مسجد رفاعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۰°۹′۱۶٫۴۳″ شمالی ۳۱°۱۸′۳۷٫۴۶″ شرقی / ۳۰٫۱۵۴۵۶۳۹°شمالی ۳۱٫۳۱۰۴۰۵۶°شرقی / 30.1545639; 31.3104056

نمایی از دو مسجد مهم و تاریخی، رفاعی (راست) و سلطان حسن (چپ) از فراز قلعه صلاح‌الدین در مرکز شهر قاهره.

مسجد رفاعی (به عربی: جامع الرفاعی) که «مسجد سلطنتی» نیز نامیده شده در مرکز شهر قاهره در کشور مصر واقع شده ‌است. این مسجد در بین سال‌های ۱۸۶۹ تا ۱۹۱۲ بنا شده‌ و یکی از زیباترین مسجدهای جهان اسلام به‌شمار می‌آید. این مسجد آرامگاه شخصیت های برجسته ای همچون :ملک فاروق و پسرش ملک فؤاد و همچنین محمدرضا شاه پهلوی می‌باشد.

همچنین پیکر رضا شاه پهلوی تا زمانی که به ایران تحویل داده نشده بود، مومیایی و در این مسجد به امانت گذاشته شد و پس از بازگشت آن به ایران و مرگ در محمد رضا پهلوی در قاهره در همان جایی که پیکر پدرش به امانت گذاشته شده بود دفن شد.

آرامگاه[ویرایش]

آرامگاه محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران.


آرامگاه ملک فاروق، آخرین پادشاه مصر.

مسجد الرفاعی آرامگاه شخصیت‌هایی هم‌چون محمدرضا شاه پهلوی و ملک فاروق، آخرین پادشاه مصر است.[۱] پیکر شاه ایران در مسجد الرفاعی قاهره به امانت گذاشته شده‌است. محمدرضا شاه پهلوی در وصیت‌نامه خود خواسته بود تا در خاک ایران دفن شود.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia contributors, "Al Rifa'i Mosque," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Al_Rifa%27i_Mosque&oldid=185969985
  • Khanson, Q. Psychological Healing: An Islamic Thought of Intellectual Fitness. Lulu.com. ISBN 978-1-105-09402-6. Retrieved 2015-09-05.