قره‌پاپاق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قره‌پاپاق
Karapapak.jpg
مردانی شکارچی از ایل قره پاپاق (چیانه سلدوزی)
نقده، ایران (1913)
کل جمعیت
نامشخص (برآورد در حدود سیصد هزارنفر)[۱]
مناطق با جمعیت قابل توجه
ترکیه، گرجستان، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، ایران
زبان‌ها
ترکی آذربایجانی
دین
شیعه
گروه‌های قومی مرتبط
مردم آذری

قاراپاپاق یکی از ایل‌های گروه قومی ترک‌های آذربایجانی[۲][۳] بورچالی ساکن در استان آذربایجان غربی و برخی از نواحی همجوار در کشورهای همسایه نظیر جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه است. در سال ۱۲۴۰ ق. ایل قاراپاپاق از قفقاز به دشت پهناور سولدوز که امروزه نقده نام دارد وارد شد و در آن نشیمن گزید. نام «قاراپاپاق» از زبان ترکی گرفته شده و به معنی «کلاه سیاه» است. از معروف‌ترین طوائف این ایل بزرگ می‌توان به طائفه حسن‌زاده اشاره کرد که به رهبری میرزا حسن حسن‌زاده در زمینه تجارت چایی و خشکبار با حکومت عثمانی وقت و اروپای شرقی سرآمد دیگر تجار زمان بودند. میرزا حسن دارای ۹ پسر بود که پس از حمله ارامنه به بخش‌هایی از آذربایجان ایران و عثمانی وقت و پس از درگیری طوائف قاراپاپاق با ارامنه و کشته شدن بخش اعظمی از اعضای این ایل در جنگ، تنها بازمانده خاندان میرزا حسن که پسر کوچکتر او میرزا عباس نام داشت پس از فرار به بخش‌های مرکزی آذربایجان جان سالم به در برد.

طوایف[ویرایش]

ایل قاراپاپاق (حسن زاده، زارع، شجاع، چاخرلوچاخرلو، کاظمی،کاظم خان، بابکان، آلواشلی، امیر فلاح، زینالی ، خسروی، صارمی ، منتظمی، جهانبخش، حسین‌زاده، جان احمدلو، شمس الدینلی، داغستانی، سارال، تورکاوون، آرپالی،شریف پور ،...) وهم چنین دیگر گروه‌های تشکیل دهنده اهالی قاراپاپاق (ایناللی، غفرانی، مقدم، حیدرلو، بالخانلی،...) ترک‌زبان و شیعه می‌باشند.

پانویس[ویرایش]

  1. (ترکی) The Great Borchali and the Karapapak بایگانی‌شده در ۱ ژوئن ۲۰۰۷ توسط Wayback Machine by Seyfullah Türksoy
  2. "Азербайджанцы". БСЭ. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 13 September 2013.
  3. "Карапапахи". Российский Этнографический музей. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 24 September 2019.

منابع[ویرایش]

منبع: فرهنگ لغت ترکی - فارسی داشقین