کل و بز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
کل و بز
Temporal range: ۲٫۶ تا ۰ میلیون سال پیش
پلیستوسن - تا کنون
Bezoarziege.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جفت‌سم‌سانان
تیره: گاوان
زیرخانواده: بزسانان
سرده: کل‌وبزها
Species: C. aegagrus
نام علمی
Capra aegagrus
Erxleben, 1777
زیرگونه‌ها

پازن
بز وحشی ترکمن
بز چیلتن
بز کرت
بز
بز ریشو

کَل و بُز[۲] (Capra aegagrus) گونه‌ای از بز کوهی است. نرها که کَل نامیده می‌شوند شاخ‌های بلند و شمشیر مانندی دارند. گسترهٔ زیستی این پستاندار از اروپا و آسیای صغیر تا آسیای میانه و خاورمیانه را شامل می‌شود. این حیوان جد بز اهلی است و در نتیجه بز اهلی هم از نظر علمی زیرگونه‌ای از کل و بز محسوب می‌شود.

مشخصات[ویرایش]

کل‌وبزها معمولاً در گله‌های بسیار بزرگ زندگی می‌کنند که تعداد آنها گاهی به ۵۰۰ رأس هم می‌رسد. در فصل جفت‌گیری بین نرها و جدال‌های سختی در می‌گیرد. نرهای قوی‌تر که شاخ بلندتری دارند حرمسرایی (متشکل از پنج تا ۱۵ ماده) تشکیل می‌دهند، کل‌ها با ژست‌های مختلف و نشان دادن شاخ‌ها و ضرباتی به شاخ هم سعی می‌کنند رقیب را مرعوب کنند و حرمسرایی تشکیل دهند.

دورهٔ بارداری ۱۷۰ روز است. بیشتر ماده‌ها فقط یک بزغاله، برخی دو تا و به ندرت سه تا می‌زایند. بزغاله‌ها تقریباً بلافاصله پس از تولد توانایی راه رفتن را دارند و در شش ماهگی از شیر گرفته می‌شوند. ماده‌ها بین یک و نیم تا دو ونیم سالگی و نرها بین سه‌ونیم تا چهار سالگی بالغ می‌شوند. طول عمر این پستانداران علفخوار نیز ۱۲ تا ۲۲ سال است.

جثه کل و بز بزرگتر از بز اهلی است. طول سر و تنه آن ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر، دم ۱۲ تا ۱۷ سانتی‌متر و ارتفاعش ۶۵ تا۹۰ سانتی‌متر است و ۳۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارد.

این حیوان علوفه، بوته‌ها و سرشاخه درختان تغذیه می‌کند. معمولاً صبح زود و اوایل غروب در مجاور صخره‌ها به چرا می‌پردازد. برای استفاده از برگ درختان روی دو پا می‌ایستد، گاهی نیز از طریق شاخه‌های خمیده مجاور سطح زمین به بالای درخت می‌رود. در فصل تابستان در مناطق گرم و خشک تقریباً همه روزه آب می‌نوشند ولی در برخی مناطق مرتفع کوهستانی فاقد منابع آب نیز مشاهده می‌شوند. کل‌وبزها معمولاً در اوایل صبح چراکنان به سوی آبشخورها که ممکن است فاصله زیادی تا چراگاه و محل استراحت حیوان داشته باشد حرکت کرده و پس از نوشیدن آب مراجعت می‌کنند.

بزهای رمیده[ویرایش]

بزهای اهلی که از گله خود فرار کرده‌اند در برخی نقاط وارد حیات وحش شده و به صورت حیوان رمیده به طور طبیعی زندگی می‌کنند. حضور این نوع حیوانات در مناطقی که زیستگاه مناسب آنها نباشد ممکن است آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد کند.

دشمن طبیعی[ویرایش]

پلنگ و گرگ مهمترین دشمنان طبیعی کل و بز بالغ هستند. در ایران به تازگی یوزپلنگ نیز با توجه به کاهش شدید جمعیت آهو و از بین رفتن زیستگاه‌های دشتی به شکار بز و زندگی در مناطق کوهستانی روی آورده‌است. بچه‌های بز دشمنان طبیعی فراوانی دارند. آنها ممکن است طعمهٔ کفتار، سیاه‌گوش، وشق، روباه و پرندگان شکاری بزرگ شوند. عقاب طلایی برای شکار بزغاله‌ها به آنها حمله کرده و آنها را از صخره‌ها به پایین می‌اندازد. در کوه‌های سکنج استان کرمان مشاهده شده که عقاب طلایی بزغاله چند روزه‌ای را به دره عمیقی پرت کرد و بلافاصله مشغول خوردن آن شد.

