دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری قدیمی‌ترین مرکز تربیت و تأمین نیروی انسانی ماهر و متخصص صنعت هوایی غیرنظامی در کشور می‌باشد که از سال ۱۳۲۸ پیشگام اعتلای دانش مربوطه بوده و برنامه‌های خود را همسو با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا کرده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

دانشکدهٔ صنعت هواپیمایی کشوری به عنوان قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی و تأمین کننده نیروی انسانی ماهر صنعت هوایی و فرودگاهی ایران در سال ۱۳۲۸ تأسیس شد. این دانشکده به دو روش آکادمیک و آزاد به پذیرش دانشجو اقدام می‌کند که تحصیل در دوره‌های آکادمیک آن زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تنها از طریق پذیرش در کنکور سراسری رشته ریاضی فیزیک میسر می‌باشد. این مرکز به صورت هیئت امنایی با بودجه مستقل، اداره می‌شود.[۱][۲] .[۳] پذیرش دانشجو در این مرکز از سال 1392 بتدریج به سمت رشته های کارشناسی و حذف دوره های کاردانی در دوره های آکادمیک بوده است. .[۴] همچنین علاوه بر ارائه دوره های کوتاه مدت تخصصی برای پرسنل صنعت هواپیمایی، دوره های استاندارد B1 و B2 بصورت آزاد تحت نظارت سازمان هواپیمایی کشوری در این مرکز ارائه میشوند.

رشته‌ها[ویرایش]

مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور در چهار رشته تعمیر و نگهداری هواپیما، مراقبت پرواز، الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی در مقطع کارشناسی پیوسته و از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد. لازم به ذکر است این مرکز قبل از سال 1392 در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته پذیرش داشت ولی با رشد روز افزون تکنولوژیهای بکار رفته در صنعت هواپیمایی و نیاز صنعت هواپیمایی پس از درخواست مراجع ذی‌صلاح، سیلابس های دوره کارشناسی پیوسته در هر چهار گرایش با همکاری شرکت فرودگاه های کشور( در دو گرایش الکترونیک و مخابرات)تهیه و به تصویب کمیته مرتبط در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید[۵].

منابع[ویرایش]