دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری قدیمی‌ترین مرکز تربیت و تأمین نیروی انسانی ماهر و متخصص صنعت هوایی غیرنظامی در کشور می‌باشد که از سال ۱۳۲۸ پیشگام اعتلای دانش مربوطه بوده و برنامه‌های خود را همسو با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرا کرده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

دانشکدهٔ صنعت هواپیمایی کشوری به عنوان قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی و تأمین‌کننده نیروی انسانی ماهر صنعت هوایی و فرودگاهی ایران در سال ۱۳۲۸ تأسیس شد. این دانشکده به دو روش آکادمیک و آزاد به پذیرش دانشجو اقدام می‌کند که تحصیل در دوره‌های آکادمیک آن زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تنها از طریق پذیرش در کنکور سراسری رشته ریاضی فیزیک میسر می‌باشد. این مرکز به صورت هیئت امنایی با بودجه مستقل، اداره می‌شود.[۱][۲] .[۳] پذیرش دانشجو در این مرکز از سال ۱۳۹۲ به تدریج به سمت رشته‌های کارشناسی و حذف دوره‌های کاردانی در دوره‌های آکادمیک بوده‌است. .[۴] همچنین علاوه بر ارائه دوره‌های کوتاه مدت تخصصی برای پرسنل صنعت هواپیمایی، دوره‌های استاندارد B1 و B2 به صورت آزاد تحت نظارت سازمان هواپیمایی کشوری در این مرکز ارائه می‌شوند.

رشته‌ها[ویرایش]

مرکز آموزش عالی هوانوردی و فرودگاهی کشور در چهار رشته تعمیر و نگهداری هواپیما، مراقبت پرواز، الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی در مقطع کارشناسی پیوسته و از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد. لازم است ذکر شود این مرکز قبل از سال ۱۳۹۲ در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته پذیرش داشت ولی با رشد روزافزون تکنولوژیهای بکار رفته در صنعت هواپیمایی و نیاز صنعت هواپیمایی پس از درخواست مراجع ذی‌صلاح، سیلابس‌های دوره کارشناسی پیوسته در هر چهار گرایش با همکاری شرکت فرودگاه‌های کشور (در دو گرایش الکترونیک و مخابرات) تهیه و به تصویب کمیته مرتبط در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. «نمودار سازمانی و شرح وظایف دفاتر - سازمان هواپیمایی کشوری». www.cao.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.
  2. «شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور - نمودار سازمانی». www.airport.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.
  3. «بانک قوانین ایران همراه با جستجو پیشرفته قوانین کشور قوانین ایران قانون». www.vekalatonline.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.
  4. «سازمان سنجش آموزش کشور». sanjesh.org. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۲۱.
  5. http://www.msrt.ir/fa/prog/approvedcourses/forms/allitems.aspx