استان خراسان رضوی

مختصات: ۳۶°۱۷′۵۳″شمالی ۵۹°۳۶′۲۱″شرقی / ۳۶٫۲۹۸۰°شمالی ۵۹٫۶۰۵۷°شرقی / 36.2980; 59.6057
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خراسان رضوی)
خراسان رضوی
1 (معماری حرم امام رضا (ع.jpg
آرامگاه شیخ فرید الدین عطار نیشابوری.jpg
Radkan Tower 2015-01-26.jpg
کاخ خورشید واقع در کلات نادر 03.jpg
Mulla Hadi Sabzevari Tomb (ADI3475-05).jpg
Tomb of Hassan Modarres2021-03-23 36.jpg
آرامگاه بابا لقمان.jpg
مختصات:
مرکزمشهد
شمار شهرستان‌ها۳۴[۱]
مدیریت
 • نوعمرکز
 • نماینده ولی فقیهاحمد علم‌الهدی
 • استانداریعقوبعلی نظری
مساحت
 • کل۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع (۴۵۸۹۰ مایل مربع)
جمعیت
 (۱۳۹۵)
 • کل۶٬۴۳۴٬۵۰۱[۲]

استان خراسان رضوی به مرکزیّت مشهد در شمال شرق ایران قرار دارد. واژهٔ رضوی در نام این استان، به مقبرهٔ علی بن موسی الرضا در مرکز این استان اشاره دارد. خراسان رضوی در سال ۱۳۸۳ با تصویب قانون تقسیم استان خراسان در مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان، از تفکیک استان خراسان به‌وجود آمد.[۳] مساحت استان ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع بوده که از این نظر پنجمین استان بزرگ کشور است. جمعیت استان خراسان رضوی بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۶،۴۳۴،۵۰۱ نفر بوده که پس از استان تهران پر جمعیت ترین استان کشور می باشد.

استان خراسان رضوی از ۳۴ شهرستان، ۸۲ بخش، ۱۷۹ دهستان و ۹۶ شهر تشکیل شده‌است[۴] که پس از استان فارس، پرشهرستان‌ترین استان کشور است.

تاریخ و پیشینه[ویرایش]

خراسان، در طول تاریخ شاهد ظهور و سقوط سلسله‌ها و دولت‌های بسیاری در قلمرو خود بوده‌است. اقوام مختلف اعراب، ترک‌ها، کردها، مغول‌ها، ترکمن‌ها و افغان‌ها زمان به زمان به این منطقه تغییرات را به ارمغان آورده‌اند.

جغرافی‌دانان باستان، ایران را به هشت بخش تقسیم کرده‌اند که خراسان بزرگ شکوفاترین و بزرگ‌ترین قلمرو بوده‌است.

امپراتوری اشکانیان برای چندین سال در نزدیکی مرو در خراسان مستقر و خبوشان (قوچان) یکی از پایتخت‌های اشکانی بوده‌است. در دوران ساسانیان نیز استان توسط یک سپهبد که پادگوسبان نامیده می‌شده و چهار مرگراوس (margraves) که هر یک، فرمانده یکی از چهار بخش استان بوده‌اند، حکومت می‌شده‌است.

در دوران فتوحات مسلمانان در ایران، خراسان به چهار بخش تقسیم گردید و هر بخش به اسم شهر بزرگ خود یعنی نیشابور، مرو، هرات و بلخ نامیده شدند.

قدیمی‌ترین آثار حیات انسانی در ایران، شامل تعدادی ادوات و دست‌افزارهای سنگی با قدمت تخمینی ۸۰۰ هزار سال قبل، متعلق به دوران پارینه سنگی قدیم، از بستر رودخانه کشف رود مشهد به دست آمده‌است. در حالی‌که قدیمی‌ترین مکان‌های استقرار انسان، حداکثر با قدمت ۱۲۰ هزار سال در نواحی دیگر ایران نظیر آذربایجان، کرمانشاه، لرستان، ایلام و غیره شناسایی شده‌اند.

