پرش به محتوا

عصمت دولتشاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عصمت دولتشاهی
زاده۱۲۸۴ خورشیدی
کرمانشاه
درگذشته۳ مرداد ۱۳۷۴ (۹۰ سال)
بیمارستان دی، تهران
آرامگاه
قطعه ۳۷ ردیف ۹۱ شماره ۲۵ بهشت زهرا تهران
همسر(ان)رضاشاه
فرزند(ان)عبدالرضا پهلوی
احمدرضا پهلوی
محمودرضا پهلوی
فاطمه پهلوی
حمیدرضا پهلوی
دودمانقاجاریه (با تولد)
پهلوی (با ازدواج)
پدر غلامعلی میرزا مجلل‌الدوله دولتشاهی
مادرمُبتهج‌الدوله مُراد

عصمت‌الملوک دولتشاهی (۱۲۸۴ کرمانشاه – ۳ مرداد ۱۳۷۴ تهران) آخرین همسر رضاشاه بود.که نَسَبی قاجاری داشت. عصمت از نوادگان فتحعلی‌شاه قاجار بود و رضاشاه علاقه فراوانی به او داشت.

ازدواج با رضاشاه[ویرایش]

رضاشاه از طریق امیرلشکر خدایارخان خدایاری با عصمت‌الملوک دولتشاهی دختر غلامعلی میرزا مجلل‌الدوله دولتشاهی که بعدها از سوی رضا شاه به سمت ریاست تشریفات داخلی دربار پهلوی منصوب شد، آشنا گردید و پس‌از چندی وی را به عقد خود درآورد.

عصمت‌الملوک از سال ۱۳۰۲ تا تاج‌گذاری رضا شاه در سال ۱۳۰۵، سه فرزند به نام‌های عبدالرضا، احمدرضا، محمودرضا و سال‌های بعد دو فرزند دیگر با نام‌های فاطمه و حمیدرضا به دنیا آورد.

عصمت‌الملوک دولتشاهی به هنگام تبعید رضاشاه ، همراه وی به جزیره موریس رفت و پس از چند ماه به تهران بازگشت.

واقعه حرم فاطمه معصومه[ویرایش]

در سال ۱۳۰۶ وی به همراه شمس و اشرف راهی حرم فاطمه معصومه شدند. وی در غرفه‌های بالای رواق چادرهای سیاه و سفیدشان را تعویض نمود اما چون در این کار اندکی تعلل کرد چند لحظه‌ای بی‌حجاب ماند. در همین زمان محمدتقی بافقی که بر منبر بود به شدت به این امر اعتراض کرد و نزدیک بود که در همین مورد بلوایی در قم برپا شود. زمانی که خبر به رضاشاه مخابره شد وی با عده‌ای از قشون فوراً به سمت قم حرکت کرد و شیخ را در حرم شخصاً با عصا تنبیه نمود.[۱]

درگذشت[ویرایش]

پس از انقلاب ۱۳۵۷ در تهران ماند و در ۳ مرداد ۱۳۷۴ در سن ۹۰ سالگی درگذشت و در قطعه ۳۷ ردیف ۹۱ شماره ۲۵[۲] بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «خاندان پهلوی از زبان یکی از زنان رضاشاه؛ خاطرات عصمت الملوک دولتشاهی».
  2. وب گاه بهشت زهرا

منابع[ویرایش]