مجتمع نابینایان شهید محبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مجتمع نابینایان شهید محبی

یک تخته‌سیاه بریل در مدرسهٔ شهید محبی
آدرس
تهران- فلکه دوم صادقیه - خیابان آیت الله کاشانی - - بعد از پمپ بنزین- پلاک ۱۷۳
گونه مدرسهدولتی
مدیرمحمد عابد پور

مجتمع نابینایان شهید محبی مجموعهٔ آموزشی در تهران است که ویژهٔ دانش‌آموزان نابینا، کم‌بینا و معلول بوده و شامل مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان است. این آموزشگاه پیش‌تر به نام رضا پهلوی بوده است.

کلاس سوادآموزی آموزشگاه نابینایان رضا پهلوی ۱۳۴۷
سالن غذاخوری آموزشگاه نابینایان رضا پهلوی ۱۳۴۷
روشندلان آموزشگاه برنامه هنری اجرا می‌کنند. ۱۳۵۰

تاریخچه[ویرایش]

آموزشگاه نابینایان رضاپهلوی در سال ۱۳۴۳ به ریاست فرح پهلوی گشاده شد. [۱] آموزشگاه زیر سرپرستی هیئت مدیره و مدیر عامل و معاونین اداری و مالی اداره می‌شد و شبانه‌روزی بود. کادر آموزشی آموزشگاه با وزارت آموزش و پرورش همکاری می‌کردند.

تغییر نام

این مدرسه در سال ۱۳۴۳ توسط خانواده مهدوی بنیان‌گذاری شد و نام آن رضا پهلوی بود از مهر ماه ۱۳۵۸ به اسم یکی از دانش آموزان این مدرسه که کشته شد، شهید اسماعیل محبی نام گذاری شد. [نیازمند منبع] این آموزشگاه با هفتاد دانش‌آموز کار خود را آغاز کرد که در کلاس‌های دبستان و اول دبیرستان پراکنده بودند، بیشتر آنها از استان‌های مختلف کشور به این آموزشگاه معرفی شده بودند و برخی در شبانه‌روزی آموزشگاه زندگی می‌کردند. در سال ۱۳۴۴ پروژه‌ای برای گسترش فعالیت آموزشگاه و پذیرش نابینایان دختر به سازمان داده شد که از تاریخ آذر ماه ۱۳۴۵ به اجرا درآمد و دختران نابینا از سرتا سر کشور در آموزشگاه نابینایان رضا پهلوی پذیرفته شدند و خوابگاه دختران و اداره سرپرستی در آموزشگاه گشوده شد.[نیازمند منبع]

دانش آموزانی که دبستان و دبیرستان را به پایان می‌رساندند می‌توانستند در کلاس‌های کوتاه مدت حرفه‌ای شرکت کنند.

  • - کلاس تمرین ماساژ برای دانش آموزان دوره دبیرستان
  • - کلاس ماشین‌نویسی برای دانش آموزان دوره دبیرستان
  • - کلاس حصیر بافی، توربافی، جاروبافی، زنبیل بافی، کاموابافی، پارچه بافی، برس‌سازی و درودگری و فلزکاری


امکانات[ویرایش]

این مجموعه دارای سه خوابگاه برای نابینایان و معلولینی می‌باشد که از تهران و دیگر نقاط ایران برای تحصیل به تهران می‌آیند. این مجتمع همچنین دارای یک سالن ورزشی نیز می‌باشد که امکانات ورزشی برای ورزش‌های نابینایان و معلولین همچون شوگان نابینایان، گلبال، دو دوار نابینایان را داراست. همین‌طور یک زمین فوتبال، واحد سمعی بصری، درمانگاه، کتابخانه، هنرکده و سایت رایانه نیز در آن موجود می‌باشد. مدیر اسبق این مجموعه خود روزی از دانش آموزانش بوده است.[۲][۳] [۴] [۵]


افراد سرشناس این مجتمع[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. انتشارات دفتر مخصوص شهبانو، تهران، ۱۳۵۴، ص. ۴۶
  2. «حکایت عینک های سیاه ، عصاهای سفید». باشگاه خبرنگاران دانشجوی ایران. ۰۹-۱۰-۱۳۹۴. دریافت‌شده در ۱۸-۱۲-۱۳۹۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. [* «گزارش خبرگزاری فارس از مجتمع نابینایان شهید محبی» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). خبرگزاری فارس. دریافت‌شده در ۱۸-۱۲-۱۳۹۴. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  4. http://www.farsnews.ir/newstext.php?nn=8607220029
  5. http://www.khayerinemadresesaz.ir/?mod=details&id=95
  6. «جوایز اهدا شده در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر ـ دوره هفدهم». سوره سینما. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۲۵.
  7. «از سینمایی‌ها دل شکسته‌ام». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۴-۰۴-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۲۵.