از آن پس آثار و شواهد زندگی بیشماری از دوران نوسنگی تا آغاز دوران تاریخی در جلگه مشهد، قوچان، جلگه درگز، بجنورد، تربت حیدریه، بیرجند ،فردوس و غیره شناسایی شده‌اند. این شواهد و آثار به اقوام و ساکنان اولیه و بومی خراسان مربوط می‌شود که بنا به عقیده برخی محققان به عنوان اقوام آسیایی شهرت یافته‌اند و سراسر آسیای غربی از مدیترانه تا ترکستان و دره سند را فرامی گیرد؛ ولی در حقیقت مهم‌ترین مقطع تاریخ خراسان در سرآغاز دوران تاریخی ایران با ورود اقوام آریایی به فلات ایران پیوند می‌خورد. در این واقعه که در آغاز هزاره اول ق. م اتفاق افتاد، آریایی‌ها تازه‌وارد از طریق خراسان به سمت مرکز ایران پیش رفتند و بخش اعظم آن‌ها آنچنان که از توصیفات اوستا برمی آید، در خراسان و سیستان مستقر شدند و شاید به همین دلیل است که عمده حوادث آغاز تاریخ ایرانیان که در دو منبع اوستا و شاهنامه فردوسی ذکر شده‌است در مشرق ایران و در واقع در خراسان بزرگ رخ می‌دهد.

استان خراسان رضوی، قسمت نسبتاً کوچکی از خراسان تاریخی است. سرزمینی که در گذشته نواحی بسیار گسترده‌ای را در بر می‌گرفته و قلمرویی یکپارچه داشته‌است. اما امروزه بخشی از آن شامل سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و قسمت‌هایی از استانهای دیگر، در کشور ایران واقع است و بخش‌های بزرگ‌تری از آن در کشور افغانستان و جمهوری‌های شمال و شمال شرق ایران قرار دارد. خراسان بزرگ تاریخی، یکی از کانون‌های شکل‌گیری تمدن بشری بوده و چه در دوران‌های کهن و پیش از اسلام و چه در دوران تمدن اسلامی، مردمانی هوشمند و سخت کوش در آن می‌زیسته‌اند که در پیدایش و گسترش دانش و فرهنگ و پدیدآوردن عناصر تمدنی نقش بسزایی ایفا کرده‌اند.

تاریخچه تقسیمات استان[ویرایش]

شهرستان‌های استان خراسان در سال ۱۳۳۹

از قرن ۹ هجری قمری نام خراسان بر تمام ایالات اسلامی در شرق کویر لوت تا هندوکش به استثنای سیستان و بلوچستان و قهستان در جنوب اطلاق می‌گردیده‌است. پس از جنگ هرات در سال ۱۲۴۹ ه‍.ش خراسان به دو قسمت تجزیه شد و قسمتی که در غرب رودخانه هریرود واقع بود جزو ایران و شرق آن ضمیمه افغانستان گردید. در سال ۱۲۸۵ه‍.ش ایران به چهار ایالت بزرگ تقسیم شد که عبارت بودند از آذربایجان ،کرمان و بلوچستان، فارس و بنادر و خراسان و سیستان.

از آن زمان تا سال ۱۳۱۶ ه‍.ش که اولین قانون تقسیمات کشوری در مجلس شورای ملی تصویب گردیده بود. بر هر ایالت یک والی و در هر ولایت یک حاکم حکومت می‌کرده‌است. والی خراسان نیز در سال‌های ابتدایی تقسیمات ایالتی ایران، میرزا محمداسماعیل مجدالادبای خراسانی بوده‌است.[۵]

در سال ۱۳۱۶ بر اساس قانون تقسیمات کشوری مصوب مجلس شورای ملی، کشور به ۱۰ استان و ۴۹ شهرستان تقسیم گردید که هر شهرستان شامل چند بخش و هر بخش شامل چند دهستان می‌گردید. خراسان نیز تحت عنوان استان نهم به ۷شهرستان بجنورد، بیرجند، سبزوار، قوچان، نیشابور، مشهدو تربت حیدریه تقسیم شد.

