دشمن‌زیاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دشمن زیاری یکی از ایلات اصیل لر بویراحمدی هست همچنین در ممسنی نیز طایفه ای به نام دشمن زیاری وجود دارد که احتمال قرابت با طایفه ی دشمن زیاری بویراحمدی دارد [۱] ایل دشمن زیاری ساکن فارس و کهگیلویه و بویر احمد از طایفه‌‌های گشتاسبی، الیاسی، شیخعالی، سلطانعلی، بویری، قلندری، نویی، شیخ جابری و سادات تابعه (سادات راک و چغل، سادات مشهدی، سادات نورالدین عباس,سادات کوشک ابول,سادات کلات) تشکیل شده‌است.

این خاندان هم‌اکنون در همه جای ایران کم و بیش زندگی می‌کنند اما بیشتر در استان کهگیلویه و بویر احمد و منطقه‌ای به نام دشمن زیاری در شهرستان ممسنی استان فارس و بخش بیضا از شهرستان سپیدان و بخش چنارشاهیجان ،روستای قندیل استان فارس هستند که از قدیم در این منطقه بودند.و اجداد دشمن‌زیاری‌ها آل‌بویه هستند. پسران بویه در زمان مرداویج به دست پادشاه زیاری‌ها، به نام خود سکه زدند و مرداویج را شکست دادند و حکومت آل‌بویه را تأسیس نمودند. نام دشمن‌زیاری به خاطر تعقیب خاندان آل‌زیار بر آنان نهاده شد. در حال حاضر مردم این طایفه به زبان لری تکلم می‌کنند.

دشمن‌زیاری‌های کهگیلویه و بویراحمد در سه شهرستان بویراحمد، کهگیلویه و گچساران زندگی می‌گذرانند اما بیشتر در شهر دهدشت و در منطقهٔ کلات دشمن زیاری در کنار رود زیبای مارون و در منطقه جوکار بویر احمد در لا به لای کوه‌های سر به فلک کشیدهٔ زاگرس زندگی می‌کنند. شغل بیشتر مردم کلات کشاورزی و و باغبانی است. از دیگر روستاهای دشمن زیاری که در تاریخ جنگهای کهگیلویه از آن و دلاور مردانش بسیار یاد شد می‌توان به روستای قلعه دختر. جوکال.گچی. آبریز. زیرنا. بیدانجیر. سردره. راک. لیرکک؛ و غیره نام برد بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی از جمله قطب‌های کشاورزی استان است که محصول اصلی آن انگور،بادام،گردو، گندم ، جو و برنج است همچنین آب و هوای خاص این منطقه زمینه را برای عمل آوردن چند نوع از مرغوب‌ترین گونه‌های انگور فراهم کرده‌است به صورتی که قسمت زیادی از اراضی این منطقه به پرورش انگور اختصاص دارد. این بخش دارای روستاهای بزرگی از جمله کلاه سیاه، مشایخ، باباصالحی، دهگپ، بلوطک، سرنجلک، توکل آباد (تیکل) ،چشمه تلخو ،هرایجان، تیرتاج،روبنی ،دره گرگ و گرکدو (بخشی) است. این منطقه ازلحاظ جغرافیایی کوهستانی، جنگلی و بسیار زیبا می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. امان الهی بهاروند، سکندر. پژوهشی دربارهٔ پیوستگی قومی و كسانى هم هستيد كه در روستاى انارستان زندگى ميكنيد پراکندگی جغرافیایی لرها در ایران. تهران: آگاه، آذر 1393. شابک ‎۹۶۴-۳۲۹-۱۳۵-۹.