور هويت اذري به خود گرفته اند اما تعداد کمی از آنها در شهرستان خلخال بخش سنجبد شرقی (حدود بیست روستا به نامهای ميل آغاردان ، بلوكانلو ،مصطفی لو ، پير انلو ، اوجغاز ، مورستان ، گلستان عليا ، حاجي آباد ، گلستان سفلي ، لنبر ، نواشنق ، آقبلاغ كرد ، غفور آباد ،‌ كالار ، چلنبر ، داودخاني ، خداقلي قشلاق ،دليلر ، النکش ، زاویه کرد ) و چند روستا در بخش شاهرود خلخال وهمچنین چهل درصد جمعیت شهر خلخال هنوز به زبان کردی کرمانجی سخن میگویند .

از نظر خویشاوندی هیچ ارتباطی بین کردهای شقاقی (بالکانلو) با کردهای رودبار گیلان و خراسان وجود ندارد که گاها در بعضی جاها دیده میشود چون که کردهای رودبار و خراسان از مناطق بین دریاچه ارومیه تا دریاچه وان به مناطق یاد شده کوچ داده شدند که هدف از این کار، جلوگیری ازهجوم ترکمن ها به شمال غرب ایران بود و همچنین از همکاری احتمالی سران کرد با دولت عثمانی علیه صفویان جلوگیری میکرد.

نشیمن گاه[ویرایش]

این قوم در شمال خاوری شاهین‌دژ و روستاهای اطراف می‌نشینند. اما در زمان سلجوقیان تنها در ترکیه و عراق بسر می‌برده‌اند و گفته می‌شود که از ایل‌های تشکیل دهنده کنفدراسیون چمشگزک بوده‌اند. شماری از این ایل در زمان صفویه به آذربایجان و سپس خراسان کوچ داده شدند.

خراسان[ویرایش]

در نیشابور، قوچان، درگز، چناران و مشهد ساکن هستند.

آذربایجان[ویرایش]

در شهرستانهای آذربایجان غربی و در حدود هزار خانوار در شاهین دژ در روستاهای الی بالتا، کران قزل قیه علیا، سفلی، وسطی، اوزن، قره تپه به سر می‌برند.

تیره موصولانلو که به زبان و لهجه خاص خود تکلم دارند و در روستاهای قلعه قورینه، قره زاغ، اوتاقلو و خانقلو و … پراکنده شدند. این تیره از عراق به آذربایجان و منطقه شاهین دژ مهاجرت نموده‌اند.

ترکیه[ویرایش]

گفته می‌شود که هنوز در شهرستان چمشگزک و یا نواحی مرزی میان ترکیه، سوریه و عراق و پیرامون زندگی می‌کنند. دیر زعفران در استان ماردین یکی از این نواحی می‌تواند به شمار رود.

عراق[ویرایش]

گویند که در زمان اتحاد کردستان عثمانی که کردستان عراق و ترکیه را در بر می‌گرفته‌است، گروهی از ایشان را از زاخو عراق به ایران کوچ داده‌اند؛ که شاید موصولانلو‌ها از ایشان باشند.

ریشه شناسی نام[ویرایش]

  • گفته می‌شود که در زمان سلجوقیان در ترکیه و عراق بسر می‌برند و با نام چمشگزک شناخته می‌شده‌اند.
  • شاید به دلیل سکونت در ناحیه دیرزعفران در سرزمین شام، جنوب ترکیه و شمال سوریه (حدود ماردین و قامشلی)، این نام را گرفته‌اند. به معنی بومیان زعفران یا همان بومیان دیر زعفران
  • شاید هم نامشان برگرفته از ظفر باشد (ظفرانلو) که پیروزمند معنی می‌دهد.

گویش[ویرایش]

گویش کرمانجی آنها با ظفرانلوهای کوچانده به خاور از جمله استان خراسان شمالی تفاوتی ندارد. افراد این قوم علاوه بر گویش کرمانجی به زبان تُرکی هم تسلط دارند.

باور[ویرایش]

دارای مذهب شیعه و دوازده امامی اند که در ترکیه علوی خوانده می‌شوند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • استفاده از سایت www.shahindezh.com

پیوند درونی[ویرایش]