در سال ۱۳۲۳[۶] شهرستان‌های درگز، فردوس و کاشمر نیز تشکیل شد؛ و شهرستان‌های استان به ۱۱ شهرستان ارتقاء یافت. در سال ۱۳۳۵ شهرستان درگز ضمیمه قوچان گردید و شهرستان تربت جام به شهرستان ارتقاء یافت. در سال ۱۳۳۹ مجدداً درگز به شهرستان تبدیل شد، شیروان و اسفراین نیز ایجاد شدند در همان سال بخش طبس از شهرستان فردوس جدا تبدیل به شهرستان طبس شد.[۶] در سال ۱۳۵۴ بخش باخرز تربت جام به مرکزیت شهر تایباد از بخش به شهرستان تبدیل شد. در سال ۱۳۵۹ نام آن به تایباد تغییر یافت. همچنین در سال ۱۳۵۹ بخش قائنات شهرستان بیرجند به شهرستان قائنات تبدیل شد و تا سال ۱۳۶۲ خراسان شامل ۱۷ شهرستان و ۵۳ بخش و ۲۱۱دهستان بوده‌است.

با پایان یافتن اجرای مرحله اول این قانون، تشکیل شهرستان‌های نهبندان، سرخس و خواف در تاریخ ۱۴/۵/۱۳۶۸ و چناران در ۱۴/۱/۶۹ هم‌زمان با بخش‌های شوسف، مرز داران، سنگان، و گلبهار به تصویب رسید. ایجاد بخش‌های باخرز در شهرستان تایباد، سربیشه در بیرجند، سرحد در شیروان، جوین و رودآب و خوشاب در سبزوار، میان جلگه در نیشابور، زیر کوه در قائنات، فاروج در قوچان و جلگه زاوه در تربت حیدریه نیز به تدریج به تصویب رسید و در پی آن تابعیت دهستانهای استان در شهرستان‌های استان به ۲۱و تعداد بخش‌ها به ۶۷رسید.

ایجاد شهرستان فریمان نیز در سال ۱۳۷۲ همراه با بخش قلندر آباد مورد تصویب واقع شد و بخش‌های زوزن همراه دهستان کیبرو بستان در شهرستان خواف و نیمبلوک در قائنات، بخش نصرآباد همراه دهستان کاریزان در تربت جام، بخش گرمخان با دهستان گرمخان در شهرستان بجنورد، بخش جلگه‌رخ با دهستان رقیچه در تربت حیدریه، بخش کاخک در گناباد و بخش رضویه و دهستان کنه بیست در شهرستان مشهد، به‌تدریج تصویب و ابلاغ شد.

در تاریخ ۷۴/۳/۲۱ ایجاد شهرستان بردسکن همراه با بخش انابد و دهستان درونه آن مورد تصویب قرار گرفت. ایجاد شهرستان جاجرم نیز در تاریخ ۴/۲/۷۶ به تصویب رسید. در سال ۱۳۸۰ شهرستان طبس از خراسان منتزع و به استان یزد الحاق گردید. در سال ۱۳۸۱ شهرستان رشتخوار و در سال۱۳۸۲ ایجاد شهرستان‌های خلیل‌آباد و کلات به تصویب رسید. در سال ۱۳۸۳ قانون تقسیم استان خراسان به سه استان تصویب شد؛ طبق این قانون استان خراسان به سه استان به شرح ذیل تقسیم گردید:

 1. استان خراسان شمالی به مرکزیت بجنورد شامل شهرستان‌های شیروان، بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان، اسفراین و بخش‌های تابعه و شهرستان فاروج منتزع از شهرستان قوچان.
 2. استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند شامل شهرستان‌های بیرجند، قائنات، نهبندان، سربیشه و بخش سرایان منتزع از شهرستان فردوس و بخش‌های تابعه.
 3. استان خراسان رضوی به مرکزیت مشهد شامل شهرستان‌های مشهد، درگز، قوچان (به‌استثنای شهرستان فاروجبجستان، چناران، سرخس، فریمان، تربت‌جام، تایباد، تربت حیدریه، فردوس (به استثناء بخش سرایانخواف و رشتخوار، کاشمر، بردسکن، نیشابور، سبزوار، گناباد، کلات و خلیل‌آباد و بخش‌های تابعه.

