غلامرضا پهلوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غلامرضا پهلوی
Azmoon and qolamreza pahlavi.jpg
منوچهر آزمون ایستاده، غلامرضا پهلوی نشسته
زادروز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ خورشیدی
۵ ژوئن ۱۹۲۳(۱۹۲۳-06-۰۵) ‏(۹۲ سال)
زادگاه تهران، ایران
دودمان خاندان پهلوی
پدر رضا شاه پهلوی
مادر توران امیرسلیمانی

شاهپور غلامرضا پهلوی (۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ در تهران) ششمین فرزند و سومین پسر و تنها فرزند رضا شاه پهلوی از یکی از همسرانش به نام شهبانو توران امیرسلیمانی بود.

زندگی[ویرایش]

مادرش پس مدت کوتاهی بر اثر ناسازگاری از رضا شاه جدا شد و در خانه‌ای که برای وی در نظر گرفته شده بود با تنها فرزندش زندگی می‌کرد. شاهپور غلامرضا پس از تحصیل مقدمات به همراه سه تن از برادران ناتنی‌اش (عبدالرضا پهلوی، احمدرضا پهلوی و محمودرضا پهلوی) برای ادامه تحصیل به مدرسه انستیتو لو روزه سوییس فرستاده شد و پس از اتمام تحصیل، در سال ۱۳۱۵ به همراه سایر برادران به ایران بازگشت و همگی به خواست پدرشان وارد دبیرستان نظام شدند.

شاهپور غلامرضا در سال ۱۳۲۰ و پس از کناره گیری رضا شاه از سلطنت به همراه پدر مجبور به ترک ایران و اقامت در آفریقای جنوبی شد. پس از مرگ رضا شاه نیز اجازه بازگشت به او داده نشد و ناچار برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت ولی پس از یک سال با اجازه برادرش محمدرضا شاه پهلوی به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد و در مهر ماه ۱۳۲۷ دوره دانشکده افسری را به پایان برد و به تدریج مدارج نظامی را تا اخذ درجه سرتیپی در سال ۱۳۵۰ طی کرد.

او مقارن با انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران را ترک کرد.

زندگی خصوصی[ویرایش]

شاهپور غلامرضا پهلوی در سال ۱۳۲۶ با هما اعلم دختر دکتر امیراعلم و نوه حسن وثوق (وثوق الدوله) ازدواج کرد و از او صاحب دو فرزند مهرناز و بهمن شد که اولی در سه سالگی بدرود حیات گفت. این زوج پس از چندی از هم جدا شدند و شاهپور غلامرضا با منیژه جهانبانی دختر سرلشکر منصور جهانبانی ازدواج نمود و از او صاحب سه فرزند به نام‌های مریم، آذردخت و بهرام شد.تمام

مشاغل[ویرایش]

اهم مشاغل او در دوران سلطنت برادرش عبارت بود از:

منابع[ویرایش]

  • پهلوی‌ها، جلال اندرمانی زاده و مختار حدیدی، جلد ۱ و ۲.

در عکس شاهپور غلامرضا پهلوی با درجه سرلشگری دیده میشود لذا درجه سرتیپی که در توضیحات آمده احتمالاً درست نیست.