غلامرضا پهلوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غلامرضا پهلوی
Gholam Reza Pahlavi 2007.jpg
زادروز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ شمسی (۹۳ سال)
زادگاه تهران، ایران
همسر منیژه جهانبانی
دودمان خاندان پهلوی
پدر رضا شاه پهلوی (درگذشت ۱۳۲۳)
مادر توران امیرسلیمانی (درگذشت ۱۳۷۴)
دین اسلام ،شیعه دوازده امامی

غلامرضا پهلوی (۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ در تهران) معروف به شاپور غلامرضا ششمین فرزند و سومین پسر و تنها فرزند رضا شاه پهلوی و توران امیرسلیمانی است.

غلامرضا پهلوی هم اکنون تنها فرزند بازمانده رضا شاه و مسن‌ترین فرد خاندان پهلوی است که در حال حاضر در پاریس زندگی می‌کند.

زندگی[ویرایش]

غلامرضا پهلوی، در روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ شمسی برابر ۱ شوال ۱۳۴۱ قمری در تهران به دنیا آمد.

مادرش پس از مدت کوتاهی بر اثر ناسازگاری از رضا شاه جدا شد و در خانه‌ای که برای وی در نظر گرفته شده بود با تنها فرزندش زندگی کرد. شاهپور غلامرضا پس از تحصیل مقدمات به همراه سه تن از برادران ناتنی‌اش (عبدالرضا پهلوی، احمدرضا پهلوی و محمودرضا پهلوی) برای ادامه تحصیل به مدرسه انستیتو لو روزه سوییس فرستاده شد و پس از اتمام تحصیل، در سال ۱۳۱۵ به همراه سایر برادران به ایران بازگشت و همگی به خواست پدرشان وارد دبیرستان نظام شدند.

شاهپور غلامرضا در سال ۱۳۲۰ و پس از کناره گیری رضا شاه از سلطنت به همراه پدر مجبور به ترک ایران و اقامت در آفریقای جنوبی شد. پس از مرگ رضا شاه در سال ۱۳۲۳ نیز اجازه بازگشت به او داده نشد و ناچار برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت ولی پس از یک سال با اجازه برادرش محمدرضا شاه پهلوی به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد و در مهر ماه ۱۳۲۷ دوره دانشکده افسری را به پایان برد و به تدریج مدارج نظامی را تا اخذ درجه سرتیپی در سال ۱۳۵۰ طی کرد. او سال ۱۳۵۷ مقارن با انقلاب اسلامی، از ایران خارج شد.

زندگی خصوصی[ویرایش]

غلامرضا پهلوی در سال ۱۳۲۶ با هما اعلم دختر دکتر امیراعلم ازدواج کرد و از او صاحب دو فرزند به نامهای مهرناز و بهمن شد که مهرناز در کودکی درگذشت. این زوج پس از چندی از هم جدا شدند.

غلامرضا در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۴۰ با منیژه جهانبانی (زاده ۱۳۲۰) دختر سرلشکر منصور جهانبانی ازدواج کرد و از او صاحب سه فرزند به نام‌های آذر دخت، مریم و بهرام شد.

غلامرضا، جمعاً دو دختر و دو پسر و یک نوه دارد.

غلامرضا پهلوی، مسن‌ترین فرد خاندان پهلوی و تنها فرزند بازمانده رضاشاه است.

مشاغل[ویرایش]

اهم مشاغل او در دوران سلطنت برادرش عبارت بود از:

منابع[ویرایش]

  • پهلوی‌ها، جلال اندرمانی زاده و مختار حدیدی، جلد ۱ و ۲.