درسال۱۳۸۴ شهرستان مه ولات تشکیل شد. در اسفند سال ۱۳۸۵ شهرستان فردوس از خراسان رضوی منتزع و به خراسان جنوبی الحاق شد. شهرستان‌های بینالود (طرقبه، شاندیز) و تخت جلگه (فیروزه)، در سال ۱۳۸۶ به تصویب رسید. در سال ۱۳۸۷ شهرستان‌های بجستان، جوین، جغتای، زاوه به تصویب هیئت دولت رسید. در سال ۱۳۸۹ نیز ایجاد شهرستان‌های خوشاب و باخرز به تصویب رسید. داورزن در سال ۱۳۹۱ از تصویب هیئت دولت گذشت که در روز ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۱ فرمانداری آن افتتاح و آغاز به کار کرد. همچنین در سال ۱۳۹۷ شهرستان صالح آباد و در سال ۱۳۹۸ شهرستان کوهسرخ (ریوش) تشکیل شد. در اردیبهشت ۱۳۹۹ با تصویب هیئت وزیران شهرستان زبرخان (قدمگاه) و شهرستان ششتمد ایجاد شد و در آبان همان سال شهرستان گلبهار به تصویب هیئت دولت رسید و فرمانداری آن شروع به کار کرد.

جغرافیا[ویرایش]

مساحت استان خراسان رضوی ۱۱۷٬۷۶۹ کیلومتر مربع است که ۷٪ کل مساحت ایران را در بر می‌گیرد. ۴۹٫۲٪ سطح استان را مناطق کوهستانی و ۵۰٫۸٪ آن را دشت‌ها تشکیل می‌دهند. این استان شامل ۴ حوزهٔ آبریز اترک، قره‌قوم، کویر مرکزی و شرق ایران است.[۷]

نمای تپه اسجیل و پس زمینه گوه‌هاب بینالود

ارتفاعات[ویرایش]

استان خراسان رضوی به سبب وسعت زیاد ازنظر شرایط طبیعی بسیار متنوع و هر یک از نواحی مختلف آن دارای ویژگی‌های خاصی است. این استان از شمال و شمال شرق به طول تقریبی ۶/۵۳۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با کشور ترکمنستان و از شرق به طول حدود ۳۰۲کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد ارتفاعات استان رامی توان به ارتفاعات شمالی و جنوبی تفکیک کرد. ارتفاعات شمال خراسان عموماً شرقی – غربی هستند حال آنکه ارتفاعات جنوب استان، امتداد شمالی – جنوبی دارند. بلندترین نقطه استان قله بینالود در ۳۶۱۵ متری و پست‌ترین نقطه استان در دشت نیشابور با ارتفاع ۲۹۹متر از سطح دریا واقع شده‌است.

جاده کوهستانی قوچان-درگز

آب و هوا[ویرایش]

این استان از نظر بارندگی و رطوبت دارای بارندگی نسبی و متوسط می‌باشد. در سال ۱۳۸۹ شهرستان قوچان با ۲۹۶ میلی‌متر بالاترین میزان بارندگی سالیانه و شهرستان گناباد با ۷۱ میلی‌متر کمترین میزان بارندگی سالیانه را در بین مراکز شهرستان‌های دارای ایستگاه هواشناسی دارا بوده‌است. [نیازمند منبع]

جنگل‌ها[ویرایش]

استان خراسان رضوی از لحاظ تقسیمات رویشی گیاهی جزء ناحیهٔ ایران تورانی به‌شمار می‌رود. مساحت کل جنگل‌های استان در سال ۱۳۹۵، ۹۹۶۲٫۵۷ کیلومتر مربع (حدود ۷٫۵٪ مساحت استان) است که شامل جنگل‌های نیمه‌خشک تا نیمه مرطوب و جنگل‌های خشک و بیابانی است.[۸]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

