پرش به محتوا

توران امیرسلیمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ملکه توران
زادهقمرالملوک امیرسلیمانی
۱۵ بهمن ۱۲۸۳
درگذشته۲ مرداد ۱۳۷۳ (۸۹ سال)
خانه سالمندان پاریس، فرانسه
همسرانرضاشاه
سید ذبیح‌الله ملک‌پور
فرزند(ان)غلامرضا پهلوی (۱۳۰۲-۱۳۹۶)

قمرالملوک امیرسلیمانی معروف به ملکه توران (۱۵ بهمن ۱۲۸۳ – ۲ مرداد ۱۳۷۳)[۱] دختر عیسی‌خان مجدالسلطنه و نوه مهدی‌قلی‌خان مجدالدوله، از دودمان قاجار، سومین همسر رضاشاه و مادر غلامرضا پهلوی بود.

زندگی[ویرایش]

او در ۱۲۸۳ خورشیدی به دنیا آمد و تحصیلات خود را تا گرفتن دیپلم از دبیرستان ناموس تهران ادامه داد و در سال ۱۳۰۱ ه. ش در سن ۱۹ سالگی همسر سوم رضا شاه شد، ولی اندکی پس از تولد شاهپور غلامرضا پهلوی، در سال ۱۳۰۲ ه. ش (قبل از تاجگذاری) از وی جدا شد.

ملکه توران پس از جدایی، با پسرش شاهپور غلامرضا زندگی می‌کرد و سال‌ها بعد در سال ۱۳۲۴ با سید ذبیح‌الله ملک‌پور (بازرگان معروف) و پدر فخری ملک پور پیانیست معروف ازدواج کرد. او پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، ایران را ترک کرد و در آلمان اقامت گزید تا اینکه بر اثر کهولت سن به خانه سالمندانی در پاریس سپرده شد و همان‌جا در ۲ مرداد ۱۳۷۳ در سن ۸۹ سالگی درگذشت و در گورستان تیه به خاک سپرده شد.

تخریب خانه توران[ویرایش]

خانه توران امیرسلیمانی در ضلع جنوب غربی تقاطع پسیان و اسماعیلی در منطقه زعفرانیه قرار داشت. این ملک در تاریخ ۲۸ تیر ۱۳۹۵ تخریب شد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. http://iichs.org/index.asp?id=90&doc_cat=1
  2. «آلبوم عکس:خانه ملکه توران همسر سوم رضا شاه در تهران 'تخریب' شد». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۰۱۶-۰۷-۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۲۱.
  • پهلوی‌ها، جلال اندرمانی‌زاده و مختار حدیدی، ج ۲، ص ۳–۹.