در ایران[ویرایش]

تا اوایل دهه ۱۳۶۰ دسته‌های بزرگی از این حیوان در اکثر مناطق کوهستانی ایران مشاهده می‌شد ولی به علت شکار با استفاده از سلاح‌های ساچمه‌زنی و جنگی، تله‌گذاری در اطراف چشمه‌ها و گرفتن آنها توسط سگ، در سال‌های اخیر جمعیت آن در اکثر زیستگاه‌های کشور به شدت روبه کاهش گذاشته و در بسیاری از مناطق مانند جنوب فارس، بوشهر و غرب کشور که در هر منطقه هزاران رأس کل و بز مشاهده می‌شد نسل آن منقرض شده یا در شرف انقراض قرار گرفته است. در منطقه حفاظت‌شده بیستون کرمانشاه بیش از ده هزار رأس کل و بز وجود داشت که اکنون تعداد آنها به صفر رسیده است. در بسیاری از دیگر مناطق تحت حفاظت کشور نظیر پارک ملی بختگان و پارک ملی بمو نیز از دهها هزار راس کل و بز فقط تعداد اندکی باقی مانده است.

کل‌وبزهای ایرانی از زیرگونه پازن هستند اما در نواحی جنوب شرقی کشور زیرگونه بز سندی زندگی می‌کند که جثه‌ای کوچک‌تر، شاخ‌های نازک‌تر و رنگ روشن‌تری دارد. بلندترین شاخ کل‌های ایران با ۱۵۲ سانتی‌متر طول مربوط به مربوط به پناهگاه حیات‌وحش بیستون کرمانشاه می‌شود که رکورد جهان نیز محسوب می‌شود.

انواع[ویرایش]

شش زیرگونه از کل و بز شناسایی شده است:

منابع[ویرایش]

  1. Weinberg, P. , Jdeidi, T. , Masseti, M. , Nader, I. , de Smet, K. & Cuzin, F. (2008). Capra aegagrus. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2008. Retrieved on 31 March 2009 Database entry includes a brief justification of why this species is of vulnerable.
  2. نام فارسی: موزه تاریخ طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری. بازدید: مارس ۲۰۱۴.

Wild Goat
Temporal range: 2.6–0 Ma
Pleistocene - Recent
Bezoarziege.jpg
Bezoar ibex, Capra aegagrus aegagrus
Scientific classification edit
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Class: Mammalia
Order: Artiodactyla
Family: Bovidae
Subfamily: Caprinae
Genus: Capra
Species: C. aegagrus
Binomial name
Capra aegagrus
Erxleben, 1777
Subspecies

Capra aegagrus aegagrus
Capra aegagrus blythi
Capra aegagrus chialtanensis
Capra aegagrus cretica
Capra aegagrus hircus
Capra aegagrus turcmenica

The wild goat (Capra aegagrus) is a widespread species of goat, with a distribution ranging from Europe and Asia Minor to Central Asia and the Middle East. It has been listed as vulnerable on the IUCN Red List since 1996.[1] It is considered the ancestor of the domestic goat.

Social structure

In the wild, goats live in herds of up to 500 individuals; males are solitary. Female goats go through a period called estrus, when they are ready to reproduce. Collectively for males and females, this means they are in a period of the breeding cycle called rut, which is in the fall, when they are ready to mate. During the rut old males drive younger males from the maternal herds. The gestation period averages 170 days. Does (females) usually give birth to one kid. Kids can follow the mother goat almost immediately after birth. Kids are weaned after 6 months. Female goats reach sexual maturity at 1½–2½ years, males at 3½–4 years. The lifespan of a goat can be from 12 to 22 years.

Feral goat

The domestic goat has become established in some areas in the wild as a feral animal. In habitats not adapted to their presence they can cause serious environmental problems.

Subspecies

Distribution

See also

References

  1. ^ a b Weinberg, P.; Jdeidi, T.; Masseti, M.; Nader, I.; de Smet, K. & Cuzin, F. (2008). "Capra aegagrus". The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2008: e.T3786A10076632. doi:10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T3786A10076632.en. Retrieved 15 January 2018.

External links