تقسیمات استانی[ویرایش]

شهرستان جغتایشهرستان جوینشهرستان خوشابشهرستان فیروزهشهرستان نیشابورشهرستان قوچانشهرستان درگزشهرستان کلاتشهرستان سرخسشهرستان صالح‌آبادشهرستان تربت جامشهرستان چنارانشهرستان گلبهارشهرستان بینالودشهرستان زبرخانشهرستان مشهدشهرستان فریمانشهرستان داورزنشهرستان سبزوارشهرستان ششتمدشهرستان بردسکنشهرستان کوهسرخشهرستان خلیل‌آبادشهرستان کاشمرشهرستان تربت حیدریهشهرستان مه‌ولاتشهرستان بجستانشهرستان گنابادشهرستان زاوهشهرستان باخرزشهرستان تایبادشهرستان خوافشهرستان رشتخوارنقشهٔ کلیک‌خور شهرستان‌های استان خراسان رضوی

براساس آخرین تقسیمات کشوری، استان خراسان رضوی دارای ۳۴ شهرستان، ۸۲ بخش، ۱۷۵ دهستان و ۸۱ شهر به شرح زیر است:[۴]

شهرستان مرکز جمعیت
(۱۳۹۵)[۹]
مساحت
(km2)[۱۰]
باخرز باخرز ۵۴٬۶۱۵ ۱۸۸۹
بجستان بجستان ۳۱٬۲۰۷ ۳۷۹۲
بردسکن بردسکن ۷۵٬۶۳۱ ۷۱۲۶
طرقبه شاندیز طرقبه ۶۹٬۶۴۰ ۱۱۵۸
تایباد تایباد ۱۱۷٬۵۶۴ ۲۹۲۹
تربت جام تربت جام ۲۲۴٬۲۴۵[الف] ۴۹۶۷
تربت حیدریه تربت حیدریه ۲۲۴٬۶۲۶ ۳۶۸۱
جغتای جغتای ۴۹٬۱۷۵ ۱۷۱۶
جوین نقاب ۵۴٬۴۸۸ ۱۶۵۳
چناران چناران ۸۸٬۶۹۲ ۲۰۷۳
خلیل‌آباد خلیل آباد ۵۱٬۷۰۱ ۱۱۲۱
خواف خواف ۱۳۸٬۹۷۲ ۹۸۲۷
خوشاب سلطان آباد ۳۷٬۱۸۱ ۱۸۶۹
داورزن داورزن ۲۱٬۹۱۱ ۲۴۲۰
درگز درگز ۷۲٬۳۵۵ ۳۷۷۷
رشتخوار رشتخوار ۶۰٬۶۸۹ ۳۵۹۸
زاوه دولت آباد ۶۷٬۶۹۵ ۲۵۷۵
زبرخان قدمگاه ۵۶٬۶۳۵[ب] ۱۱۰۲[۱۱]
سبزوار سبزوار ۲۸۲٬۰۴۹[پ] ۷۲۱۷[ت]
سرخس سرخس ۹۷٬۵۱۹ ۵۳۹۷
ششتمد ششتمد ۲۴٬۲۶۱[ث] ۲۹۳۷[۱۲]
صالح‌آباد صالح‌آباد ۴۳٬۴۲۶[ج] ۳۱۸۳
فریمان فریمان ۹۹٬۰۰۱ ۳۳۵۶
فیروزه فیروزه ۳۷٬۵۳۹ ۱۴۹۰
قوچان قوچان ۱۷۴٬۴۹۵ ۳۸۴۸
کاشمر کاشمر ۱۴۳٬۶۵۰[چ] ۱۱۵۲[۱۳]
کلات کلات ۳۶٬۲۳۷ ۳۵۰۳
کوهسرخ ریوش ۲۵٬۰۱۴[ح] ۲۱۹۸[۱۳]
گلبهار گلبهار ۶۶٬۳۲۱ ۱۰۰۷
گناباد گناباد ۸۸٬۷۵۳ ۵۷۸۹
مشهد مشهد ۳٬۳۷۲٬۶۶۰ ۹۱۶۹
مه‌ولات فیض‌آباد ۵۱٬۴۰۹ ۳۳۱۷
میان‌جلگه عشق‌آباد ۳۹،۲۸۸ ۳۰۸۷
نیشابور نیشابور ۳۹۵٬۱۴۵[خ] ۵۶۵۳[د]

