دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری یک مرکز آموزش هواپیمایی-فرودگاهی غیرنظامی در کشور می‌باشد که از سال ۱۳۲۸ در زمینه های مربوطه فعالیت می کرد. این دانشکده از سه سال پیش به دلایل متعددی با مصوبه شورای عالی اداری از جذب دانشجو منع شد و در نهایت در لحظه آخر انتخاب رشته سال 1398 موفق به اخد مجوز شد. شایان ذکر است با توجه به مصوبه های متعدد شورای عالی اداری و اخبار و شایعات زیاد پیرامون این مرکز، و همچنین سابقه مشابه تعطیلی مقطعی دانشکده، ممکن است دستور انحلال این مرکز مجدداً صادر و اعمال گردد.[۱][۲]

تاریخچه[ویرایش]

دانشکدهٔ صنعت هواپیمایی کشوری در سال ۱۳۲۸ تأسیس شد. این دانشکده به دو روش آکادمیک و آزاد به پذیرش دانشجو اقدام می‌کرد. این مرکز به صورت هیئت امنایی با بودجه مستقل، اداره می‌شود.[۳][۴][۵] پذیرش دانشجو در این مرکز از سال ۱۳۹۲ به تدریج به سمت رشته‌های آزاد و حذف دوره‌های آکادمیک بوده‌است.[۶] همچنین علاوه بر ارائه دوره‌های کوتاه مدت تخصصی برای پرسنل صنعت هواپیمایی، دوره‌های استاندارد B1 و B2 به صورت آزاد تحت نظارت سازمان هواپیمایی کشوری در این مرکز ارائه می‌شوند.


رشته‌ها[ویرایش]

مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور در چهار رشته تعمیر و نگهداری هواپیما، مراقبت پرواز، الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی در مقطع کارشناسی پیوسته و از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد.

منابع[ویرایش]

  1. «دانشکده صنعت هواپیمایی تعطیل می شود». www.qudsonline.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۱۶.
  2. «وقف فعالیت دانشگاه‌های بدون مجوز وابسته به دستگاه‌های اجرایی». www.yjc.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۸-۱۶.
  3. «نمودار سازمانی و شرح وظایف دفاتر - سازمان هواپیمایی کشوری». www.cao.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.
  4. «شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور - نمودار سازمانی». www.airport.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.
  5. «بانک قوانین ایران همراه با جستجو پیشرفته قوانین کشور قوانین ایران قانون». www.vekalatonline.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.
  6. «سازمان سنجش آموزش کشور». sanjesh.org. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.