بنی تمیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بنی تَمیم بزرگترین قبیله عرب است که بیشتر در شبه‌جزیره عربستان و مناطق همسایه آن زندگی می‌کنند.

نسب این قبیله به جدشان تمیم بن مُر بن اُد بن طابخه بن الیاس بن مُضَر بن نزار بن مَعَد بن عدنان که جد قبائل عدنانی است می‌رسد. اکثریت تمیمیی‌ها در عراق و خوزستان ساکن هستند.

بنی تمیم و ایران[ویرایش]

گروهی از عشایر عرب ایرانی که در استان خوزستان و در ناحیه دشت میشان زندگی می‌کنند هم از این قبیله هستند.[۱]


عشایر تمیمی در روزگار پیش از اسلام هم‌پیمان ساسانیان بودند.[۲] وصلت با خاندان بازرنگی که ساسان همسر خود را از این خاندان گرفته بود ، علت اصلی این هم پیمانی بوده‌است .

[نیازمند منبع]ابن عباس در زمان علی ابن ابی طالب حاکم بصره بود وبر بنی تمیم سخت می گرفت؛ زیرا انان در جنگ جمل جزو یاران عایشه بودند. علی ابن ابی طالب در نامه ای ابن عباس را از این کار نهی نمودند.( بنگریدبه: نهج البلاغه، نامه 18، فیض الاسلام)

  1. کتاب گیتاشناسی ایران، عباس جعفری، جلد سوم،۱۳۸۴
  2. Lecker, Michael. 2005. People, tribes, and society in Arabia around the time of Muḥammad. Burlington, VT: Ashgate. p. 71–76

هم اکنون تمیمی با نژادهای مختلف حتی در مالزی، چین،آلمان،فرانسه،سوئد،کشورهای عربی(بیشتر)،ایران و روسیه هم یافت می‌شوند تمیمی‌های عرب در عرصه جنگ و قدرت توانمند و تمیمی‌های پارسی در عرصه هنرهای نمایشی و تئاتر در زمان یونانیان از پیشرویان هنر بودند،به گونه‌ای که تصور میشداین نسل تا ابد در عرصه‌های هنری فعالیت می‌کند و مالک هنر جهان خواهد شد شیخ این قبیله هم‌اکنون مزاحم مصطفی الکنعان می‌باشد که ساکن در شهر بصره است و محمد حبیب الکنعان که به محمد الکنعان معروف است و شیخ لفته الحربی بزرگترین شیخ بنی تمیم در اهواز میباشد

منابع[ویرایش]