مردم[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

جمعیت شهرهای بزرگ خراسان رضوی
نام شهرستان جمعیت
مشهد مشهد ۳٬۰۰۱٬۱۸۴
نیشابور نیشابور ۲۶۴٬۳۷۵
سبزوار سبزوار ۲۴۳٬۷۰۰
تربت جام تربت جام ۲۲۴٬۲۴۵
تربت حیدریه تربت حیدریه ۱۴۰٬۰۱۹
کاشمر کاشمر ۱۰۲٬۲۸۲
قوچان قوچان ۱۰۱٬۶۰۴

جمعیت خراسان رضوی بر اساس آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن (۱۳۹۵)، برابر ۶٬۴۳۴٬۵۰۱ نفر است که دومین استان ایران از نظر جمعیت محسوب می‌شود.

همچنین بر اساس نتایج سرشماری ۱۳۹۵ از کل جمعیت استان تعداد ۲۱۹٬۴۴۲ نفر با تابعیت افغانستان ساکن استان هستند.

بر اساس آمار سرشماری ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰ رشد جمعیت خراسان رضوی ۱٫۶۸٪ است که اندکی بالاتر از نرخ رشد جمعیت ایران در این مدت (۱٫۶۴٪) می‌باشد.[۱۴][۱۵]

شهر مشهد که مرکز خراسان رضوی است، بزرگ‌ترین شهر این استان نیز به‌شمار می‌رود که جمعیت آن، ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ نفر (معادل ۴۶٫۱٪ جمعیت استان) می‌باشد. (برای اطلاعات بیشتر، فهرست شهرهای استان خراسان رضوی را ببینید)

تراکم جمعیت به تفکیک شهرستان:   ۱–۹،   ۱۰–۱۹،   ۲۰–۲۹،   ۳۰–۳۹،   ۴۰–۴۹،   ۵۰–۵۹،   ۶۰–۶۹،   ۷۰–۷۹،   ۸۰–۳۴۹،   >۳۵۰

اقوام[ویرایش]

نظرسنجی سال ۱۳۸۹

طی پژوهشی که به سفارش شورای فرهنگ عمومی در سال ۱۳۸۹ انجام شد و براساس یک بررسی میدانی و یک جامعه آماری از میان ساکنان ۲۸۸ شهر و حدود ۱۴۰۰ روستای سراسر کشور، درصد اقوامی که در این نظر سنجی نمونه‌گیری شد در این استان به قرار زیر بود:

اقوام استان خراسان رضوی[۱۶]
قومیت درصد
فارسی‌زبان
  
۹۰٫۳%
کرد
  
۴٫۲%
ترک‌زبان
  
۳٫۷%
بلوچ
  
۰٫۳%
عرب
  
۰٫۳%
سایر و بدون جواب
  
۱٫۲%

{{}}

اقتصاد[ویرایش]

کشاورزی در دهه‌های گذشته، به دلیل عواملی چون برداشت بی‌رویه آب و خشکسالی، با مشکل جدی مواجه شده‌است. البته در سال‌های اخیر، بخش صنعت استان گسترش قابل توجهی یافته‌است. هتل‌داری و گردشگری در این استان پیشرفت قابل توجهی داشته و امکان گسترش بیش از اینها را دارد. همچنین این استان با داشتن مرزهای طولانی با کشورهای افغانستان و ترکمنستان پتانسیل نفش‌آفرینی بیشتر در مسیر ترانزیت کالا و خدمات را دارد. این استان دارای معادن گوناگون بسیاری از سنگ‌های تزئینی و قیمتی گرفته تا کانی‌های مختلف همچون سنگ آهن، سنگ گچ، آهک، زغال‌سنگ و… را در خود جای داده‌است. معادن سنگان خواف به عسلویه شرق شهرت یافته که در صورت تأمین مطمئن و پایدار آب می‌تواند این استان را متحول کند.[نیازمند منبع]

