مسیحیت انجیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اوانجلیست)

مسیحیت انجیلی یا تبشیری (اِوَنجلیکالیسم) (Evangelicalism) جنبشی است که عمدتاً از قرن ۱۸ آغاز گشت و به علل گوناگون به سرعت در نقاط مختلف جهان گسترش یافت.آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ناشی از انتشار این نوع از مسیحیت، به خصوص در جوامعی که هنوز در چارچوب‌های غیرمدرن به سر می‌برند، مطالعۀ آن را هم برای مسلمانان و هم برای غیرمسلمانان و حتی برای سایر مذاهب مسیحی ضروری ساخته است.

نوع فعالیت مُبلغان جنبش مزبور، به ویژه در جوامع مورد اشاره، به توازن‌ های لازم برای پایداری اجتماعی و فرهنگی لطمه وارد ساخته، مشکل‌ آفرین خواهد بود. به همین دلیل و به علت پشتوانه‌ های قوی مالی و سیاسی و نیز روانشناختیِ انجیلی‌ ها، مطالعۀ جوانب گوناگون این پدیده ضرورتی اجتناب‌ن اپذیر است. به ویژه بررسی آسیب‌ پذیری‌ ها و نیز مصونیت‌ های موجود در جوامعی که مورد هدف آنها می‌باشند، می‌تواند بسیار راهگشا باشد. ماهیت عمیقاً صهیونیستی و اسرائیل‌پرستانۀ الهیاتِ مسیحیت انجیلی نیز شایان توجه بسیار زیاد است.[۱]

مسیحیت انجیلی یا اونجلیسم شاخه‌ای از پروتستانتیسم با گستردگی جهانی است که جوهر مژده انجیل، مشتمل بر آموزهٔ رستگاری مبتنی بر لطف از طریق ایمان به تاوان عیسی مسیح می‌پندارد.[۱][۲]

گرویدن یا تجربه تولد دوباره به اعتقاد انجیلی‌ ها اصل مهم رسیدن به رستگاری است. انجیلی‌ ها این آیین نخستین‌ بار در بریتانیا در دهه ۱۷۳۰ پایه‌ گذاری شد[۳] و در آمریکا طی متدیسم و بیداری بزرگ در سده‌های ۱۸ و ۱۹ محبوبیت یافت. پیتیسم، تسینتسندرف، پرسبیتری و پوریتن‌ها، فلسفه مسیحیت انجیلی را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

این مذهب چهار اعتقاد اساسی دارد:[۴]

به مبلغان انجیل، مُبَشّران یا مژده‌دهندگان (به انگلیسی: Evangelist) می‌گویند. شعار مژده‌دهندگان بازگشت به انجیل و تغییر جامعه با تحول فرهنگی است، به مژده‌دهندگانی که از تلویزیون برنامه‌های تبلیغی خود را پخش می‌کنند کشیش تلویزیونی گفته می‌شود.

برخی از مشهورترین مژده‌دهندگان عبارت‌اند از: پت رابرتسون، جیمی سواگارت، جیم باکر و جری فال ول.

مسیحیت انجیلی از جمله پویاترین جنبش‌های مذهبی در جهان معاصر بوده و در سطح جهان در حال گسترش است.[۲]

جستارهای وابسته

منابع

  1. The Concise Oxford Dictionary. Oxford University Press. 1978.
  2. Operation World
  3. Bebbington, D. W. (2008). Evangelicals in Modern Britain: A History from the 1730s to the 1980s, London: Unwin, 1.
  4. Bebbington, p. 3.
  5. "Defining Evangelicalism". Institute for the Study of American Evangelicals, Wheaton College. Archived from the original on 21 June 2012. Retrieved August 31, 2011.

https://civilica.com/p/288989/ ارشیا کیاکاظمی