آلبوفرحان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آلبوفرحان: از ایل محسین و از بنی‌کعب بوده و در خوزستان در روستاهای نهر یوسف،سعیدان، یوگه،شاخوره،چمیان،چوئبده و تنگه ،فارسیات بزرگ،فارسیات کوچک، روستای مدن آبادان و درعراق در بصره ساکن هستند. ریاست این عشیره به عهدهٔ خاندان آل علی (بیت علی) می‌باشد.

به دنبال اعلام استقلال قبایل عرب خوزستان چون آل کثیر و بنی‌طرف و نیز ضعف کعب البوناصر در نتیجه کشمکش‌های درونی، ناصرالدین شاه در ۱۲۷۴ حکومت خوزستان را به حاج جابرخان واگذار کرد و به او اختیار داد تا عشایر سرکش را مطیع کند. وی که مردی کاردان و ثروتمند بود، با طوایف معروف منطقه چون بنی‌هلال، البوفرحان و بغلان، قبیله بزرگ مُحَیسِن را تشکیل داد که بتدریج سایر عشایر به آن پیوستند.

شیخ عدنان آل علی زعامت این خاندان را بر عهده دارد.ضمناایل محیسن که شاخه دیگر بنی کعب یاکعب ابن ربیعه ابن عامر ابن صعصعه میباشد ومحیسن جدبزرگ خانواده آل علی میباشد.شاعرمعروف عرب مرحوم عبدالخضرالنصار از این خانواده میباشد.که قبلاً ساکن همیلی بوده‌اند. http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=1985 دانشنامه جهان اسلام]: بنی کعب. https://www.instagram.com/p/BoSVsTlH_BB/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=1qc3ijhmxytqy

منابع[ویرایش]