دشمن‌زیاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دشمن زیاری یکی از ایلات اصیل لر می باشد همچنین در ممسنی نیز طایفه ای به نام دشمن زیاری وجود دارد که احتمال قرابت با طایفه ی دشمن زیاری بویراحمدی دارد [۱] ایل دشمن زیاری ساکن فارس و کهگیلویه و بویر احمد از طایفه‌‌های الیاسی،گشتاسبی شیخعالی، سلطانعلی(جعفری)، بویری، قلندری، نویی، شیخ جابری و سادات تابعه (سادات راک و چغل، سادات مشهدی، سادات نورالدین عباس,سادات کوشک ابول,سادات کلات) تشکیل شده‌است.

این خاندان هم‌اکنون در همه جای ایران کم و بیش زندگی می‌کنند اما بیشتر در استان کهگیلویه و بویر احمد و منطقه‌ای به نام دشمن زیاری در شهرستان ممسنی استان فارس و بخش بیضا از شهرستان سپیدان و بخش چنارشاهیجان ،روستای قندیل استان فارس هستند که از قدیم در این منطقه بودند.و اجداد دشمن‌زیاری‌ها آل‌بویه هستند. پسران بویه در زمان مرداویج به دست پادشاه زیاری‌ها، به نام خود سکه زدند و مرداویج را شکست دادند و حکومت آل‌بویه را تأسیس نمودند. نام دشمن‌زیاری به خاطر تعقیب خاندان آل‌زیار بر آنان نهاده شد. در حال حاضر مردم این طایفه به زبان لری تکلم می‌کنند.

سکونتگاه[ویرایش]

بخش اعظم ایل دشمن‌زیاری‌ در شهرستان کهگیلویه، گچساران، بویراحمد و شهرستان ممسنی زندگی میکنند.

لیرکک دشمن زیاری.jpg


منابع[ویرایش]

  1. امان الهی بهاروند، سکندر (۱۳۹۳). پژوهشی دربارهٔ پیوستگی قومی و كسانى هم هستيد كه در روستاى انارستان زندگى ميكنيد پراکندگی جغرافیایی لرها در ایران. تهران: آگاه. شابک ۹۶۴-۳۲۹-۱۳۵-۹. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 82 (کمک)