مسجد رفاعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۰°۹′۱۶٫۴۳″ شمالی ۳۱°۱۸′۳۷٫۴۶″ شرقی / ۳۰٫۱۵۴۵۶۳۹°شمالی ۳۱٫۳۱۰۴۰۵۶°شرقی / 30.1545639; 31.3104056

نمایی از دو مسجد مهم و تاریخی، رفاعی (راست) و سلطان حسن (چپ) از فراز قلعه صلاح‌الدین در مرکز شهر قاهره.

مسجد رفاعی (به عربی: جامع الرفاعی) که «مسجد سلطنتی» نیز نامیده می‌شود در مرکز شهر قاهره واقع شده‌ است. این مسجد در بین سال‌های ۱۸۶۹ تا ۱۹۱۲ بنا شده‌است و یکی از زیباترین مسجدهای جهان اسلام به شمار می آید.این مسجد آرامگاه ملک فاروقو پسرش ملک فوادو همچنین محمد رضا شاه پهلوی میباشد و همچنین جنازهرضا شاه پهلوی در زمانی که به ایران تحویل داده نشدمومیایی آن در این مسجد به امانت گذاشته شد و پس از تحویل آن به ایران و مرگ محمد رضا شاه پهلوی در قاهره در همانجایی که پدرش به امانت گذاشته شده بود دفن شد.

آرامگاه محمد رضا پهلوی آخرین شاه ایران و ملک فاروق آخرین پادشاه مصر[ویرایش]

آرامگاه محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران.

آرامگاه ملک فواد (پسر ملک فاروق)

آرامگاه ملک فاروق، آخرین پادشاه مصر.

مسجد الرفاعی آرامگاه شخصیت‌هایی هم‌چون محمدرضا شاه پهلوی و ملک فاروق، آخرین پادشاه مصر است.[۱] جسد شاه ایران در مسجد الرفاعی قاهره به امانت گذاشته شده‌است. محمدرضا شاه پهلوی در وصیت‌نامه خود خواسته بود تا در خاک ایران دفن شود.

در گوشه ی مسجد یا همان آرامگاه محمد رضا شاه پهلوی قبل از مرگش در واقع زمان مرگ پدرش زمانی که رضا شاه را مومیایی کرده بودند در همانجا به امانت گذاشته شد ، تا به ایران برسد و در انجایی که رضا شاه به همانت گذاشته شده بود جایی بود که در حال پسرش یعنی محمدرضاشاه پهلوی در حال حاضر دفن شده است.

پانویس[ویرایش]

  1. Khanson, p. ۱۲۷.

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia contributors, "Al Rifa'i Mosque," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Al_Rifa%27i_Mosque&oldid=185969985
  • Khanson, Q. Psychological Healing: An Islamic Thought of Intellectual Fitness. Lulu.com. ISBN 978-1-105-09402-6. Retrieved 2015-09-05.