عصمت دولتشاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عصمت دولتشاهی
ملکه ایران
Esmat Dowlatshahi.jpg
زاده۱۲۸۴ خورشیدی
کرمانشاه
درگذشته۳ مرداد ۱۳۷۴ (۹۰ سال)
بیمارستان دی، تهران
آرامگاه
قطعه ۳۷ ردیف ۹۱ شماره ۲۵ بهشت زهرا تهران
همسر
فرزند(ان)عبدالرضا پهلوی
احمدرضا پهلوی
محمودرضا پهلوی
فاطمه پهلوی
حمیدرضا پهلوی
نام کامل
ملکه عصمت‌الملوک دولتشاهی
پدرغلامعلی میرزا مجلل‌الدوله دولتشاهی
مادرمُبتهج‌الدوله مُراد
دین و مذهباسلام شیعه

عصمت‌الملوک دولتشاهی (۱۲۸۴ کرمانشاه – ۳ مرداد ۱۳۷۴ تهران) آخرین همسر رضا شاه پهلوی بود که نَسَبی قاجاری داشت. عصمت از نوادگان فتحعلی شاه قاجار بود و رضاشاه علاقه فراوانی به او داشت.

ازدواج با رضاشاه[ویرایش]

رضاشاه از طریق امیرلشکر خدایارخان خدایاری با عصمت‌الملوک دولتشاهی دختر غلامعلی میرزا مجلل‌الدوله دولتشاهی که بعدها از سوی رضاشاه به سمت ریاست تشریفات داخلی دربار پهلوی منصوب‌شد، آشنا گردید و پس‌از چندی وی را به عقد خود درآورد.

عصمت‌الملوک از سال ۱۳۰۲ که وارد دربار شد تا تاج‌گذاری رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۰۵، سه فرزند به نام‌های عبدالرضا، احمدرضا، محمودرضا و سال‌های بعد دو فرزند دیگر با نام‌های فاطمه و حمیدرضا به دنیا آورد.

واقعه حرم فاطمه معصومه[ویرایش]

در سال ۱۳۰۶ وی به همراه شمس و اشرف راهی حرم فاطمه معصومه شدند. وی در غرفه‌های بالای رواق چادرهای سیاه و سفیدشان را تعویض نمود اما چون در این کار اندکی تعلل کرد چند لحظه‌ای بی‌حجاب ماند. در همین زمان محمدتقی بافقی که بر منبر بود به شدت به این امر اعتراض کرد و نزدیک بود که در همین مورد بلوایی در قم برپا شود. زمانی که خبر به رضاشاه پهلوی مخابره شد وی با عده‌ای از قشون فوراً به سمت قم حرکت کرد و شیخ را در حرم شخصاً با عصا تنبیه‌نمود.[۱][نیازمند منبع]

همراهی با رضاشاه در تبعید[ویرایش]

عصمت‌الملوک دولتشاهی به هنگام تبعید رضاشاه، همراه وی به جزیره موریس رفت و پس از چند ماه به تهران بازگشت.

درگذشت[ویرایش]

پس از انقلاب ۱۳۵۷ در تهران ماند و در ۳ مرداد ۱۳۷۴ در سن ۹۰ سالگی درگذشت و در قطعه ۳۷ ردیف ۹۱ شماره ۲۵[۲] بهشت زهرا تهران به خاک سپرده‌شد.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. . جام جم https://web.archive.org/web/20150113094709/http://www1.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100004206988. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۵. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. وب گاه بهشت زهرا

منابع[ویرایش]