غلامرضا پهلوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غلامرضا پهلوی
زادروز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ خورشیدی
زادگاه تهران , پرچم ایران ایران
دودمان خاندان پهلوی
پدر رضا شاه پهلوی
مادر توران امیرسلیمانی

شاهپور غلامرضا پهلوی ششمین فرزند و سومین پسر و تنها فرزند رضا شاه پهلوی از بطن ملکه توران امیرسلیمانی در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۰۲ در تهران به دنیا آمد.

زندگی[ویرایش]

مادرش پس مدت کوتاهی بر اثر ناسازگاری از رضا شاه جدا شد و در خانه‌ای که برای وی در نظر گرفته شده بود با تنها فرزندش زندگی می‌کرد. شاهپور غلامرضا پس از تحصیل مقدمات به همراه سه تن از برادران ناتنی‌اش (عبدالرضا پهلوی، احمدرضا پهلوی و محمودرضا پهلوی) برای ادامه تحصیل به مدرسه انستیتو لو روزه سوییس فرستاده شد و پس از اتمام تحصیل، در سال ۱۳۱۵ به همراه سایر برادران به ایران بازگشت و همگی به خواست پدرشان وارد دبیرستان نظام شدند.

شاهپور غلامرضا در سال ۱۳۲۰ و پس از کناره گیری رضا شاه از سلطنت به همراه پدر مجبور به ترک ایران و اقامت در آفریقای جنوبی شد. پس از مرگ رضا شاه نیز اجازه بازگشت به او داده نشد و ناچار برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت ولی پس از یک سال با اجازه برادرش محمدرضا شاه پهلوی به ایران بازگشت و وارد دانشکده افسری شد و در مهر ماه ۱۳۲۷ دوره دانشکده افسری را به پایان برد و به تدریج مدارج نظامی را تا اخذ درجه سرتیپی در سال ۱۳۵۰ طی کرد.

او مقارن با انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران را ترک کرد و سال‌ها در خارج از کشور زندگی کرد و همچنان در تبعید به سر می‌برد.

زندگی خصوصی[ویرایش]

شاهپور غلامرضا پهلوی در سال ۱۳۲۶ با هما اعلم دختر دکتر امیراعلم و نوه حسن وثوق (وثوق الدوله) ازدواج کرد و از او صاحب دو فرزند مهرناز و بهمن پهلوی شد که اولی در سه سالگی بدرود حیات گفت. این زوج پس از چندی از هم جدا شدند و شاهپور غلامرضا با منیژه جهانبانی دختر سرلشکر منصور جهانبانی ازدواج نمود و از او صاحب سه فرزند به نام‌های مریم، آذردخت و بهرام پهلوی شد.

مشاغل[ویرایش]

منوچهر آزمون ایستاده، غلامرضا پهلوی نشسته

اهم مشاغل او در دوران سلطنت برادرش عبارت بود از:

وی همچنین در بسیاری از مجامع و محافل به نمایندگی از شاه شرکت می‌کرد.

منابع[ویرایش]

  • پهلوی‌ها، جلال اندرمانی زاده و مختار حدیدی، جلد ۱ و ۲.