کشاورزی[ویرایش]

زعفران خراسان مرغوب‌ترین زعفران جهان

استان خراسان رضوی به واسطه آب و هوای مناسب در تولید انواع محصولات باغی و زراعی رتبه دارد. این استان در تولید گیلاس، زرچوبه، خربزه، طالبی، زعفران و آلو رتبه اول، در تولید زرشک رتبه دوم، درتولید انار و پسته رتبه سوم ودر تولید انگور و بادام رتبه چهارم را دارد. همچنین این استان محصولات دیگری مانند گندم، عدس، نخود، گردو، گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان، پیاز، زردآلو، هلو، سیب، گلابی، به … تولید می‌کند. این استان از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کشور شمرده می‌شود. برابر اعلام رسمی اداره کل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی سطح زیر کشت اراضی زراعی و باغی استان خراسان رضوی حدود یک میلیون هکتار است که از این مقدار بیش از ۶۲۷ هزار هکتار زراعی و حدود ۳۶۲ هزار هکتار باغی است. همچنین تولید محصولات زراعی و باغی استان نیز بیش از پنج میلیون و ۹۰۲ هزار تن است که از این مقدار بیش از چهار میلیون و ۸۲۸ هزار تن محصولات زراعی و حدود یک میلیون و ۷۳ هزار تن محصولات باغی است خراسان رضوی دارای یک میلیون هکتار سطح زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی آبی و دیم با هشت میلیون تن انواع محصولات است. این استان مقام نخست کشور در تولید زعفران و زیره، رتبه دوم در تولید پسته، رتبه سوم در تولید انار، مقام چهارم کشور در تولید انگور و رتبه دوم کشور در کشت گلخانه‌ای را در اختیار دارد. کسب رتبه نخست کشور درتولید گوشت قرمز (با تولید حدود ۸۳ هزار تن)، رتبه دوم در تولید تخم مرغ (با تولید ۱۴۵ هزار و ۷۰۰ تن)، مقام سوم در تولید شیر (با تولید بیش از یک میلیون و ۱۴۰ هزار تن شیر) و مقام چهارم در تولید گوشت مرغ (با تولید ۱۸۳ هزار تن) نیز نشان از جایگاه این استان در حوزه دام و طیور دارد. بعلاوه داشتن رتبه دوم کشور در تولید پیله تر (بعد از استان گیلان با تولید ۳۳۵ تن) و رتبه نخست کشور با دارا بودن بیش از ۱۴ میلیون واحد دامی از دیگر جایگاه‌های برتر استان در کشور به‌شمار می‌رود. همچنین استان خراسان رضوی با تشکیل و پوشش ۶۹۲ شرکت تعاونی روستایی با بیش از ۱۲۸ هزار عضو زیر پوشش از این حیث رتبه نخست را در کشور داراست.

صنعت[ویرایش]

شهرک‌های صنعتی[ویرایش]

 • بجستان (منطقه محروم)
 • تایباد (منطقه محروم)
 • تربت جام
 • تربت حیدریه۱
 • تربت حیدریه۲
 • جوین (منطقه محروم)
 • چرمشهر (منطقه محروم)
 • چناران
 • نیشابور-خیام
 • درگز (منطقه محروم)
 • سبزوار۱
 • سبزوار۲
 • نیشابور-عطار
 • فریمان (منطقه محروم)
 • فناوری صنایع غذایی
 • قوچان۱
 • قوچان۲
 • بردسکن
 • کاشمر(۲)
 • گناباد
 • مشهد-بینالود
 • مشهد-طوس
 • مشهد-کاویان (منطقه محروم)
 • مشهد-کلات
 • مشهد-ماشین‌سازی
 • ناحیه امان آباد مشهد
 • ناحیه صنعتی باخرز تایباد (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی جغتای سبزوار (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی خردگرد خواف (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی خلیل‌آباد (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی خوشاب سبزوار
 • ناحیه صنعتی رباط سنگ تربت حیدریه (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی رشتخوار (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی زاوین کلات (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی کاخک گناباد (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی کمال‌آباد نیشابور (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی کوثر گناباد (منطقه محروم)
 • ناحیه صنعتی مه ولات (منطقه محروم)

