شهناز پهلوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهناز پهلوی
Princess Shahnaz.jpg
شهناز پهلوی
زادروز ۵ آبان ۱۳۱۹ (۷۵ سال)
زادگاه تهران، ایران
همسران اردشیر زاهدی
خسرو جهانبانی (درگذشته)
دودمان خاندان پهلوی
پدر محمدرضا پهلوی
مادر فوزیه
فرزندان مهناز زاهدی
کیخسرو جهانبانی
فوزیه جهانبانی

شَهناز پَهلَوی (زاده ۵ آبان ۱۳۱۹ در تهران)[۱] نخستین فرزند محمدرضا پهلوی و همسر اول او فوزیه است. پدربزرگ پدری او رضاشاه و پدربزرگ مادری او ملک فواد اول، پادشاهان ایران و مصر بودند. همچنین دایی وی، ملک فاروق آخرین پادشاه مصر بود.

زندگی شخصی[ویرایش]

شهناز پهلوی در سال ۱۳۳۶ با اردشیر زاهدی ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج دختری به نام مهناز زاهدی است. این ازدواج بعد از ۷ سال به جدایی انجامید. [۲] در اسناد ساواک، دلیل این جدایی عیاشی اردشیر زاهدی خوانده شده است.[۳]

شهناز پهلوی بعداً در سال ۱۳۴۹ با خسرو جهانبانی نقاش و هنرمند، فرزند سپهبد امان‌الله جهانبانی و برادر سپهبد نادر جهانبانی ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج پسری به نام کیخسرو و دختری به نام فوزیه است. این ازدواج تا زمان مرگ خسرو جهانبانی در سال ۱۳۹۳ ادامه داشت. [۴] ازدواج شهناز پهلوی و خسرو جهانبانی در ابتدا با مخالفت محمدرضا شاه مواجه شد، اما درنهایت مخالفت او کاری از پیش نبرد.[۵]

پس از انقلاب ۵۷[ویرایش]

پس از انقلاب به خارج از ایران مهاجرت نمود و اکنون در سوئیس زندگی می‌کند. در آذر ۱۳۹۲ (دسامبر ۲۰۱۳) دولت مصر به شهناز پهلوی تابعیت مصری داد. محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر، در یک فرمان دولتی به این شاه‌زاده ایرانی تابعیت مصری داد.[۶] او تابعیت سوئیسی هم دارد.

بعد از ازدواج محمد رضا پهلوی با فوزیه میدان جدیدی که بتازگی در آن زمان تاسیس شده بود به نام فوزیه نامگذاری شد اما پس از جدایی وی از محمد رضا پهلوی به نام دختر مشترکشان بطور رسمی شهناز نامگذاری شد که این نام تا زمان بروز انقلاب سال ۱۳۵۷ بر روی این میدان بود هر چند که عامه مردم کمافی السابق برای این میدان از نام فوزیه استفاده می‌کردند. مشهورترین چهارراه شهر تبریز در زمان محمد رضا شاه پهلوی به نام «چهارراه شهناز» نامگذاری شده بود که علی‌رغم تغییر نام آن بعد از وقوع انقلاب به «میدان شریعتی» هم اکنون هم به نام چهارراه شهناز مشهور می‌باشد.

خانواده پادشاهی ایران
Imperial Coat of Arms of Iran.svg


نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]