راست‌بالان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
راست‌بالان
راست‌بالان، Orthoptera
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
Superphylum: پوست‌اندازان
شاخه: بندپایان
زیرشاخه: تک‌انشعابی‌ها
بالارده: شش‌پایان
رده: حشره
زیررده: بال‌داران
فرورده: نوبالان

راسته راست‌بالان (Orthoptera) به حشراتی گفته می‌شود که در هنگام استراحت نمی‌توانند بالهای جلویی خود را تا نمایند درچنین حالتی بالهای جلویی به صورت تا نخورده و مماس با سطح بدن قرار می‌گیرد این فرم حشرات ابتدایی تر است در حشرات پیشرفته‌تر بالها به صورت عمود بر محور بدن و به صورت تاخورده در هنگام استراحت دیده می‌شود.

این گروه شامل جیرجیرک‌ها، ملخ‌ها، آخوندک‌ها، سوسری‌ها، و چوبکیان می‌شود. امروزه بیشتر این گروهها خود در غالب یک راسته جدا شده‌اند و به صورت متمایزی بررسی می‌شوند.

همگی دارای قطعات دهانی جونده، چشمهای مرکب بزرگ، و پاههای بلند با ۵ قطعه پنجه‌ای اند، شاخک‌ها معمولاً نخی شکل و بلندند. اغلب بالدارند و بالها تعداد زیادی رگبال دارند. بالهای جلویی وعقبی دارند بالهای جلویی معمولاً به صورت صاف و بالهای عقبی زیر این بالها به صورت غشایی و تا خورده‌اند. فعالیت پروازی توسط بالهای عقبی است. معمولاً شب فعالند. معمولاً فعالیت تولید صدا دارند که مثلاً در جیرجیرک‌ها با سایش بالها به هم یا در سیرسیرک‌ها پاها به بال و... ایجاد صدا می‌کنند این گروه حشرات دارای دگردیسی ناقص هستند بیشتر تخم گذاری در کپسول یا ootecha انجام می‌شود.

منابع[ویرایش]

اطلاعات عمومی حشره‌شناسی شخصی