شهناز پهلوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهناز پهلوی
Princess Shahnaz.jpg
شهناز پهلوی
زادروز ۵ آبان ۱۳۱۹ (۷۵ سال)
زادگاه تهران، ایران
همسران اردشیر زاهدی
خسرو جهانبانی (درگذشته)
دودمان خاندان پهلوی
پدر محمدرضا پهلوی
مادر فوزیه
فرزندان مهناز زاهدی
کیخسرو جهانبانی
فوزیه جهانبانی

شَهناز پَهلَوی (زاده ۵ آبان ۱۳۱۹ در تهران) اولین فرزند محمدرضا پهلوی و تنها فرزند فوزیه از محمدرضا پهلوی است.

وی، نوه دختری ملک فواد اول پادشاه پیشین مصر و رضاشاه است. دو پدر بزرگ وی پادشاهان ایران و مصر بودند. هم‌چنین ملک فاروق دایی وی، آخرین پادشاه مصر و پدرش محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران بود.

ازدواج با اردشیر زاهدی[ویرایش]

وی در سال ۱۳۳۶ با اردشیر زاهدی ازدواج کرد و صاحب دختری به نام مهناز زاهدی شد. این ازدواج بعد از ۷ سال به جدایی انجامید.

اسناد ساواک این جدایی را چنین گزارش می‌دهد[ویرایش]

موضوع جدایی بین والاحضرت شهناز پهلوی و آقای اردشیر زاهدی مورد گفتگو در بین طبقات مختلف مردم قرار دارد. در هر طبقه‌ای از طبقات مختلف از نجابت و حسن خلق والاحضرت شهناز بحث و گفتگو می‌کنند و عقیده و افکار عمومی بر این است که عیاشی‌های آقای اردشیر زاهدی که نتوانسته است خود را لایق همسری دختر شاهنشاه نشان دهد عامل اصلی این جدایی بوده‌است و روی این اصل ارزش و احترام اردشیر زاهدی حتی در بین دوستان او از بین رفته است.[۱]

ازدواج دوم شهناز[ویرایش]

شهناز با فردی به نام خسرو جهانبانی که هنرمندی نقاش بود، ازدواج کرد. محمدرضا شاه با این ازدواج کاملا مخالف بود؛ اما مخالفت های او کاری از پیش نبرد و شهناز بیشتر پافشاری می‌کرد. علم وزیر دربار شاهنشاهی راه مدارا با شهناز را پیش گرفت.[۲]

پس از انقلاب ۵۷[ویرایش]

پس از انقلاب به خارج از ایران مهاجرت نمود و اکنون در سوئیس زندگی می‌کند. در آذر ۱۳۹۲ (دسامبر ۲۰۱۳) دولت مصر به شهناز پهلوی تابعیت مصری داد. محمد ابراهیم، وزیر کشور مصر، در یک فرمان دولتی به این شاه‌زاده ایرانی تابعیت مصری داد.[۳] او تابعیت سوئیسی هم دارد.

بعد از ازدواج محمد رضا پهلوی با فوزیه میدان جدیدی که بتازگی در آن زمان تاسیس شده بود به نام فوزیه نامگذاری شد اما پس از جدایی وی از محمد رضا پهلوی به نام دختر مشترکشان بطور رسمی شهناز نامگذاری شد که این نام تا زمان بروز انقلاب سال ۱۳۵۷ بر روی این میدان بود هر چند که عامه مردم کمافی السابق برای این میدان از نام فوزیه استفاده می‌کردند. مشهورترین چهارراه شهر تبریز در زمان محمد رضا شاه پهلوی به نام «چهارراه شهناز» نامگذاری شده بود که علی‌رغم تغییر نام آن بعد از وقوع انقلاب به «میدان شریعتی» هم اکنون هم به نام چهارراه شهناز مشهور می‌باشد.

نگارخانه[ویرایش]

خانواده پادشاهی ایران
Imperial Coat of Arms of Iran.svg


منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]