قره‌پاپاق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قره‌پاپاخ
Karapapak.jpg
مردانی شکارچی از ایل قره‌پاپاق (چیانه سلدوزی)
سولدوز، ایران (۱۹۱۳)
مناطق با جمعیت چشمگیر
ترکیه، گرجستان، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، ایران
زبان‌ها
ترکی آذربایجانی
دین
شیعه
قومیت‌های وابسته
مردم ترک
گروهی از قره‌پاپاق‌ها، سواره نظام امپراتوری عثمانی (۱۹۰۱)

قره‌پاپاق یکی از ایل‌های گروه قومی آذربایجانی‌ها[۲][۳] بورچالی ساکن در استان آذربایجان غربی و برخی از نواحی همجوار در کشورهای همسایه نظیر جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه است. در سال ۱۲۴۰ ه‍.ق ایل قره‌پاپاق از قفقاز به دشت پهناور سولدوز وارد شد و در آن نشیمن گزید. نام «قره‌پاپاق» از زبان ترکی گرفته شده و به معنی «کلاه سیاه» است. گویند که قاراپاپاخ ها در ابتدا از سه طایفه اصلی بزچلو و قوزلو و قوچلو(گوچلو) و خاندان های بزرگ دیگر تشکیل می‌شده که هر کدام از این طوایف بخشی از مسئولیت اداره ایل را بر عهده می گرفتند. برای مثال خاندان های قوزلو و بزچلو در دامداري و قوچلو ها در نبرد ها و کشاورزی از خاندان های قوی بودند که مثالی از آنها حسن خان و رضا خان قوچلو بوده. همچنین گفته می‌شده که قوچلو ها در ابتدا از نسل پیری بیگ قوچلو و از قزلباش ها بوده اند و بعد از فروپاشی حکومت صفوی به سمت اراک(قره پاپاخ) حرکت کرده بودند. البته قدرت و نفوذ قوچلو ها و قدرت شان در ایل از سال ۱۲۵۳ هجری قمری که مصادف با اسکان ایل بود به جز علی علمی که اولین فرمانده سپاه پاسداران نقده از طایفه قوچلو بود، پایان یافت. از معروف‌ترین طوائف این ایل بزرگ می‌توان به طائفهٔ حسن‌زاده اشاره کرد که به رهبری میرزا حسن حسن‌زاده در زمینهٔ تجارت چایی و خشکبار و نفت با حکومت عثمانی وقت و اروپای شرقی سرآمد دیگر تجار زمان بودند.میرزا حسن دارای ۹ پسر بود که پس از حملهٔ ارامنه به بخش‌هایی از آذربایجان ایران و عثمانی وقت و پس از درگیری طوائف قره‌پاپاق با ارامنه و کشته‌شدن بخش اعظمی از اعضای این ایل در جنگ، تنها بازماندهٔ خاندان میرزا حسن پسر کوچک‌تر او میرزا عباس نام داشت پس از فرار به بخش‌های مرکزی آذربایجان جان سالم به در برده.

طوایف[ویرایش]

ایل قره‌پاپاق دارای طوایف چاخرلو، امیر فلاح، خسروی، خان‌تومان، حسامی، جان احمدلو، قوچلو، جمشیدی ،داغستانی،... و هم‌چنین دیگر گروه‌های تشکیل‌دهندهٔ اهالی قره‌پاپاق شامل ایناللی، غفرانی، همتي سلدوزي، مقدم، عباسی چیانه،حیدرلو، بالخانلی و ایناللو است. قره‌پاپاق‌ها ترک‌زبان و شیعه‌مذهب می‌باشند.

طوایف احتمالی[ویرایش]

برخی از کارشناسان و مردمان محلی منطقهٔ آواجیق معتقدند که مردمان این منطقه طایفه‌ای از قوم قره‌پاپاق بودند که در زمان کوچ به نقده ساکن آواجیق شدند.

پانویس[ویرایش]

  1. (ترکی) The Great Borchali and the Karapapak بایگانی‌شده در ۱ ژوئن ۲۰۰۷ توسط Wayback Machine by Seyfullah Türksoy
  2. "Азербайджанцы". БСЭ. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 13 September 2013.
  3. "Карапапахи". Российский Этнографический музей. Archived from the original on 20 November 2012. Retrieved 24 September 2019.

منابع[ویرایش]

منبع: فرهنگ لغت ترکی - فارسی داشقین