ایل کاکاوند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ایل کاکاوَند (کاکَه‌وَند) یکی از طوایف گروه دلفان [۱][۲][۳] است که به زبان لکی تکلم می‌کنند.[۱][۲][۳] آرنولد تالبوت ویلسون در یک گزارش ارتش محرمانه بریتانیایی، در سال۱۹۱۲ ایل کاکاوند را پرطرفدارترین قبایل لک دانست که به راحتی برای حمله به کرمانشاه و مسیرهای اصلی تجارت، اقدام می‌کردند را معرفی کرد.[۱][۲][۳] این ایل ساکن استان کرمانشاه و لرستان است.[۴][۵] مذهب کاکاوندها شیعه است اما گروهی از آنان پیرو آیین اهل حق هستند.[۱][۳] گستره سکونت ایل در استان کرمانشاه، شهرستان هرسین و شهرستان صحنه واستان لرستان، شهرستان دلفان می‌باشد. لهجه کاکاوندی به عنوان اصیل‌ترین و غلیظ‌ترین لهجه زبان لکی شناخته شده‌است.[۶] بخش دیگری از کاکاوندها در استان قزوین[۱] و کردستان عراق ساکن هستند.[نیازمند منبع]

پراکندگی

تمرکز اصلی کاکاوندها در کوهستان کاکاوند شهرستان دلفان و منطقه شهری هرسین می‌باشد اما به‌طور چشمگیری در دشت بیستون و شهرهای صحنه، کنگاور، نورآباد، دشت دینور و مناطق حاشیه شرقی کلانشهر کرمانشاه (شهرک‌های کیانشهر، آریاشهر و جعفرآباد) زندگی می‌کنند همچنین در قصباتی از روستاهای رودبار الموت و شهر قزوین و محلاتی از شهر خانقین و کلار واقع در منطقه خودگردان کردستان عراق حضور دارند، خانواده‌هایی از تیره باریکوند ایشان حدود دویست سال است به صورت تبعیدی در دشت سیلاخور و روستاهای جنوبی شهرستان بروجرد ساکن هستند.

طایفه‌ها (تیره‌ها)

 1. علی
 2. غیب غلام (خی خولام)
 3. تاجدینوند (تارزینن)
 4. باریکوند (باریه کن)
 5. ولدوند (وه لین)
 6. مراد
 7. مظفروند (میفرن)

پانویس

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ «KĀKĀVAND». Encyclopædia Iranica. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ مه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ از جغرافیای سیاسی کیهان ص ۶۱ و ۶۸.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ «دلفان». دانشنامه جهان اسلام. دریافت‌شده در ۲۶ مارس ۲۰۱۶.
 4. مرادخانی، صفیه (۱۳۹۰). آیین سوگواری در ایل کاکاوند. نشریه فرهنگ مردم ایران. ص. ۹۳. پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 5. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ ژوئیه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰.
 6. «کاکاوند». لغتنامه دهخدا. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴.