دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران قدیمی‌ترین مرکز تربیت و تامین و بازسازی نیروی انسانی ماهر و متخصص صنعت هوایی غیر نظامی و دولتی در کشور می‌باشد که از سال ۱۳۲۸ پیشگام اعتلای دانش مربوطه بوده و برنامه‌های خود را همسو با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ریز مواد درسی سازمان بین‌المللی هواپیمایی (ایکائو) اجرا کرده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

دانشکدهٔ صنعت هواپیمایی کشوری به عنوان قدیمی ترین مرکز آموزش و تامین نیروی انسانی ماهر صنعت هوایی و فرودگاهی ایران در سال ۱۳۲۸ تاسیس شد. این دانشکده به دو روش آکادمیک و آزاد به پذیرش دانشجو اقدام می‌کند که تحصیل در دوره‌های آکادمیک آن زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تنها از طریق پذیرش در کنکور سراسری رشته ریاضی فیزیک میسر می‌باشد و دوره آزاد آن با مجوز و زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری برگزار می گردد. از سال ۱۳۸۳ و با توجه به مصوبه شورای‏عـالی اداری وقت ، تغییرات گسترده ای در ساختار اداری و آموزشی دانشکده رخ داد و نام آن نیز به مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور تغییر پیدا کرد. براساس آخریت تغییرات در دانشکده استخدام رشته‌های این دانشکده به هیچ وجه قطعی نمی‌باشد و هیچ‌یک از رشته‌های این دانشکده در گروه رشته‌های بورسیه قرار ندارد.

رشته‌ها[ویرایش]

دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری در چهار رشته تعمیر و نگهداری هواپیما، مراقبت پرواز، الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته مشغول تربیت کارشناسان صنعت هواپیمایی می‌باشد. از سال ۱۳۹۲ و با تغییر ریاست دانشکده ، رویکرد جدیدی در قبال پذیرش دانشجو در دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری اتخاذ شده است. از این رو دانشکده در سال ۱۳۹۳ اقدام به جذب دانشجو به صورت مهندسی کارشناسی پیوسته در رشته های مذکور کرده است.

خوابگاه[ویرایش]

این دانشکده دارای یک واحد خوابگاهی مردانه با ظرفیت ۲۲۷ نفر در منطقه تهرانسر می‌باشد و از سال ۱۳۹۲ تعهد واگذاری خوابگاه به دانشجویان این مرکز، از بخش توضیحات انتهای دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سازمان سنجش حذف گردید.

منابع[ویرایش]