گردشگری[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

یادداشت[ویرایش]

 1. منهای جمعیت بخش صالح‌آباد در سرشماری ۱۳۹۵ که بعداً به شهرستان ارتقا یافت.
 2. جمعیت بخش زبرخان از شهرستان نیشابور در سرشماری ۱۳۹۵
 3. منهای جمعیت بخش ششتمد در سرشماری ۱۳۹۵ که بعداً به شهرستان ارتقا یافت.
 4. منهای مساحت بخش ششتمد در سالنامهٔ آماری ۱۳۸۷ شهرستان
 5. جمعیت بخش ششتمد در شهرستان سبزوار در سرشماری ۱۳۹۵
 6. جمعیت بخش صالح‌آباد از شهرستان تربت جام در سرشماری ۱۳۹۵
 7. منهای جمعیت بخش کوهسرخ در سرشماری ۱۳۹۵ که بعداً به شهرستان ارتقا یافت.
 8. جمیعت بخش کوهسرخ از شهرستان کاشمر در سرشماری ۱۳۹۵
 9. منهای جمعیت بخش زبرخان در سرشماری ۱۳۹۵ که بعداً به شهرستان ارتقا یافت.
 10. منهای مساحت بخش زبرخان در زیرپرتال فرمانداری شهرستان

منابع[ویرایش]

 1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۱۵.
 2. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.
 3. «تقسیم استان خراسان». ویکی‌پدیا.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ «گزارش آماری عناصر و واحدهای تقسیماتی جمهوری اسلامی ایران» (PDF). وزارت کشور. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱ نوامبر ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۷ مهر ۱۳۹۹.
 5. «میرزای مردم دار». روزنامه شهرآرا. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ «بانک اطلاعات تقسیمات کشوری». وبگاه رسمی وزارت کشور ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ مه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۴ آبان ۱۳۸۹.
 7. «وضعیت موجود حوزه‌های آبخیز استان خراسان رضوی» (PDF). روزنامه قدس. ۸ شهریور ۱۳۹۵. ص. دولت ۴. دریافت‌شده در ۹ شهریور ۱۳۹۵.
 8. «جنگل‌های استان خراسان رضوی» (PDF). روزنامه قدس. ۸ شهریور ۱۳۹۵. ص. دولت ۴. دریافت‌شده در ۹ شهریور ۱۳۹۵.
 9. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.
 10. سالنامهٔ آماری استان خراسان رضوی – ۱۳۹۷، ص ۳۳
 11. «معرفی بخش زبرخان». زیرپرتال فرمانداری نیشابور. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ اوت ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱۱ آبان ۱۳۹۹.
 12. «سالنامهٔ آماری شهرستان سبزوار – ۱۳۸۷، ص ۴» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۲۰.
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ «سالنامهٔ آماری شهرستان کاشمر – ۱۳۸۷، ص ۱۷» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۳۱ اكتبر ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۲۰. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 14. «نتایج سرشماری – جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار.
 15. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
 16. طرح بررسی و سنجش شاخص‌های فرهنگ عمومی کشور (شاخص‌های غیرثبتی){گزارش}:استان خراسان رضوی/به سفارش شورای فرهنگ عمومی کشور؛ مدیر طرح و مسئول سیاست گذاری:منصور واعظی؛ اجرا:شرکت پژوهشگران خبره پارس -شابک:۵-۴۶-۶۶۲۷-۶۰۰-۹۷۸ *وضعیت نشر:تهران-موسسه انتشارات کتاب نشر ۱۳۹۱ *وضعیت ظاهری:۲۹۴ ص:جدول (بخش رنگی)، نمودار (بخش رنگی)

پیوند به بیرون[ویرایش]