قره‌پاپاق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قره‌پاپاق
Karapapak.jpg
مردانی شکارچی از ایل قره‌پاپاق (چیانه سلدوزی)
نقده، ایران (1913)
کل جمعیت
نامشخص (برآورد در حدود سیصد هزارنفر)[۱]
مناطق با جمعیت قابل توجه
ترکیه، گرجستان، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، ایران
زبان‌ها
ترکی آذربایجانی
دین
شیعه
گروه‌های قومی مرتبط
مردم آذری

قره‌پاپاق یکی از ایل‌های گروه قومی آذربایجانی‌ها[۲][۳] بورچالی ساکن در استان آذربایجان غربی و برخی از نواحی همجوار در کشورهای همسایه نظیر جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه است. در سال ۱۲۴۰ ه‍.ق ایل قره‌پاپاق از قفقاز به دشت پهناور سولدوز که امروزه نقده نام دارد وارد شد و در آن نشیمن گزید. نام «قره‌پاپاق» از زبان ترکی گرفته شده و به معنی «کلاه سیاه» است. از معروف‌ترین طوائف این ایل بزرگ می‌توان به طائفۀ فولادی اشاره کرد که به رهبری حاج امیر فولادی در زمینۀ تجارت چایی و خشکبار و نفت با حکومت عثمانی وقت و اروپای شرقی سرآمد دیگر تجار زمان بودند. حاج امیر دارای ۹ پسر بود که پس از حملۀ ارامنه به بخش‌هایی از آذربایجان ایران و عثمانی وقت و پس از درگیری طوائف قره‌پاپاق با ارامنه و کشته‌شدن بخش اعظمی از اعضای این ایل در جنگ، تنها بازماندۀ خاندان حاج امیر که پسر کوچک‌تر او علی‌خان نام داشت پس از فرار به بخش‌های مرکزی آذربایجان جان سالم به در برد.


طوایف[ویرایش]

ایل قره‌پاپاق (حسن زاده، زارع، شجاع، چاخرلوچاخرلو، کاظمی، کاظم‌خان، بابکان، آلواشلی، امیر فلاح، زینالی ، خسروی، صارمی، منتظمی، جهانبخش، حسین‌زاده، جان احمدلو، شمس‌الدینلی، داغستانی، سارال، تورکاوون، آرپالی،شریف پور ، ...) و هم‌چنین دیگر گروه‌های تشکیل‌دهندۀ اهالی قره‌پاپاق (ایناللی، غفرانی، مقدم، حیدرلو، بالخانلی، ...) ترک‌زبان و شیعه می‌باشند.

طوایف احتمالی[ویرایش]

برخی از کارشناسان و مردمان محلی منطقۀ آواجیق معتقدند که مردمان این منطقه طایفه‌ای از قوم قره‌پاپاق بودند که در زمان کوچ به نقده ساکن آواجیق شدند.

پانویس[ویرایش]

  1. (ترکی) The Great Borchali and the Karapapak بایگانی‌شده در ۱ ژوئن ۲۰۰۷ توسط Wayback Machine by Seyfullah Türksoy
  2. "Азербайджанцы". БСЭ. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 13 September 2013.
  3. "Карапапахи". Российский Этнографический музей. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 24 September 2019.

منابع[ویرایش]

منبع: فرهنگ لغت ترکی - فارسی داشقین