خسرو جهانبانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خسرو جهانبانی
Khosrow Jahanbani.jpg
زاده۸ اسفند ۱۳۱۹
ایران
درگذشته۲۸ فروردین ۱۳۹۳ (۷۳ سال)
لوزان، سوئیس
همسر(ان)شاهدخت شهناز پهلوی
فرزند(ان)کیخسرو
فوزیه
خانداندودمان قاجار
پدرامان‌الله جهانبانی
مادرهلن کاسمینسکی

خسرو جهانبانی (زاده ۸ اسفند ۱۳۱۹ – درگذشته ۲۸ فروردین ۱۳۹۳) هنرمند و نقاش ایرانی بود. او آخرین پسر سپهبد امان‌الله جهانبانی از فرماندهان ارتش شاهنشاهی، وزیر و سناتور مجلس سنای ایران بود. وی همچنین داماد محمدرضا پهلوی آخرین پادشاه ایران بود.

زندگی نامه

خسرو جهانبانی در اواخر سال 1319 خورشیدی متولد شد.پدرش سپهبد امان‌الله جهانبانی(از فرماندهان ارتش شاهنشاهی،وزیر و سناتور مجلس سنای ایران) و مادر او از مهاجران روس بود.[۱] خسرو برادر نادر جهانبانی خلبان برجسته نیروی هوایی شاهنشاهی ایران بود.

خسرو جهانبانی با شهناز پهلوی دختر آخرین شاه ایران(محمدرضاشاه) ازدواج کرد و مراسم ازدواج آنها در ماه فوریه سال ۱۹۷۱ در سفارت ایران در پاریس برگزار شد. ثمره این ازدواج یک پسر به نام کیخسرو جهانبانی (۱۹۷۳) و یک دختر به نام فوزیه جهانبانی (۱۹۷۵) است.

خسرو جهانبانی پس از انقلاب ۱۳۵۷ به همراه شهناز پهلوی به آمریکا مهاجرت کرد و سپس از آنجا به سوئیس رفت و تا پایان عمر در شهر لوزان سوئیس زیست. وی در سال ۲۰۱۴ میلادی (1393 خورشیدی) درگذشت.

مرگ

در سال 1393 پس از سالها مبارزه با بیماری سرطان وقتی۷۳ سال داشت به دلیل سرطان جان خود را از درست داد وی در سوئیس دفن شد.

خانواده

او دارای 4 خواهر و برادر بود از جمله: نادر جهانبانی، مهر منیر حمید جهانبانی و حسین جهانبانی بود.

مادرش بانو هلن جهانبانی و پدرش امان الله جهانبانی بود، وقتی نزدیک ۲۹ سال داشت عاشق شاهدخت شهناز شده بود، شاهدخت شهناز نیز از او خوشش میامد، ازدواج آنها در سال فوریه 1371 ازدواج کردند ازدواج انها با مخالفت شاه روبه رو شد اما مخالفت او کاری از پیش نبرد آنها صاحب دو فرزند یک پسر به نام کیخسرو و یک دختر به نام فوزیه شدند.

کیخسرو اکنون ۵۰ سال دارد و به طور حرفه ای در کشور سوئیس مشغول به کار عکاسی است یک دختر به نام شهرزاد و یک پسر به نام زاکری دارد، نام همسرش بندیکت لمبارد است.

فوزیه جهانبانی اکنون ۴۸ سال دارد دو دختر دارد او در آکواریم ppj سوئیس کار میکند.

منابع

  1. عاقلی، باقر. خاندان‌های حکومت گر در ایران (جلد دوم). تهران: نشر نامک، ۱۳۸۶. شابک ‎۹۶۴−۶۸۹۵−۴۲−۵.