دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران یا همان مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور جمهوری اسلامی ایران قدیمی‌ترین مرکز تربیت و تامین و بازسازی نیروی انسانی ماهر و متخصص صنعت هوایی غیر نظامی و دولتی در کشور می‌باشد که از سال ۱۳۲۸ پیشگام اعتلای دانش مربوطه بوده و برنامه‌های خود را همسو با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا کرده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

دانشکدهٔ صنعت هواپیمایی کشوری به عنوان قدیمی ترین مرکز آموزش و تامین نیروی انسانی ماهر صنعت هوایی و فرودگاهی ایران در سال ۱۳۲۸ تاسیس شد. این دانشکده به دو روش آکادمیک و آزاد به پذیرش دانشجو اقدام می‌کند که تحصیل در دوره‌های آکادمیک آن زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تنها از طریق پذیرش در کنکور سراسری رشته ریاضی فیزیک میسر می‌باشد.

از سال ۱۳۸۳ و با توجه به مصوبه شورای‏عـالی اداری وقت ، تغییرات گسترده ای در ساختار اداری و آموزشی دانشکده رخ داد و نام آن نیز به مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور تغییر پیدا کرد.

همچنین بنا به گفته مسئولان ذی ربط وزارت راه و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و با توجه به چارت سازمانی[۱] [۲]تعریف شده، این مرکز هیچ ارتباطی با این نهادها نداشته و به صورت یک مرکز مستقل و با بودجه مستقل، اداره می شود و هیچ گونه مزایایی برای استخدام و امریه فارغ التحصیلان این مرکز در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور وجود نداشته و در نظر گرفته نمی شود.

تعطیلی[ویرایش]

این دانشکده در یک مقطع (1383 تا 1385) با توجه به مصوبه شورای عالی اداری کشور در شرف تعطیلی قرار داشت که بعد از دو سال دوباره شروع به پذیرش دانشجو کرد.[۳] همچنین رشته های این دانشکده در سال 1395 برای چند روز از لیست رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته حذف گردید که مجدداً به لیست رشته های دفترچه انتخاب رشته، بازگردانده شد.[۴]

رشته‌ها[ویرایش]

مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور در چهار رشته تعمیر و نگهداری هواپیما، مراقبت پرواز، الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اقدام به پذیرش دانشجو می کند. از سال ۱۳۹۲ و با تغییر ریاست مرکز و همچنین استقلال و جداسازی کامل مرکز از شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران ، رویکرد جدیدی در قبال پذیرش دانشجو در مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور اتخاذ شده است. از این رو این مرکز در سال ۱۳۹۳ اقدام به جذب دانشجو به صورت کارشناسی پیوسته در رشته های مذکور کرده است.

خوابگاه[ویرایش]

این مرکز دارای یک واحد خوابگاهی مردانه با ظرفیت ۲۲۷ نفر در منطقه تهرانسر می‌باشد و از سال ۱۳۹۲ تعهد واگذاری خوابگاه به دانشجویان این مرکز، از بخش توضیحات انتهای دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سازمان سنجش حذف گردید و هیچ گونه امکانات خوابگاهی به پذیرفته شدگان ارائه نمی گردد.

منابع[ویرایش]